کد خبر : 988
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در همایش نفت و نیرو مطرح شد

ایسنا: تاکید لاریجانی بر حفظ امنیت انرژی در سایه امنیت منطقه‌ای

ایسنا: تاکید لاریجانی بر حفظ امنیت انرژی در سایه امنیت منطقه‌ای

رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت حفظ امنیت انرژی در سایه امنیت منطقه‌ای تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در همایش نفت و نیرو گفت: جریانات تروریستی در دو دهه اخیر از لحاظ کمی و کیفی رشد جهشی داشته‌اند.

وی گفت: اگر مسیر مبارزه با تروریزم همین مسیر فعلی باشد حتی اگر یک ائتلافهای کاغذی هم به وجود بیاید اما در صحنه عمل اقدام مناسبی به وجود نخواهد آمد و شاهد رشد یافتگی بیشتر تروریزم در آینده خواهیم بود.

لاریجانی گفت: در این صورت ناامنی‌ها در منطقه بیشتر شده و امنیت انرژی با چالش‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت یک حرکت بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم تاکید کرد: چنین اتفاقی می‌تواند شرایط را کنترل کرده و یک امنیت پایدار در حوزه انرژی در منطقه حاکم کند.

رئیس قوه مقننه ضمن ابراز امیدواری از اینکه گفت‌وگوهای تکنیکی درباره آینده انرژی در کشور در یک مسیر روشن تر و ثابت‌تری برای سرمایه گذاری ادامه یابد گفت: تردیدی نیست که ایران یک کشور نفتی و گازی است و سهم سرمایه گذاری در این بخش باید بیشتر مورد توجه مسئولین ارشد کشور باشد.

وی افزود:‌ مزیت نسبی ما در سرمایه به حوزه نفت و گاز مربوط می‌شود و طبیعی است در فصل قانونگذاری در مجلس چه زمان تصویب بودجه و یا برنامه های پنج ساله بخش عمده‌ای از فکر ما این است که چگونه می‌شود صنعت نفت و گاز و ملحقات آن را مورد حمایت قرار داد. زیرا در دنیای امروز انرژی مسأله مهم برای همه کشورها است. گرچه تنوع در محصولات وجود دارد اما نفت و گاز به دلیل قیمت در آن و صنایعی که در این بخش وجود دارد بیش از سایر انرژی ها مورد توجه است.

لاریجانی همچنین اظهار کرد: در این زمینه دو دسته کشورها وجود دارند. نخست کشورهایی که نیازمند واردات انرژی و نفت و گاز هستند و دیگر کشورهایی هستند که خود صاحب انرژی نفت و گاز می باشند لذا کشورهای نوع اول این دغدغه را دارند که چگونه می‌توان از امنیت پایدار برخوردار بود چون اضطراب هایی که در منطقه پیش می آید کشورهای اروپایی و غربی بیشتر دغدغه امنیت انرژی را دارند، البته گروه دوم نیز در خصوص اطمینان بخشی در این حوزه با چالش‌هایی مواجه هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: کشورهای وارد کننده انرژی به دلیل بحران های سیاسی امنیتی که در منطقه شعله ور است به نظر می رسد بیشتر از گذشته نگرانی داشته باشند زیرا پس از جنگ جهانی دوم هیچ گاه منطقه ما تا این حد شلوغ و پرالتهاب نبوده است.

وی خاطر نشان کرد: اکثر کشورهای منطقه درگیر بحران هایی هستند که نمونه آن مشکل تروریزم است و این مشکل برای کل منطقه حاد شده است. به همین دلیل برخی کشورهایی که در منطقه می بینیم به نحوی درگیر با موضوع تروریزم هستند و نابسامانی امنیتی برای آن‌ها به وجود آمده است، مثلا فرض کنید کشور لیبی خود یکی از کشورهای صادر کننده نفت بود اما الان دولت مستقلی آن جا وجود ندارد. در عراق هم همین طور است . می بینیم که چقدر درگیر مسأله تروریست و داعش هستند، سوریه هم اینگونه است. لذا این ماجرا بسط پیدا کرده است.

وی افزود: البته تروریست هایی که در منطقه مشاهده می کنید مثل دیروز نیستند. تروریست ها دو دهه پیش در افغانستان هم وجود داشتند اما مجبور بودند چریکی کار کنند و ظرفیت مهمی نداشتند. اما تروریست ها امروز از پشتوانه تسلیحاتی وسیع برخوردار هستند، امروز داعش 30 میلیارد دلار سلاح دارد و حتی با ذخایر نفتی که در اختیار دارند اقدام به فروش نفت می‌کنند و عملا پروسه تولید تروریسم در منطقه گسترش یافته است و باید به این سوال پاسخ داد که چه ارزیابی از این ناآرامی ها و جریان های بحران ساز در منطقه داریم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: حدود دو دهه است که تروریزم در منطقه جدی شده است . از زمانی که در افغانستان پدیده تروریزم را مشاهده کردیم همان زمان کشورهای زیادی بودند که از اینها حمایت می کردند لذا باید در دو دهه روند تروریزم را مورد بررسی قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه روند جریان های تروریستی از نظر کمی و کیفی رشد جهشی داشته است اظهار کرد: جریان تروریستی امروز نه تنها در حوزه شرق یعنی افغانستان و پاکستان رشد کرده بلکه در عراق ، سوریه ، لیبی ، شمال آفریقا و ... نیز این گونه است به طوری که هزاران نفر از کشورهای آمریکا و اروپایی به این ها پیوستند و به نظر می رسد از نظر کمی رشد یافته اند اما از نظر کیفی احتیاج ندارند در غار بروند زیرا تجهیزات و سلاح مفصلی دارند، بنابراین برداشتی که می توان داشت این است که جریان تروریستی در این دو دهه از نظر کمی و کیفی رشد جهشی داشته است.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران ایجاد امنیت پایدار منطقه‌ای است گفت: این مسأله به نفع کشورهای منطقه و همچنین بین‌المللی است زیرا نهایتا امنیت پایدار انرژی را به وجود می آورد که به نفع ما هم است و مردم منطقه می توانند در امنیت زندگی کنند.

لاریجانی تصریح کرد: می توانیم از نظر منافع ملی کمک کنیم تا امنیت پایدار باقی بماند چه اینکه وقتی عراق دچار تروریست‌های داعش شد ما به آنها کمک کردیم حتی به اقلیم کردستان کمک کردیم که وضعیت مستقری پیدا کنند در واقع جمهوری اسلامی ایران استراتژی اش ایجاد امنیت پایدار در منطقه است و این یک حرف تبلیغاتی نیست بلکه محاسبه شده است.

وی خاطر نشان کرد: بنابراین از لحاظ امنیتی می توانیم کمک کنیم ماجرای تروریزم در منطقه خاتمه یابد و ایجاد امنیت برای ما و همسایگانمان به وجود می آید. از طرفی ایران کشوری است که از سابقه تمدنی چندهزار ساله برخوردار است و مردم فراز و فرودها و مشکلات زیادی را در سالهای طولانی تحمل کردند حتی در جنگ عراق علیه ایران ، ایران نشان داد که هشت سال مقاومت کرده اما زیر بار زور نرفت که این به فرهنگ دینی ما بر می گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در ایام محرم قرار داریم گفت: شعار امام حسین (ع) این بود مردن در عزت بهتر و بالاتر از این است که انسان زیربار ذلت زندگی کند و این شعار امام حسین (ع) و یارانش بود که ایستادگی کرده و به شهادت رسیدند و اکنون پس از 1400 سال مردم به پاسداشت این غیرت دینی ، سوگواری می‌کنند و این سوگواری دولتی نیست که دولتها برنامه ریزی کرده باشند زیرا شهادت در فرهنگ ایرانی نهاده شده که در برابر هجوم ایستادگی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این گونه بود و پایداری ها بیشتر شد که ما جلوه آن را در جنگ تحمیلی مشاهده می‌کنیم؛ 200 هزار شهید داریم اما ملت ایستادند.

رئیس قوه مقننه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در موضوع هسته‌ای دوازده سال ماجراجویی ادامه داشت گفت:‌ مردم ایران صبور هستند؛ ایستادگی کردند چون حرف ناحق را نمی پذیرفتند . اینها پیروی امام حسین (ع) هستند. لذا ایستادگی جواب داد و ما در مذاکرات به راه حل رسیدیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود یادآور شد: اما در مورد دسته ای دیگر از کشورهایی که خود صاحب انرژی هستند باید یادآور شد آن‌ها هم به نوعی اضطراب دارند و بودجه شان متکی به انرژی است و توسعه پایدار هم در این رابطه مدنظر قرار دارد. حتی ما هم هنوز بودجه مان تا حدی به نفت ارتباط دارد گرچه در تحریم ها مشکلاتی داشتیم که مجبور شدیم اضطراراً فاصله بگیریم که به نوعی بهتر است و باید این را به سرانجام برسانیم.

وی به وجود نیروهای متخصص در کشور نیز اشاره کرد و گفت:‌ در دوره تحریم ها که فشارها زیاد شده بود اتکا به بنیه فنی بیشتر شد و این سرمایه‌ای است که باید از آن صیانت کرد.

لاریجانی تاکید کرد:‌ در ماجرای هسته‌ای قطعا می شد زودتر این مسأله را حل کرد ولی گاهی مسائل بین‌المللی چاره ای جز این ندارد.

وی افزود:‌ به هر حال دوره مذاکرات نفس‌گیر در دو سال به یک سرانجامی رسید. اما انتظار می رود که کشورهایی که علاقه‌مند به همکاری با ایران هستند در حوزه صنایع نفت و گاز به طور روشن تر سیاست های جمهوری اسلامی ایران را بدانند زیرا استراتژی ایران در این دوره رویکرد متفاوتی نسبت به قبل دارد.

لاریجانی با بیان اینکه دو هدف عمده را باید مدنظر داشته باشیم باید گفت: نخست باید از منابع انرژی برای توسعه فراگیر در کشور بهره جوییم و همچنین در مصرف داخلی استفاده بهینه داشته باشیم گرچه در این مورد ما دچار نقص هم هستیم اما قانونی در مجلس تصویب شد که ما بهره وری کار را بالا برده و بهینه سازی را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در این دوره تمرکز بر دو هدف دارد که هم در سیاست های کلی و هم برنامه ششم تحول جدی خواهد داشت و باید حتما از نظر کار و توسعه نیروی بخش خصوصی را توانمند کنیم. هم از نظر سرمایه و هم از نظر تکنولوژی و امروز ایران نیازمند بخش خصوصی قوی است که یک ساماندهی داشته باشد تا مورد حمایت هم قرار گیرد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه مصر هستیم تا سیاست های اصل 44 قانون اساسی درست اجرا شود و انحرافات آن رفع گردد ، گفت‌: از این طریق فضا برای بخش خصوصی و پیمان کاران جدی تر می‌شود و ضمن ایجاد امنیت انرژی ، انتقال تکنولوژی هم به وجود خواهد آمد.

وی تاکید کرد: کسانی که علاقه‌مند هستند در زمینه امنیت انرژی با ایران همکاری کنند از طرف دیگر باید انتقال تکنولوژی هم داشته باشند، ما تمایل داریم با محصولات و سرمایه گذاری صرف کارها را به پیش ببریم.

لاریجانی با بیان اینکه در درون یک معاهده ای حرکت می کنیم که یک طرف آن امنیت انرژی و طرف دیگر انتقال تکنولوژی است گفت: بنده می دانم که آقای زنگنه علاقه‌مند به این راه است و این فکر را دنبال می‌کند لذا خواهشم این است این فکر نهادینه شود و برای بیست سال آینده کشور شرکت هایی داشته باشیم که تخصص و تسلط تکنولوژی داشته باشند.

وی به قوانین مهم مجلس اشاره کرد و گفت: طی دو سال اخیر قوانینی تصویب کردیم که تاحدودی مشکلات را برطرف می‌کند مانند قانون تسهیل فضای کسب و کار. زیرا ما انباشت زیادی از نظر قانونی داشتیم که تعارضاتی به وجود آورده بود و کارها نسبتا سنگین انجام می شد لذا مقررات زدایی کردیم تا در این زمینه فضای کسب و کار تسهیل شود.

وی به لایحه خروج از رکود نیز اشاره کرد و گفت:‌ در حال حاضر قانون مقتدری است که می تواند در فضای فعلی کمک کننده باشد اما در دوره پس از تحریم ها هم باید فکر کنیم که چه گام هایی برداریم که کارها به خوبی انجام شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه به دنبال توسعه بازارهای صادراتی هستیم گفت: در مجلس قانونی برای شفافیت فعالیت اقتصادی مصوب شد برای اینکه بخش خصوصی بتواند زنده حرکت کند البته در مقام عمل هنوز پیاده نشده است و باید جدی تر گرفته شود تا فضای کسب و کار شفاف شود.

وی خاطر نشان کرد: می دانم در کشور ما نقایص مقرراتی و قانونی برای سرمایه گذاری خارجی وجود دارد اما متناسب به شرایط امروز باید هم دولت مقرراتی را وضع کند و هم در مجلس قوانین پشتیبان داشته باشیم. لذا فکر می کنم آقای زنگنه و همچنین دولت در این خصوص باید بیاندیشند و لایحه ای را مقرر کرده و به مجلس آورند تا در زمینه سرمایه گذاری و تسهیل آن گام برداریم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی