کد خبر : 980
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس شورای غیر دولتی سیاست خارجه روسیه:

ائتلاف آمریکایی‌ها برای مبارزه با تروریسم در منطقه ناموفق بود

ائتلاف آمریکایی‌ها برای مبارزه با تروریسم در منطقه ناموفق بود

 

دکتر علی لاریجانی امروز پنجشنبه (30 مهر) که برای شرکت در دوازدهمین نشست سالانه جوامع درگیر جنگ و صلح عازم روسیه شده است در دیدار با فیودور لوکیانف رئیس شورای غیردولتی سیاست خارجه روسیه گفت: با توجه به همکاری‌هایی که با روسیه داریم برگزاری این کنفرانس با حضور ایران موضوع را جدی‌تر خواهد کرد. اینکه حضور ایران در این کنفرانس دارای اهمیت است مربوط به وضعیت آشفته منطقه است و تا این زمان هیچگاه منطقه چنین وضعیتی نداشته است. بسیاری از کشورها دچار بحران وجودی شده‌اند، جریان‌های تروریستی بسیار فعال شده‌اند و فعالیت‌های تروریستی گره‌ خورده به بعضی هوس‌های سایر کشورها که این مسئله را پیچیده‌تر نموده و حل آن با مشکل روبروست.

رئیس مجلس با اشاره به ائتلاف آمریکا جهت مبارزه با تروریسم افزود: ائتلاف آمریکایی‌ها خیلی ناموفق است و به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها می‌خواهند با این پدیده بازی کنند. در حالی که زمان به نفع تروریست‌ها است. لذا حضور روسیه در این زمان خیلی به موقع بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع تروریسم یک موضوع صرفا امنیتی نیست بلکه دارای ریشه‌های فرهنگی است و باید نگاه کرد که چه عواملی در این قضیه دخیل هستند. لذا برخورد با این پدیده صرفا امنیتی جواب نمی‌دهد. شاید به صورت موقتی جواب دهد ولی باید ریشه‌های فرهنگی آن را خشک کرد و از بین بردن ریشه‌های فرهنگی زمانبر و احتیاج به استراتژی درازمدت دارد و می‌تواند از جای دیگر سربلند کند. لذا زمان برای این مسئله مهم است، البته ما از منظر دیگر این را برای خود مهم می‌دانیم چون روس‌ها را نزدیک به خود می‌دانیم و با روس‌ها روابط درازمدت داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با توجه به روابط خوب ایران و روسیه اشاره کرد: ارتباط عمیق با روسیه برای ما مهم است چون ما همسایه هستیم.

وی با اشاره به موضوع سوریه گفت: یک نکته در سوریه باید مورد توجه باشد، هر نظمی که بخواهد در آنجا به وجود آید جریان تروریسم با آن مقابله می‌کند، در سوریه دو قدرت بیشتر نیست، بشار اسد و ارتش که در بدنه نفوذ دارند و تروریست‌های معارض که بیرون اند و در ویلاها زندگی می‌کنند که این‌ها را نه تروریست‌ها و نه ارتش قبول ندارند. در مقابله با تروریست‌ها هیچ نیرویی بهتر از بشار اسد وجود ندارد و این همان پاشنه آشیلی است که دیگران به آن حمله می‌کنند.

فیودور لوکیانف ضمن تشکر از حضور دکتر لاریجانی در این کنفرانس گفت: اعتقاد دارم که کنفرانس جوامع درگیر جنگ و صلح خوب پیش می‌رود و ورود شما در این اجلاس بعد جدیدی را ایجاد کرده است. برای اینکه در این لحظه باعث بروز سوال‌های زیادی خواهد شد.

لوکیانف با اشاره به موضوع اوکراین گفت: مواضع روسیه و آمریکا در این خصوص کاملا متفاوت است، اوکراین برای آمریکا ابزاری شده برای اینکه بتواند در روسیه تاثیر بگذارد و تا زمانی که اوباما رئیس جمهور است مواضع روسیه و آمریکا در این خصوص کاملا متفاوت است، اوکراین برای آمریکا ابزاری شده برای اینکه بتواند بر روسیه تاثیر بگذارد. تا وقتی که اوباما رئیس جمهور است روابط با اوکراین سرد خواهد بود. آمریکایی‌ها فکر کردند که از طریق اوکراین برای ما مشکل ایجاد کرده‌اند، در صورتی که برای خود مشکل ایجاد کرده‌اند. من اطمینان دارم که ائتلافی که در مبارزه با تروریسم ایجاد شده و همکاری که بین ایران و روسیه وجود دارد یک عامل مهم در مبارزه با تروریسم است. الان برخی در روسیه و مرزهای خارجی تلاش می‌کنند که یک رنگ مذهبی به این موضوع دهند، هدف از ابراز این مسائل رسیدن به اهداف خود و ایجاد بحران در منطقه است./

پایان پیام

 

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,رئیس مجلس ,فیودور لوکیانف ,جنگ و صلح , رئیس شورای غیر دولتی سیاست خارجه روسیه ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی