کد خبر : 978
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس مرکز سیاست و حکومت در دانشگاه کارلیتون کانادا:

گفت وگوها برای روابط با کانادا باید صورت گیرد/ ضرورت تلاش برای رفع برخی ابهامات

گفت وگوها برای روابط با کانادا باید صورت گیرد/ ضرورت تلاش برای رفع برخی ابهامات

دکتر علی لاریجانی امروز پنجشنبه (30 مهر) که برای شرکت در دوازدهمین نشست سالانه جوامع درگیر جنگ و صلح عازم روسیه شده است در دیدار با پیوتر دو تکویچ استاد علوم سیاسی و رئیس مرکز سیاست و حکومت در دانشگاه کارلیتون کانادا گفت: ایرانی‌های زیادی در کانادا هستند که این موضوع از لحاظ فرهنگی حائز اهمیت است، ممکن است که ما در برخی مسائل با دولت کانادا اختلاف نظر داشته باشیم ولی نمی دانیم برای چه این برخوردها را کردند، در رابطه با روابط با کانادا باید گفت‌وگوها صورت گیرد تا برخی از ابهامات برطرف شود. ما با کانادا میدان اختلاف زیادی نداریم ولی یک رفتار افراطی در آن‌‌ها می‌بینیم مخصوصا بعد از موضوع هسته‌ای که علت آن را باید بدانیم.

رئیس مرکز سیاست و حکومت در دانشگاه کارلیتون گفت: در رابطه با اختلافات ایران و کانادا باید عرض کنم نخست وزیر سابق کانادا سه اشتباه انجام داد، یک بستن سفارت ایران، دوم کمک نکردن به حل برنامه هسته‌ای ایران و سوم اینکه تمام روابط خود من الجمله روابط فرهنگی و علمی را با ایران قطع کرد.

وی ادامه داد: فکر می‌کنیم در این خصوص نخست وزیر جدید کانادا اشتباهات نخست وزیر سابق را تکرار نخواهد کرد. من فکر می‌کنم که باید سفرهای علمی و فرهنگی بین دو کشور را آغاز کرد. در حال حاضر خیلی‌ از کانادایی‌ها نقش ایران را مهم می‌دانند و نادیده گرفتن ایران را امکان پذیر نمی‌دانند، کسانی که نقش مهمی در کانادا دارند اعتقاد دارند که در کانادا باید روابط به قبل برگردد.

پیوتر با اشاره به حضور ایران در این اجلاس گفت: این اجلاس که دوازده سال است برپاست یک پلت فرم مهم است و حضور شما در اینجا بسیار مهم ارزیابی می‌شود. تمامی ایستگاه‌های تلویزیونی در این مورد صحبت کردند و همه در جلسه صحبت های شما حضور داشتند.

وی در خصوص روابط روسیه و آمریکا اظهار داشت: این یک مقابله درازمدت، اصولی و تاثیرگذار در روابط بین الملل در آینده است. آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند روس‌ها را از لحاظ سیاسی و اقتصادی دور بزنند و برای روسیه بسیار مهم است که در سطح بالا گفت‌وگوهایش را با آمریکا حفظ کند ولی آمریکایی‌ها باید درک کنند که اقتصاد روسیه زمانی بهتر از این خواهد شد و آن وقت است که نمی‌شود روسیه را نادیده گرفت. در خصوص تحریم‌های روسیه برخی کشورهای اروپایی مثل ایتالیا، آلمان، فرانسه علنا اعلام می‌کنند که تحریم‌ها باید لغو شود.

پیوتر در رابطه با موضوع سوریه گفت: خیلی مسائل به ایران و بشار اسد بستگی دارد، اگر بر روی زمین ارتش سوریه به پیروزی برسد در آن زمان آمریکایی‌ها خواهند دید که شکل گیری سوریه به عنوان یک کشور تضادی با منافع آمریکا ندارد، حضور روسیه در سوریه بسیار مهم است.

وی در خصوص روابط ایران و کانادا گفت: من به شما یک پاسخ ساده می‌دهم، این یک نفرت شخصی بود، نگاه نخست وزیر سابق ما نسبت به ایران متاثر از روابط شخصی ایشان با نتانیاهو بود و هیچ موضوع عمیق دیگری وجود ندارد. وزیر خارجه کانادا نیز به خاطر ارتباط نزدیکش با نتانیاهو موجب این رفتار شد ولی شما کاملا صادقانه گفتید باید با مذاکرات این مشکلات حل گردد.

وی در پایان گفت: من یک بار که در ایران بودم به احترام دقیق ایرانی ها واقف هستم، در پایان قرار شد دو طرف برای ایجاد روابط کنسولی تلاش کنند./

پایان پیام  

کلید واژه :

دانشگاه کارلیتون کانادا ,رئیس مرکز سیاست و حکومت ,دکتر لاریجانی ,پیوتر دو تکویچ

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی