کد خبر : 993
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در همایش بزرگداشت شهدای گرمسار؛

خانه ملت: تعلل در رفع تحریم‌ها پاسخی درشت از سوی ایران را به همراه دارد

خانه ملت: تعلل در رفع تحریم‌ها پاسخی درشت از سوی ایران را به همراه دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفتار غرب با ایران دیگر نباید تهدیدآمیز باشد، گفت: اگر غرب به تعهدات خود عمل نکند، پاسخ ملت ایران درشت و سخت خواهد بود و کارخانه غنی سازی هسته ای می‌سازیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز دوشنبه (27 مهرماه) در سفر یک روزه خود به گرمسار در مراسم بزرگداشت شهدای آن شهرستان حضور یافت و در سخنانی گفت: شهادت در راه خدا عمل نیکی است که بالاتر از آن دیگر نیست.

رئیس قوه مقننه خطاب به خانواده های شهدا با بیان اینکه مقام شهید مقامی والاست، افزود: اگر کسی در این مرتبه قرار بگیرد برتر از آن دیگر عملی نیست که فرزندان شما نیز در این مقام هستند. باید افتخار کنید که از خانواده‌های شما چنین دسته گل‌هایی به این مقام رسیدند؛ زیرا انسان‌ها به طور متعارف گرفتار روزمره و معیشت هستند و ذهنشان از مسائل مهمی چون مجاهدت منحرف شده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) که می‌فرمایند انسان‌ها در خواب هستند چون اشتغال و مسائل روزمره نمی‌گذارد به مسائل مهم بیاندیشند، افزود: فلذا وقتی از این دنیا رفتند بیدار می‌شوند چون دیگر اشتغالات اطراف خود را ندارند.

وی ادامه داد: کسانی که در مکتب اسلام تربیت شده اند، گوهر شهادت را در زندگی خود بنا کرده‌اند.

رئیس مجلس با بیان اینکه شما مردم گرمسار با آداب و سنن زندگی امام خمینی (ره) آشنا بودید، گفت: امام یک حرکت فرهنگی را ایجاد کرد که برگرفته از سنت پیامبر و احیای فکر دینی بود.

وی افزود: در کشورهای مختلف تعلقات به دنیا زیاد دیده می شود اما حرکتی که امام خمینی ایجاد کرد این بود که زندگی کنید اما به آن وابسته نشوید و آماده باشید برای اینکه در رکاب امام عصر (عج) باشید که آماده بودن یک حقیقت بزرگ برای انسان است.

رئیس قوه مقننه گفت: ویژگی‌های انسان در مکتب اسلام این است که نسبت به سرنوشت مسلمین حساس باشد که این نمونه مسلمان واقعی است.

وی با اشاره به بحران‌هایی که در کشورهایی چون فسلطین، سوریه و یمن در حال رخ دادن است، گفت: یک سبک زندگی این است که چاردیواری خود را نگاه کنیم اما سبک زندگی اسلامی می‌گوید که نسبت به زندگی تمام مسلمانان حساس باشیم.

دکتر لاریجانی با اشاره به فرمایش پیامبر اکرم (ص) مبنی بر اینکه اگر کسی اهل جهاد نباشد یا حب جهاد در دلش نباشد مانند منافق از دنیا خواهد رفت، افزود: جهاد یک اصل اساسی و عزت آفرین است و ملت‌هایی که این اصل را در اولویت قرار دهند سرافراز خواهند بود.

وی با اشاره به سخنی از مرحوم شهید مطهری مبنی بر اینکه شهادت امری حماسه ساز بوده و ملتی که اهل حماسه نباشد سرافکنده خواهد شد، افزود: ملت‌های بزرگ روح حماسی دارند و این یک سنت بزرگ است؛ انسان‌ها باید یا سرافراز باشند یا لباس خواری به تن کنند که در دنیای امروز از این نوع معارف و جهاد فاصله گرفته شده است.

وی با بیان اینکه شاید برخی از کشورها از امکانات مالی بالایی برخوردار باشند اما سرافراز زندگی نمی کنند، گفت: ملت ایران سرافراز است چون این موضوع را درک کرده‌اند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه باید تحسین کنیم عزیزانی را که محفل بزرگداشت شهدا را برپا کردند، گفت: راه ملت ما مجاهدت بوده و ملتی که چنین فکر کند هیچ گاه در برابر اخم آمریکا اعتنایی نخواهد کرد و سرافراز خواهد بود.

زورگویی‌های غرب، توافق هسته ای را 10 سال عقب انداخت

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: 12 سال در ماجرای هسته‌ای گرفتار بدخلقی و بداخلاقی غرب بودیم و حادثه‌ای که در خصوص مذاکرات به نتیجه رسید می‌توانست 10 سال پیش هم به نتیجه برسد اما زورگویی‌های طرف غربی این امکان را از هر دو طرف سلب کرد.

وی با تاکید بر اینکه ما به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم، گفت: رهبر انقلاب فتوای تاریخی در این باره دارند و هرگونه تولید و نگهداری سلاح  هسته‌ای را حرام اعلام کردند و این فتوا محور کار ما بود؛ اما در حالیکه همین کشورها که نگران هستند، خودشان بزرگترین زرادخانه‌های هسته‌ای را دارند.

حتی در جنگ تحمیلی هم از سلاح هسته ای استفاده نکردیم

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه فتوای رهبر انقلاب، فتوای بزرگی است و همه به آن پایبندیم، گفت: در همین قانونی که در مجلس در خصوص برجام تصویب شد در اولین بند آن به این مهم اشاره شده که هیچ دولتی در ایران حق تولید سلاح هسته‌ای را نخواهد داشت و این یک افتخار بزرگی است چرا که در جنگ تحمیلی نیز که امام رهبر انقلاب بودند هر چند به علت استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی ما شهدای زیادی دادیم اما هیچگاه اجازه تولید و استفاده از سلاح‌های شیمیایی را به ما ندادند هر چند که ساخت این نوع سلاح‌ها برای ما سخت نبود.

وی ادامه داد: ملت ایران صلح طلب بوده و بدنبال این است که ملت‌های منطقه در صلح زندگی کنند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه مقاومت چندین ساله ایران موجب شد که کشورهای غربی بفهمند نمی‌توانند با زبان زور با ما صحبت کنند، گفت:‌ کشورهای غربی در این مذاکرات طولانی و وقت گیر به دو نتیجه رسیدند که دو ستون داشت؛ یکی اینکه دانش هسته‌ای در ایران وجود داشته باشد، حرکت کند و رو به جلو باشد و دیگری اینکه تحریم‌ها باید برداشته شوند.

رئیس مجلس ادامه داد: ما باید جانانه از ملت تشکر کنیم که در این چند ساله تحریم‌ها کمک کردند سرعت توسعه در بخش‌های کشاورزی، خدمات و سایر حوزه‌ها کند نشود.

وضعیت اقتصادی کشور نابسامان است

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت اقتصادی کشور نابسامان است، گفت: ما در حال حاضر بیکاران زیادی در کشور داریم که برای ایجاد اشتغال برای آن‌ها نیازمند منابع مالی هستیم.

وی با بیان اینکه گام اول در خصوص اجرای برجام دیروز برداشته شد، تا در روز اجرای برجام کل تحریم‌ها لغو شود ادامه داد: صبوری ملت موجب موفقیت ایران در حفظ دانش هسته ‌آی و لغو کلیه تحریم‌ها شد.

وی ادامه داد: مردم ایران در این مصاف موفق شدند که دانش هسته ای را داشته باشند؛ ضمن آنکه غرب مجبور شد تحریم‌ها را بردارد که اگر در برداشتن این تحریم‌ها تعلل کند کارخانه غنی سازی هسته ای می‌سازیم پس باید به وعده خود عمل کنند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه  غرب در آزمون سختی قرار دارد، افزود: غرب باید تحریم‌ها را برداشته و دیگر رفتارشان با ایران تهدیدآمیز نباشد و در عین حال به وعده خود عمل کنند که در غیر این صورت پاسخ ملت ایران درشت و سخت خواهد بود.

اکثر کشورها دچار یک جریان بدخیم تروریستی هستند

رئیس مجلس با اشاره به مسائل منطقه گفت: امروز منطقه در یک شرایط بحرانی قرار دارد و اکثر کشورها دچار یک جریان بدخیم تروریستی هستند که وظیفه اصلی خود را درگیری با مسلمانان می‌دانند و در پشت صحنه، بسیاری از قدرت‌ها به آنها کمک می‌کنند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه ملت ایران، ملتی امنیت ساز برای منطقه است، افزود: اگر به عراق کمک می‌کنیم برای این است که حمایت از عتبات عالیات و حریم حضرت زینب(س) وظیفه دینی ما است.

وی ادامه داد: انشاءالله در این مصاف نیز تروریست‌ها ضربه سختی خورده چرا که دشمنی با اهل بیت و مجاهدان در این راه پایان خوشی ندارد.

به سختی پروژه‌های عمرانی را دنبال می‌کنیم

دکتر لاریجانی با اشاره به مسائل اقتصادی و کمبودهایی در این حوزه گفت: در شرایط فعلی منابع مالی کم است و به سختی پروژه‌های عمرانی را دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه به خاطر تحریم‌ها و اشتباهات مدیریتی اشتغال در کشور با مشکل مواجه شده است، درخصوص وضعیت اشتغال در گرمسار تصریح کرد: ما از این شرایط در حال عبور هستیم و حتما پیگیری می‌کنیم که طبق گفته نماینده گرمسار صنایع دفاعی و دیگر صنایع برای ایجاد اشتغال سرازیر به استان سمنان شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه افق آینده ایران روشن است، گفت: ایران از یک رهبری فرزانه در کشور برخوردار است که این نعمت بزرگی برای ما است و در طول سال های رهبری ایشان ما از یک امنیت پایدار برخوردار و شاهد توسعه علمی و فناوری هستیم.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب مورد قبول همه گروه‌ها است، افزود: رهبری با حمایت‌هایشان باعث پیشرفت علم و فناوری در کشور شدند و با سابقه طولانی در انقلاب، امروز سکاندار این کشور هستند.

مسئولان سعودی پس از سخنرانی رهبری، رفتار خود را اصلاح کردند

رئیس قوه مقننه گفت: در حادثه منا که بهترین مردم ما با سختی از دنیا رفتند و مسئولان سعودی به جای دلداری دهن کجی کردند، پس از سخنرانی افتخارآفرین مقام معظم رهبری سعودی‌ها متوجه شدند اگر در این مساله تعلل کنند پاسخ دردناکی دریافت خواهند کرد، از این رو رفتار خود را اصلاح کردند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه سپاه و ارتش ما با مانور قدرت پیدا نکرده‌اند، گفت: سپاه و ارتش ما در جنگ رشد کرده اند و لذا تجربه مجاهدت دارند و به همین دلیل، ما یک ملت قوی و نیروهای متخصص و آب دیده داریم.

بر اقتصاد مقاومتی ایستادگی می کنیم/تولید و صنعت محور اقتصاد مقاومتی است

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر توجه به اقتصاد مقاومتی افزود: محور کار باید اقتصاد مقاومتی باشد و ما روی این موضوع ایستادگی می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما هیچ مشکلی به جز معضل اقتصادی نداریم، گفت: سرمایه‌گذاری در کشور یک مجاهدت است، باید همه این را درک کنیم و با کمک خود دست کارآفرینان را بگیریم.

رئیس قوه مقننه افزود: باید تولید را محور قرار داده تا مشکل کشور را حل کنیم.

وی با بیان اینکه باید اقتصاد مقاومتی محور قرار بگیرد، گفت: تولید و صنعت محور اقتصاد مقاومتی است و یک اقتصاد سالم، اقتصادی است که صادرات و تولید در آن محور باشد.

ادارات دولتی نیروی مازاد دارند/ هرچه پول نفت داریم، باید خرج آن‌ها کنیم

وی با اشاره به سیاست‌های تعیین شده در برنامه ششم تصریح کرد: باید تلاش کنیم به سمت تولید برویم و از فربه کردن دولت بپرهیزیم چرا که دستگاه‌های دولتی به اندازه کافی فربه هستند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه ادارات دولتی ما نیروی مازاد دارند، تصریح کرد: متاسفانه هرچه پول نفت داریم باید خرج آن‌ها کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال عبور از شرایط سخت هستیم، گفت: همه باید در زمینه تولید کار کنند و من مطمئنم از این برهه نیز عبور خواهیم کرد و ایرانی آباد خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در پایان بزرگداشت 230 شهید شهرستان گرمسار دکتر لاریجانی از برخی خانواده‌های شهدا با تقدیم لوحی یادبود قدردانی کرد./

پایان پیام

منبع: خبرگزاری خانه ملت

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی