کد خبر : 987
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

اسرنا: ایستادگی صبورانه ایرانیان در مذاکرات هسته ای نتیجه داد

اسرنا: ایستادگی صبورانه ایرانیان در مذاکرات هسته ای نتیجه داد

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع هسته ای گفت: در این خصوص 12 سال ماجراجویی ادامه داشت اما ایرانیان صبورانه ایستادگی کردند و این مهم سرانجام به نتیجه رسید چرا که ایرانی ها ناحق را نمی پذیرفتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی لاریجانی عصر سه شنبه در کنگره راهبردی نفت و نیرو در هتل المپیک تهران با گرامیداشت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان گفت: شاهدیم بعد از 1400 سال مردم ما به پاسداشت این غیرت دینی سوگوار هستند و این مراسم ها مثل برخی جشن و آیین های کشورهای دیگر دولتی نیست و در نهاد ایرانیان جای گرفته است.

وی ادامه داد: شعار امام حسین (ع) این بود که مردن با عزت بهتر از مردن با ذلت است و این به معنای غیرت دینی محسوب می شود که ایرانیان به این موضوع توجه دارند و این شعار در فرهنگ ایرانی نهادینه شده است و بنابر این مهم ، در برابر هجوم و تجاوزات ایستادگی می کند و این موضوع صیانت و امنیت آفرین است.

رییس مجلس شورای اسلامی نمونه نهادینه شدن این شعار را در سال های پس از انقلاب و جنگ تحمیلی دانست و گفت: شاهدیم بعد از انقلاب که پایداری مردم بیشتر شد و در سال های دفاع مقدس ایرانی ها به خوبی از سرزمین خود حفاظت کردند که نشان دهنده همان نهادینه شدن شعار امام حسین (ع) است.

لاریجانی به موضوع هسته ای اشاره کرد و گفت: درخصوص مذاکرات هسته ای نیز 12 سال ماجراجویی ادامه داشت اما ایرانیان صبورانه ایستادگی کردند چرا که ناحق را نمی پذیرفتند و این ایستادگی سرانجام جواب داد و در مذاکرات نتیجه بخش شد.

وی اضافه کرد: ایران به دلیل فرهنگ باسابقه اش از امنیت پایدار برخوردار است و ما آن را صیانت می کنیم و آن را مورد توجه قرار می دهیم.

رییس قوه مقننه درباره این امنیت پایدار گفت: این امنیت پایدار و توجه به آن حائز اهمیت است و می تواند تاثیرات مثبتی برای منطقه داشته باشد.

لاریجانی به فعالیت ها و اهتمام مجلس شورای اسلامی برای موضوع انرژی اشاره کرد و گفت: در زمان بودجه و سایر مواقع بخش عمده ای از فعالیت ما و چگونگی حمایت از صنایع، نفت و گاز می گذرد و این موضوع برای نمایندگان مردم حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: در دنیای امروز هم مساله انرژی مورد قابل توجهی است؛ هر چند تنوع در انرژی به وجود آمده اما مساله نفت و گاز بسیار مورد توجه است. 

رییس مجلس شورای اسلامی به دو اردوگاه کشورهای مرتبط با نفت و گاز اشاره کرد و گفت: دو اردوگاه میان کشورها وجود دارد یکی مربوط به کشورهایی است که تولید کننده نفت و گاز هستند و دیگری اردوگاه کشورهایی است که واردکننده این محصولات می باشند.

لاریجانی تصریح کرد: در هر دو دسته از این کشورها شاهد دغدغه هایی نسبت به انرژی هستیم و این موضوع باید حائز اهمیت قرار گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دغدغه گروه اول که همان واردکنندگان انرژی هستند در این است که چگونه از امنیت پایدار در حوزه انرژی برخوردار باشند.

لاریجانی درباره دغدغه صاحبان انرژی نیز گفت: چگونگی بهره گیری از انرژی بهینه و چگونگی استفاده مناسب از منابع پولی به دست آمده از انرژی نیز از دغدغه های این دسته از کشورها است.

لاریجانی یکی از عمده مشکلات امروز جهان و به ویژه منطقه را التهابات و بحران های پدید آمده از سوی تروریسم عنوان کرد و گفت: اغلب کشورهای منطقه درگیر تروریسم هستند و نابسامانی های امنیتی نیز از جانب تروریسم ها پدیده آمده است.

وی ادامه داد: شاهدیم این تروریسم در اردوگاه اغلب کشورهای مرتبط با انرژی فعالیت می کنند و تروریست های امروز با گروهک های تروریستی دو دهه قبل تفاوت های زیادی پیدا کرده اند.

رییس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه تروریست های دو دهه قبل از ظرفیت و امکانات برخوردار نبوده اند، گفت: متاسفانه تروریست های امروز دارای سرزمین، پشتوانه های تسلیحاتی، منابع مالی و منابع انرژی هستند.

وی ادامه داد: گروهک تروریستی داعش در حال حاضر 30 میلیارد دلار سلاح دارد و حتی منابع انرژی همچون نفت را به فروش می رساند و برخی کشورها نیز از این گروهک تروریستی خریداری می کنند که این به گسترش تروریسم کمک می کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه به تبیین وضعیت کشورهای دارای انرژی و وارد کننده انرژی و دغدغه های آنان اشاره کرد و افزود: کشورهایی که خود صاحب انرژی هستند هم به نوعی اضطراب دارند و بودجه های آنان متکی به انرژی است و توسعه پایدار هم در این رابطه مدنظر قرار دارد.

لاریجانی تصریح کرد: حتی بودجه ما نیز تا حدی به نفت ارتباط دارد؛ گرچه در تحریم ها مشکلاتی داشتیم که مجبور شدیم به اضطرار از این موضوع فاصله بگیریم که به نوعی شرایط در این خصوص بهتر شد و باید این را به سرانجام برسانیم. 

وی به وجود نیروهای متخصص در کشور نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در دوره تحریم ها که فشارها زیاد شده بود اتکا به توان فنی بیشتر شد و این سرمایه ای است که باید از آن صیانت کرد. 

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ماجرای هسته ای هم قطعا می شد زودتر این مسأله را حل کرد ولی گاهی مسائل بین المللی چاره ای جز زمان ندارد. 

لاریجانی افزود: به هر حال دوره مذاکرات نفس گیر در دو سال به یک سرانجامی رسید اما انتظار می رود کشورهایی که علاقه مند به همکاری با ایران هستند در حوزه صنایع نفت و گاز به طور روشن تر سیاست های جمهوری اسلامی ایران را بدانند چرا که استراتژی ایران در این دوره رویکرد متفاوتی نسبت به قبل است.

وی با بیان اینکه دو هدف عمده را باید مدنظر داشته باشیم، گفت: نخست باید از منابع انرژی برای توسعه فراگیر در کشور بهره بگیریم و همچنین در مصرف داخلی استفاده بهینه داشته باشیم؛ گرچه در این مورد دچار نقص هم هستیم اما قانونی در مجلس تصویب شد که ما بهره وری کار را بالا برده و بهینه سازی را افزایش دهیم. 

رییس دستگاه قانونگذاری کشور تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در این دوره تمرکز بر دو هدف است که هم در سیاست های کلی و هم برنامه ششم تحول جدی خواهد داشت و باید حتما از نظر کار و توسعه نیروی بخش خصوصی را توانمند کنیم.

لاریجانی ادامه داد: از نظر سرمایه و هم از نظر تکنولوژی امروز ایران نیازمند بخش خصوصی قوی است که یک ساماندهی داشته باشد تا مورد حمایت هم قرار گیرد. 

وی با تاکید بر اینکه اهتمام به اصل 44 و اجرای آن در کشور گفت: باید اصل 44 و اجرای آن مورد توجه جدی واقع شود و انحرافات آن رفع گردد؛ بدین طریق است که فضا برای بخش خصوصی و پیمان کاران جدی تر می شود و ضمن ایجاد امنیت انرژی ، انتقال تکنولوژی هم به وجود خواهد آمد. 

نماینده مردم قم در مجلس در ادامه تاکید کرد: کسانی که علاقه مند هستند در زمینه امنیت انرژی با ایران همکاری کنند از طرف دیگر باید انتقال تکنولوژی هم داشته باشند، ما تمایل داریم با محصولات و سرمایه گذاری کارها را به پیش ببریم. 

لاریجانی همچنین به قوانین مهم مجلس در 2 سال اخیر اشاره کرد و گفت: طی 2 سال اخیر قوانینی تصویب شده که تاحدودی مشکلات را برطرف می کند؛ مانند قانون تسهیل فضای کسب و کار و سایر قوانین؛ چرا که در این قوانین انباشت زیادی از نظر قانونی داشتیم که تعارضاتی به وجود آورده بود و کارها نسبتا سنگین انجام می شد لذا مقررات زدایی کردیم تا در این زمینه فضای کسب و کار تسهیل شود. 

وی به لایحه خروج از رکود نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر قانون مقتدری است که می تواند در فضای فعلی کمک کننده باشد اما در دوره پس از تحریم ها هم باید فکر کنیم که چه گام هایی برداریم که کارها به خوبی انجام شود. 

لاریجانی با تاکید بر اینکه به دنبال توسعه بازارهای صادراتی هستیم گفت: در مجلس قانونی برای شفافیت فعالیت اقتصادی مصوب شد برای اینکه بخش خصوصی بتواند زنده حرکت کند البته در مقام عمل هنوز پیاده نشده و باید جدی تر گرفته شود تا فضای کسب و کار شفاف شود. 

وی همچنین خواستار توجه جدی به سرمایه گذار خارجی شد و تاکید کرد: متناسب با شرایط امروز باید مقرراتی را چه در دولت و چه در مجلس وضع کنیم تا سرمایه گذار خارجی مورد توجه قرار گیرد.

 

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا )

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,رئیس مجلس ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی