کد خبر : 990
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در همایش نفت و نیرو:

رشد تروریسم امنیت حوزه انرژی را با چالش روبرو می کند

رشد تروریسم امنیت حوزه انرژی را با چالش روبرو می کند

دکتر لاریجانی امروز در اختتامیه کنگره نفت و نیرو که در هتل المپیک تهران برگزار می شد گفت: مهندس زنگنه و همکاران برای تشکیل این اجلاس که در آن گفتگوهای تکنیکی در زمینه نفت صورت می گیرد تشکر می کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آینده انرژی کشور، یک مسیر روشن برای سرمایه گذاری در این بخش فراهم می کند.

در تصویب بودجه ها و تدوین برنامه های پنج ساله به رشد صنایع نفتی و گازی توجه شود

دکتر لاریجانی با بیان اینکه ایران به عنوان یک کشور گازی و نفتی همواره توجه به سرمایه گذاران را لحاظ خواهد کرد، افزود: مزیت نسبی در صنایع نفتی باعث شده در تصویب بودجه ها و تدوین برنامه های پنج ساله به رشد صنایع نفتی و گازی توجه شود و این صنایع مورد حمایت قرار گیرد.

وی افزود: در دنیای امروز مسئله انرژی یک مسئله بسیار مهم برای کشورها محسوب می شود، با وجود اینکه تنوع در ایجاد انرژی صورت گرفته اما نفت و گاز به دلیل قیمت و صنایع وابسته بیش از سایر انرژی ها مورد توجه است.

رئیس مجلس ادامه داد: کشورهای واردکننده نفت و انرژی یک نوع دغدغه دارند و کشورهای صاحب انرژی نیز دغدغه خاص خود را دارند، دغدغه واردکنندگان انرژی این است که اگر امنیت پایدار در حوزه انرژی به هم بخورد چه می شود و همواره غربی ها و اروپایی ها نگرانی در خصوص انرژی دارند بنابراین دغدغه آنان امنیت پایدار است.

وی ادامه داد: کشورهای صاحب انرژی نیز دغدغه دارند که چگونه انرژی به صورت بهینه در داخل کشور استفاده شود و همچنین چگونه از منابع پولی حاصل برای توسعه پایدار استفاده کنند.

نگرانی در اردوگاه واردکنندگان انرژی/فروش نفت توسط داعش

دکتر لاریجانی گفت: در اردوگاه واردکنندگان انرژی نگرانی وجود دارد به دلیل اینکه ایجاد بحران های سیاسی و امنیتی در منطقه خاورمیانه که شاید پس از جنگ جهانی دوم این مناطق تا این اندازه با التهاب روبرو نشده اند.

رئیس مجلس ادامه داد: تروریسم به شکل حادی در منطقه وجود دارد و این نابسامانی های امنیتی بوجود آورده که روی موضوع امنیت انرژی سایه انداخته است.

وی افزود: امروزه در لیبی دولت کاملا مستقر نیست و در عراق و سوریه با تروریست های داعش درگیری وجود دارد، البته تروریست های منطقه به مانند دیروز نیستند به طور مثال در دوره های قبل تروریست ها کار چریکی می کردند و ظرفیت مهمی نداشتند اما امروز تروریست ها سرزمین دارند و از پشتوانه تسلیحاتی برخوردارند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: داعش امروز بیش از 30 میلیارد دلار پول دارد و نفت می فروشد و برخی از کشورها نیز از داعش نفت می خرند و این پروسه تولید تروریسم در منطقه را گسترش می دهد، در این شرایط باید پرسید آیا ظرف 6 الی 7 ماه آینده این موضوع خاتمه می یابد؟ و در منطقه امنیت پایدار به وجود می آید که برای پاسخ دادن به این موضوع باید به سابقه توجه کرد.

رشد جهشی تروریسم به لحاظ کیفی و کمی/تهدید تروریسم برای امنیت انرژی

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: در دو دهه اخیر تروریسم جدی شده، زمانی تنها در افغانستان تروریست ها بودند اما باید تروریسم در دو دهه اخیر به طور جدی بررسی شود.

دکتر لاریجانی افزود: در یک نگاه کلی می توان برداشت کرد که تروریسم به لحاظ کمی و کیفی رشد جهشی داشته است که این گویای روشن بودن موضوع است.

وی ادامه داد: جریان تروریستی نه تنها در شرق جمهوری اسلامی ایران بلکه در عراق، سوریه، لیبی و شمال آفریقا درگیری ایجاد کرده و هزاران نفر از آمریکا و اروپا به تروریست ها پیوسته اند که باید نگاه جدی به این موضوع شود.

دکتر لاریجانی گفت: اگر مسیر مبارزه با تروریسم همین وضعیت فعلی باشد و ائتلاف کاغذی به وجود آید و در عمل اقدامی صورت نگیرد رشد تروریسم در آینده بیشتر و امنیت انرژی نیز با چالش روبرو می شود.

 

جمهوری اسلامی ایران به ایجاد امنیت پایدار در منطقه کمک می کند

رئیس نهاد قانونگذاری گفت: ما آمادگی این را داریم به لحاظ منافع ملی کمک کنیم تا امنیت پایدار در منطقه وجود داشته باشد، وقتی عراق دچار تروریست‌های داعش شد ما به آنها کمک کردیم حتی به اقلیم کردستان کمک کردیم که وضعیت مستقری پیدا کنند در واقع جمهوری اسلامی ایران استراتژی اش ایجاد امنیت پایدار در منطقه است و این یک حرف تبلیغاتی نیست بلکه محاسبه شده است.

دکتر لاریجانی گفت: بنابراین از لحاظ امنیتی می توانیم کمک کنیم ماجرای تروریسم در منطقه خاتمه یابد و ایجاد امنیت برای ما و همسایگانمان به وجود می آید. از طرفی ایران کشوری است که از سابقه تمدنی چندهزار ساله برخوردار است و مردم فراز و فرودها و مشکلات زیادی را در سالهای طولانی تحمل کردند حتی در جنگ عراق علیه ایران ، ایران نشان داد که هشت سال مقاومت کرده اما زیر بار زور نرفت که این به فرهنگ دینی ما بر می گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در ایام محرم قرار داریم افزود: شعار امام حسین (ع) این بود مردن در عزت بهتر و بالاتر از این است که انسان زیربار ذلت زندگی کند و این شعار امام حسین (ع) و یارانش بود که ایستادگی کرده و به شهادت رسیدند و اکنون پس از 1400 سال مردم به پاسداشت این غیرت دینی ، سوگواری می‌کنند و این سوگواری دولتی نیست که دولتها برنامه ریزی کرده باشند زیرا شهادت در فرهنگ ایرانی نهاده شده که در برابر هجوم ایستادگی می‌کند.

دکتر لاریجانی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این گونه بود و پایداری ها بیشتر شد که ما جلوه آن را در جنگ تحمیلی مشاهده می‌کنیم؛ 200 هزار شهید داریم اما ملت ایستادند.

رئیس قوه مقننه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در موضوع هسته‌ای دوازده سال ماجراجویی ادامه داشت گفت:‌ مردم ایران صبور هستند؛ ایستادگی کردند چون حرف ناحق را نمی پذیرفتند مردم کشور ما پیروی امام حسین (ع) هستند. لذا ایستادگی جواب داد و ما در مذاکرات به راه حل رسیدیم.

اضطراب کشورهای صاحب انرژی/تحریم ها فرصتی برای فاصله گرفتن از بودجه نفتی بود

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: اما در مورد دسته ای دیگر از کشورهایی که خود صاحب انرژی هستند باید آن‌ها هم به نوعی اضطراب دارند و بودجه شان متکی به انرژی است و توسعه پایدار هم در این رابطه مدنظر قرار دارد. حتی ما هم هنوز بودجه مان تا حدی به نفت ارتباط دارد گرچه در تحریم ها مشکلاتی داشتیم که مجبور شدیم اضطراراً فاصله بگیریم که به نوعی خوب شد و باید این را به سرانجام برسانیم.

وی به وجود نیروهای متخصص در کشور نیز اشاره کرد و گفت:‌ در دوره تحریم ها که فشارها زیاد شده بود اتکا به بنیه فنی بیشتر شد و این سرمایه‌ای است که باید از آن صیانت کرد.

دکتر لاریجانی افزود:‌ در ماجرای هسته‌ای قطعا می شد زودتر این مسأله را حل کرد ولی گاهی مسائل بین‌المللی چاره ای جز این ندارد.

وی گفت:‌ به هر حال دوره مذاکرات نفس‌گیر در دو سال به  سرانجام رسید. اما انتظار می رود که کشورهایی که علاقه‌مند به همکاری با ایران هستند در حوزه صنایع نفت و گاز به طور روشن تر سیاست های جمهوری اسلامی ایران را بدانند زیرا استراتژی ایران در این دوره دارای  رویکرد متفاوتی نسبت به قبل دارد.

ضرورت استفاده از منابع انرژی برای توسعه فراگیر

دکتر لاریجانی با بیان اینکه دو هدف عمده را باید مدنظر داشته باشیم باید گفت: نخست باید از منابع انرژی برای توسعه فراگیر در کشور بهره جوییم و همچنین در مصرف داخلی استفاده بهینه داشته باشیم گرچه در این مورد ما دچار نقص هم هستیم اما قانونی در مجلس تصویب شد که ما بهره وری کار را بالا برده و بهینه سازی را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در این دوره تمرکز بر دو هدف دارد که هم در سیاست های کلی و هم برنامه ششم تحول جدی خواهد داشت و باید حتما از نظر کار و توسعه نیروی بخش خصوصی را توانمند کنیم. هم از نظر سرمایه و هم از نظر تکنولوژی و امروز ایران نیازمند بخش خصوصی قوی است که یک ساماندهی داشته باشد تا مورد حمایت هم قرار گیرد.

تأکید بر لزوم اجرای صحیح سیاست های اصل 44 قانون اساسی

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه باید سیاست های اصل 44 قانون اساسی درست اجرایی شود و انحرافات آن رفع گردد، گفت‌: از این طریق فضا برای بخش خصوصی و پیمان کاران جدی تر می‌شود و ضمن ایجاد امنیت انرژی ، انتقال تکنولوژی هم به وجود خواهد آمد.

دکتر لاریجانی گفت: کسانی که علاقه‌مند هستند در زمینه امنیت انرژی با ایران همکاری کنند از طرف دیگر باید انتقال تکنولوژی هم داشته باشند، ما تمایل داریم با محصولات و سرمایه گذاری صرف کارها را به پیش ببریم.

وی  با بیان اینکه در درون یک معاهده ای حرکت می کنیم که یک طرف آن امنیت انرژی و طرف دیگر انتقال تکنولوژی است گفت: بنده می دانم که آقای زنگنه علاقه‌مند به این راه است و این فکر را دنبال می‌کند لذا خواهشم این است این فکر نهادینه شود و برای بیست سال آینده کشور شرکت هایی داشته باشیم که تخصص و تسلط تکنولوژی داشته باشند.

مقررات زدایی مجلس برای تسهیل فضای کسب و کار

دکتر لاریجانی به قوانین مهم مجلس اشاره کرد و گفت: طی دو سال اخیر قوانینی تصویب کردیم که تاحدودی مشکلات را برطرف می‌کند مانند قانون تسهیل فضای کسب و کار. زیرا ما انباشت زیادی از نظر قانونی داشتیم که تعارضاتی به وجود آورده بود و کارها نسبتا سنگین انجام می شد لذا مقررات زدایی کردیم تا در این زمینه فضای کسب و کار تسهیل شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به تصویب لایحه خروج از رکود گفت:‌ در حال حاضر قانون مقتدری است که می تواند در فضای فعلی کمک کننده باشد اما در دوره پس از تحریم ها هم باید فکر کنیم که چه گام هایی برداریم که کارها به خوبی انجام شود.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه به دنبال توسعه بازارهای صادراتی هستیم گفت: در مجلس قانونی برای شفافیت فعالیت اقتصادی مصوب شد برای اینکه بخش خصوصی بتواند زنده حرکت کند البته در مقام عمل هنوز پیاده نشده است و باید جدی تر گرفته شود تا فضای کسب و کار بهتر شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم حمایت از سرمایه گذاران خارجی یادآور شد: می دانم در کشور ما نقایص مقرراتی و قانونی برای سرمایه گذاری خارجی وجود دارد اما متناسب به شرایط امروز باید هم دولت مقرراتی را وضع کند و هم در مجلس قوانین پشتیبان داشته باشیم. لذا فکر می کنم وزیر نفت و همچنین دولت در این خصوص باید بیاندیشند و لایحه ای را مقرر کرده و به مجلس آورند تا در زمینه سرمایه گذاری و تسهیل آن گام برداریم./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,رئیس مجلس ,همایش نفت و نیرو ,داعش ,تروریسم ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی