کد خبر : 979
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی با ایگور ایوانف:

نقش آفرینی دولت روسیه در مبارزه با تروریسم آگاهانه و مثبت است

نقش آفرینی دولت روسیه در مبارزه با تروریسم آگاهانه و مثبت است

دکتر علی لاریجانی امروز پنجشنبه (30 مهر) که برای شرکت در دوازدهمین نشست سالانه جوامع درگیر جنگ و صلح عازم روسیه شده است در دیدار با ایگور ایوانف رئیس شورای روابط بین الملل روسیه گفت: ما نقش آفرینی دولت روسیه را در مبارزه با تروریسم آگاهانه و مثبت ارزیابی می‌کنیم. شرایط منطقه‌ای اینطور اقتضاء می‌کرد که چنین تصمیمی گرفته شود شما در موضوع تروریسم نقش و راهنمایی‌های خوبی داشتید و در شرایط فعلی اهداف متعددی وجود دارد که حل مسئله را پیچیده کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در ماجراهای منطقه دو موضوع خیلی مهم است، یکی اینکه اراده‌ای وجود دارد که توفیری در این ماجرا نداشته و به تجزیه کشورها می پردازند و این اراده در ساختارهای منطقه و بین المللی وجود دارد که می‌تواند بحران را دائمی کند. نکته دوم تروریست‌هایی هستند که در حال حاضر سرزمین دارند و چنانچه ضربه جدی به آن‌ها وارد نشود هیچ ساختاری را نمی‌پذیرند.

وی گفت: تروریست‌ها نشان داده آند که هیچ ساختاری را نمی‌پذیرند و منتظر سیاستمداران در اتاق‌ها نیستند که تصمیم بگیرند لذا برخورد با تروریست‌ها از مسائل اولیه است و تا تروریست‌ها تار و مار نشوند نمی‌توان نظم سیاسی ایجاد کرد.

دکتر لاریجانی افزود: در رابطه با مبارزه با تروریسم پیشرفت‌ها خوب بوده است. تروریست‌ها همانطور که سریع می‌آیند، سریع هم می‌توانند بروند. مجموعه اقدامات در خصوص نحوه رفتن آن ها با درنظر گرفتن عملکزد سایر کشورها باید سنجیده شود. نقش آفرینی روسیه در برخورد با تروریست‌ها مثبت بوده است.

رئیس قوه مقننه به مسئله یمن اشاره کرد و گفت: در یمن القاعده در حال فعالیت و حضور آن‌ها در حال گسترش است، رفتار غلط باعث شد القاعده در یمن فعالیت پیدا کند. من فکر می‌کنم با توجه به این شرایط در آینده بحران دیگری به وجود آید.

در این دیدار رئیس شورای روابط بین الملل سوریه با اشاره به موضوع هسته ای به دکتر لاریجانی گفت: در ابتدا خواستم پیروزی شما را در مذاکرات هسته‌ای تبریک بگویم و این یک پیروزی برای دیپلماسی ایران است.

وی گفت: من اعتقاد دارم این موضوع صرفا پیروزی ایران نیست، بلکه این به عنوان سابقه‌ای است برای حل سایر مسائل جهانی و منطقه‌ای که چنین رویکرد چند جانبه‌ای می‌تواند مواضع طرف ها را در مذاکرات در نظر بگیرد.

ایوانف با مهم‌ خواندن مسئله سوریه گفت: موضوع هسته‌ای ایران سابقه جدید و بین المللی ایجاد کرد که در حال حاضر بتوان سایر مشکلات بین المللی را با چنین روشی حل و فصل کرد و باید مشکل سوریه را با چنین شیوه‌ای حل کرد.

وی گفت: ما به همه گفته‌ایم که ایران برای حل موضوع سوریه باید حضور داشته باشد، سرنوشت منطقه در حال عوض شدن است. ما تلاش‌هایمان را با ایران هماهنگ می‌کنیم و در آینده کار سختی در پیش داریم.

وی تاکید کرد: واقعیت منطقه به این صورت است که بدون حضور روسیه و ایران نمی‌توان مشکلات را حل کرد. اوضاع پیچیده است ولی ناامید کننده نیست. با آمریکایی‌ها نه تنها در بعد نظامی بلکه در ابعاد سیاسی مذاکره می‌کنیم که هرچه تلاش‌ها در سوریه موفقیت‌ آمیزتر باشد در عراق و سایر کشورها هم این طور خواهد بود.

ایوانف اظهار داشت: من فکر می‌کنم در خصوص سوریه اهداف راهبردی در برابر ما قرار دارد. اولین هدف حفظ تمامیت ارضی سوریه و دوم ایجاد ثبات سیاسی در این کشور است.

رئیس شورای روابط بین الملل روسیه با اشاره به موضوع فلسطین گفت: ما نمی‌توانیم از یک مناقشه به مناقشه دیگر برویم و نمی توانیم مشکل فلسطین را به تعویق بیندازیم. نمی‌توان موضوع سوریه را مرتفع کرد و روی سایر کشورها کار نکرد. ما خوشحالیم که ایران به عنوان یک بازیگر تمام عیار در منطقه نقش بازی می‌کند. در حال حاضر برای جلوگیری از هرج و مرج که تروریست‌ها در منطقه به دنبال آن هستند باید با کمک ایران تلاش کنیم سوریه و عراق تمامیت خود را حفظ کنند و دیدگاه ما با شما مشترک است.

وی گفت: عکس العمل آمریکایی‌ها در خصوص ائتلاف مبارزه با تروریست‌ها غیر منتظره و برای آن‌ها عملیات روسیه در گام اول تعجب آور بود. آمریکایی ها به دنبال سودجویی هستند.

ایوانف گفت: ما در مذاکرات به آمریکایی‌ها می‌گفتیم که موضوع یمن در آینده برای سعودی‌ها مشکل ایجاد خواهد کرد و به آن‌ها گفتیم که از ایران تروریست بیرون نمی‌آید و ایران در حال مبارزه با تروریست‌ها است./

پایان پیام  

کلید واژه :

ایگور ایوانف ,دکتر لاریجانی ,رئیس شورای روابط بین الملل روسیه

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی