کد خبر : 998
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در همایش اقتصاد مقاومتی:

مهر: در مذاکرات می‌شد مسیر کم‌هزینه‌تری را طی کرد

مهر: در مذاکرات می‌شد مسیر کم‌هزینه‌تری را طی کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مسیر مذاکرات، فراز و فرودهایی وجود داشت و می‌شد مسیر کم‌هزینه‌تری را طی کرد؛ این جزو واقعیات کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش اقتصاد مقاومتی که در اتاق بازرگانی برگزار شد، گفت: در این جلسه نکات متنوع و خوبی گفته شد و من آنقدر که سرعت بیان‌ شما اجازه داد، نکات را یادداشت کردم.

وی ادامه داد: نقدهایی در حوزه اقتصاد مطرح کردید که نشان‌‌دهنده توجه خاص شما به موضوعات تخصصی بود و نشان می‌دهد دل پُری از اقتصاد دارید و ما را تنها پیدا کرده‌اید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد در اقتصاد، گفت: مجموعه سیاستگذاران و حکمرانان اقتصادی به این نظریه مشترک رسیده‌اند و مقداری از ابعاد و مولفه‌های رویکرد جدید اقتصادی روشن شده است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه پایه اصلی رویکرد جدید اقتصادی باید در اداره کشور بر اساس عقلانیت باشد، گفت: باید اصل را بر این موضوع بگذاریم.

وی ادامه داد: ایام محرم است و امام حسین(ع) پشتوانه حماسه‌گری است. ایشان می فرمایند انسان‌ها و مسلمانان وقتی سعادتمند هستند که پنج ویژگی داشته باشند؛ اول عقل، یعنی انسان‌ها بدون عقلانیت به سمت سعادت نمی‌روند، دوم دین چون از طریق عقل می‌توان دین را انتخاب کرد و به سعادت رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امام حسین(ع) در کلام دیگری می‌فرماید عقل در پناه دین به کمال می‌رسد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه پایه کشورداری باید بر مبنای استفاده از ظرفیت‌های عقلانی باشد، گفت: باید از متخصصین و ظرفیت‌های جامعه استفاده و به آنها رجوع کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصاف ۱۲ ساله کشور در حوزه هسته‌ای، گفت: در سه سال اخیر مذاکرات تنگاتنگی برای حل و فصل موضوع هسته‌ای انجام شد.

وی با طرح این سئوال که آیا توافق اخیر بر اساس منافع ملی و عقلانیت است یا خیر؟ گفت: اختلاف‌نظرهایی در این خصوص وجود دارد؛ برخی فکر می‌کنند تصمیم سریع و لحظه‌ای در خصوص توافق گرفته شده است؛ این در حالی است که سه سال است مذاکرات پیگیری می‌شود و شورای هسته‌ای که در این خصوص تصمیم‌گیر بود، بیش از ۲۰ جلسه برگزار کرد تا موضوعات را بررسی کرده و تصمیم‌گیری کند.

لاریجانی ادامه داد: بعضی اوقات در این جلسات مسیری که طی شده بود، بررسی می‌شد و بعد گفته می‌شد مسیر باید عوض شود چون منافع کشور حفظ نمی‌شود. در نتیجه دو ماه طول می‌کشید تا مسیر عوض شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مسیر مذاکرات، فراز و فرودهایی وجود داشت و می‌شد مسیر کم‌هزینه‌تری را طی کرد؛ این جزو واقعیات کشور است.

وی اظهار داشت: هدف اصلی این بود که تکنولوژی هسته‌ای داشته باشیم و تحریم‌ها برداشته شود چون تحریم‌ها هزینه‌ کشور را بالا می‌برد.

لاریجانی ادامه داد: من قبول دارم حرف دوستان را که همه مشکلات اقتصادی به تحریم‌ها بازنمی‌گردد و به ساختارهای اقتصادی نیز مربوط است، اما تحریم‌ها مشکلات اقتصادی را تشدید کرده بود و باید برداشته می‌شد.

وی با طرح سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تحریم‌ها برداشته شده است یا خیر؟ گفت: در مجموع برداشت ما این است که دانش هسته‌ای حفظ می‌شود و با محدودیت‌هایی، تحقیق و توسعه نیز ادامه خواهد یافت.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: علاوه بر این قسمت‌های قابل قبولی از تحریم‌ها لغو و قسمت‌هایی نیز تعلیق می‌شود.

لاریجانی با اشاره به اعتقاد برخی افراد مبنی بر اینکه لغو تحریم‌ها صوری است، گفت: این موضوع نیز در قانون مصوب مجلس پیش‌بینی شده است، اگر تحریم‌ها برداشته نشود، ما به کارهایمان ادامه می‌دهیم؛ به طرف مقابل اعتماد نمی‌کنیم، عقل داریم و فضا را رصد می‌کنیم.

وی تصریح کرد: باید تحریم‌ها برداشته شود که جرقه اولیه آن نیز شروع شده است؛ اگر برنداشتند، ما کار خود را می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به نظریه‌هایی که در برخورد با برجام وجود داشت، گفت: برخی معتقد بودند باید برجام را رد کنیم، اگر رد می‌کردیم حریف می‌گفت خودتان مقصر هستید و تحریم‌های جدیدی اعمال می‌شد؛ این کار فایده‌ای هم نداشت.

لاریجانی ادامه داد: نظر دیگر این بود که ضوابطی بگذاریم تا در جهت مناسب، سیرِ اجرای برجام انجام شود و اگر در این جهت انجام نشد، ما مدعی می‌شویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نظریه دیگر معتقد بودند که در نتیجه برجام، فناوری هسته‌ای تعطیل می‌شود؛ در راستای پاسخ به این ابهام باید به فردی معتبر رجوع می‌شد چون ما همه پروفسور هسته‌ای نیستیم و باید پاسخ این سئوال را رئیس سازمان انرژی اتمی می‌داد.

وی تصریح کرد: آقای صالحی در کمیسیون‌ها و در صحن علنی مجلس اعلام کرد اجرای برجام، محدودیتی برای کار ما از نظر دانش ایجاد نمی‌کند.

لاریجانی با بیان اینکه برخی معتقدند پذیرش برجام، تسلط بیگانگان را بر کشور ما ایجاد می‌کند زیرا نظارت‌های آژانس زیاد می‌شود، گفت: ما چند دهه است که عضو آژانس هستیم و NPT را اجرا می‌کنیم؛ نظارت مشکل تسلط ایجاد نمی‌کند.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: ضمناً پیش‌بینی شده است اگر بخواهند اسرار ما را لو دهند، کیفیت همکاری‌مان را بر اساس قانون کاهش می‌دهیم؛ این ابهامات قابل علاج است.

وی تصریح کرد: اگر بازرسی بخواهد نادرست کار کند، دولت حق دارد آن بازرس را راه ندهد و بگوید بازرس را عوض کنند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه کشور با چشم باز مسیر مذاکرات را انتخاب کرد، گفت: مذاکرات تصمیمی لحظه‌ای نبود، بحث‌های بسیار دقیق، فنی و حرفه‌ای انجام شد و در نهایت کشور پذیرفت در مقابل محدودیت‌های که لطمه‌ای به کار ما نمی‌زند، تحریم‌ها را بردارد؛ برای اینکه گشایشی در شرایط اقتصادی ایجاد شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در این مسیر نباید با خوش‌خیالی قدم برداشت، گفت: در این راستا ساز و کاری برای اجرای برجام تهیه شد.

وی تصریح کرد: تأسف می‌خورم برخی به نظر می‌رسد از خوشحالی مردم ناراحت هستند.

لاریجانی ادامه داد: مطابق برجام، لغو تحریم‌ها رخ می‌دهد؛ چرا وارونه جلوه می‌دهید و این‌طور اطلاع‌رسانی می‌کنید که تحریم‌ها را آنها روی کاغذ برداشته‌اند و ما باید گام‌هایی روی زمین برداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح این مطلب گفت: در لغو تحریم‌ها چند نظریه وجود داشت؛ اول اینکه یک قدم آنها بردارند، یک قدم ما برداریم که بر این اساس در پروسه یکساله تحریم‌ها تکه‌تکه برداشته می‌شد.

وی ادامه داد: بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم که باید تحریم‌ها یکجا برداشته شود، ما بر لغو یکباره تحریم‌ها تاکید کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما اعلام کردیم باید ببینیم که طرف مقابل تصمیم گرفته و اراده دارد تحریم‌ها را یکباره بردارد، بعد ما گام‌های خود را برمی‌داریم.

لاریجانی تصریح کرد: تصمیم به لغو یکباره یعنی اینکه شورای امنیت قطعنامه صادر کرد و اتحادیه اروپا اطلاعیه داد و باید دستورالعمل‌ها را بنویسند.

وی با انتقاد از وارونه جلوه دادن مساله برداشته شدن تحریم‌ها گفت: ایجاد اضطراب در جامعه درست نیست، چرا وارونه جلوه می‌دهید؛ کار درستی انجام شده است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: برخی فکر می‌کنند مساله هسته‌ای، مساله‌ قبیله‌ای است؛ در حالی که مساله هسته‌ای، مساله‌ای ملی است و باید نگاه ملی داشت زیرا منافع کشور در آن است و این نگاه، دغدغه کشور را حل می‌کند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه در مورد آینده کشور نگاه مثبتی دارم، گفت: گامی که برداشته شده می‌تواند مشکلات اقتصادی را حل کند، به شرط اینکه روش‌های قبلی را پیگیری نکنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر روش‌های قبل را داشته باشیم شاید به رشد ۵ درصدی بدون اشتغالزایی مولد دست یابیم، اما به شرایط دهه هشتاد بازمی‌گردیم.

وی با بیان اینکه باید از تحریم‌ها پند و عبرت بگیریم و اقتصاد را سالم کنیم، گفت: آقای مطهری در کتابشان گفته‌اند هر کشوری حتی اگر آرمان‌های بزرگ اسلامی داشته باشد اما اقتصاد سالم نداشته باشد، به آرمان‌هایش دست نمی‌یابد. این حرف را باید با طلا نوشت.

لاریجانی تصریح کرد: بدون اقتصاد سالم به آرمان‌هایمان دست نمی‌یابیم، اقتصاد سالم به این معنا نیست که درهای کشور را ببندیم، اما باید اقتصادی بسازیم که روی پای خود بایستیم و مولد و ثروت‌زا باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اقتصاد دولتی گفت: اصل ۴۴، قانون خوبی بود اما بد اجرا شد. شرکت‌های دولتی به شبه‌دولتی‌ها واگذار شدند.

وی با بیان اینکه نحوه اجرای قوانین در کشور ما مصیبتی است، گفت: حذف یارانه‌ها قانون بدی نبود، اما بد اجرا شد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در بحث نظارت ما با مشکلات جدی روبرو هستیم، تصریح کرد: باید فصلی برای تغییر رویکردها داشته باشیم، باید از بنیه تخصصی کشور استفاده کنیم.

لاریجانی اظهار داشت: ساختار جدید اقتصادی کشور باید بر محور تولید و صادرات شکل بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه استراتژی اقتصادی کشور باید پایدار و بدون تغییر باشد، گفت: نباید هر دولتی استراتژی جدید برای اقتصاد بگذارد، دولتها عامل اجرا هستند، عامل فلسفه‌بافی اقتصادی نیستند؛ ساختار حکومت باید سیاستگذار باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید از زمان درست استفاده کنیم، گفت: باید بهره‌وری افزایش یابد. در کلیات فهم مشترکی میان اتاق بازرگانی، قوه مقننه و دولت وجود دارد.

لاریجانی با انتقاد از اینکه افرادی در کشور فقط فریاد دارند، گفت: با فریاد نمی‌توان حکومت کرد، باید راهکار ارائه داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه ششم توسعه در آستانه تدوین و بررسی است، از اعضای اتاق بازرگانی خواست پیشنهادات خود را به صورت مدون در خصوص برنامه توسعه به مجلس ارائه دهند.

وی همچنین گفت: اتاق بازرگانی می‌تواند تحلیل‌هایش از وضعیت اقتصادی و راهکارها را در صحن علنی مجلس بیان کرده و پیشنهادات خود را به مرکز پژوهش‌ها ارائه دهد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به انتقاداتی که از نحوه قانون‌گذاری در قوه مقننه صورت گرفت، تصریح کرد: این پیشنهادات و انتقادات کالبدشکافانه بود، من موافق این امر هستم که باید قوانین به صورت بسته در مجلس بررسی شود و باید در این خصوص با شورای نگهبان نیز به نتیجه برسیم.

لاریجانی در ادامه از اعضای اتاق بازرگانی خواست پیشنهاداتشان را در خصوص بودجه نیز مدون کنند و تاکید کرد: در خصوص تغییر رویکرد در اقتصاد نیازمند نظر تخصصی شما هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تا دو سه ماه دیگر تحریم‌ها برداشته می‌شود، یا  مجددا این بودجه به جامعه تزریق شده و بیماری هلندی ایجاد می شود و یا سرمایه‌گذاری انجام می شود.

وی اظهار داشت: قانونی برای تشکیل ستاد مشترک اقتصاد مقاومتی به تصویب مجلس رسیده است که این ستاد شامل معاون اول دولت، معاون اول قوه قضائیه و روسای کمیسیون‌های مجلس است که شما هم می‌توانید با این ستاد همکاری داشته باشید.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی