کد خبر : 967
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

باشگاه خبرنگاران: نقش رهبر معظم انقلاب در پرونده‌ هسته‌ای بسیار موثر و پیش‌برنده بود

باشگاه خبرنگاران: نقش رهبر معظم انقلاب در پرونده‌ هسته‌ای بسیار موثر و پیش‌برنده بود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پرونده هسته‌ای نمودی از روحیه علمی ایرانیان پس از انقلاب اسلامی بود که در مسیر آن نقش رهبر معظم انقلاب بسیار پیش‌برنده بود.

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور درباره برجام گفت: لازم می‌دانم مجددا از نامه رهبر معظم انقلاب به ریاست جمهوری درباره پرونده هسته‌ای ایران سپاسگزاری کنم که به موقع، جامع و دقیق، چه در بعد راهبردی و چه غیر آن راه را روشن کردند.

وی افزود: موضوع هسته‌ای ایران که بیش از دو دهه تلاش را دربر دارد، نمودی از روحیه علمی ایرانیان است که پس از انقلاب اسلامی در مسیر اعتلا قرار گرفت و در این تلاش نقش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم بسیار موثر و پیش‌برنده بود.

لاریجانی تصریح کرد: در دولت‌های مختلف و حوادث گوناگون ایشان بود که با امید دادن و پشتیبانی موضوع هسته‌ای را از نظر دانش علمی به پیش می‌راندند و در این 12 سال که غرب با ماجراجویی ماجرای خود چالش‌هایی را در مسیر حرکت علمی هسته‌ای ایجاد کرد، رهبری معظم بود که با حمایت خود پایداری ملت را در مقابل این ستم غرب ساماندهی کردند و در مقطع فعلی هم با نقش هدایتگر و به موقع در هدایت مذاکرات، چارچوب‌های روشنی را تعریف و در نهایت با تائید خود و ضوابط مشخص در اجرای پرونده طولانی هسته‌ای را به سرانجام رساندند، قطعا این نقش بی‌بدیل در ذهن ملت ایران و تاریخ خواهد ماند.

وی ادامه داد: توجه و تاکید مقام معظم رهبری بر مصوبه مجلس شورای اسلامی و توجه به تلاش‌های کمیسیون مربوطه و سایر کمیسیون‌ها، همچنین همه نمایندگان مجلس و توصیف مصوبه مجلس به قانونی قاطعانه که راه درست را پیش پای دولت قرار داد، نشان‌دهنده ارزش کار ستودنی نمایندگان است و هم دقت نظر رهبری بر ارکان این امر مهم را نشان می‌دهد که باید در مسیر درستی در کشور به نتیجه برسد و منزل آخر آن تصویب در مجلس بود.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: البته خالی از لطف نیست که اشاره‌ای داشته باشم به نکته یکی از همکاران که در نوشته خود درج نموده است و تصور کرده که محتاطانه صفتی است که در آن تعریضی است و به نحوی جسورانه را صفت بافضیلت تلقی کرده‌ است، بنده که در هیچ کتاب اخلاقی نیافتم که محتاطانه را صفتی از جنس رذایل بپندارند و در عوض جسورانه را صفتی از جنس فضایل، این از عجایب روزگار است که برخی جای فضیلت و رذیلت را اشتباه گرفته‌اند.

لاریجانی تاکید کرد: اشارات رهبری و مسائلی را که مورد تاکید قرار دادند، به بندهایی از قانون مجلس با اسم و رسم بندها و گاه اشاراتی به بندها بدون قید آنها همگی حکایت از اهمیت کار نمایندگان و تصمیم به موقع آنان دارد که از همت عالی نمایندگان سپاسگزاری می‌شود که در یک مقطع حساس و تاریخی که دشمنان اسلام به دنبال بهانه‌گیری بودند، با اقدامی سنجیده هم راه گستاخی را بر آنان بستند و هم راه ملت را هموار کردند تا از شرایط سخت تحریم‌ها عبور شود.

وی اضافه کرد: این موضوع و نهایتا تدبیر رهبری در اتلاق تائید مصوبه شورای عالی امنیت ملی با ملاحظات آن جایگاه پر اهمیت رهبری کشور در مسائل استراتژیک را نشان می‌دهد و این امر از ابتکارات برجسته درقانون اساسی کشور است که مسائل استراتژیک امنیت ملی کشور، جایگاه طراحی، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و نهایتا تائید نهایی آن روشن و با نظر رهبری قطعیت می‌یابد که نمونه آن موضوع هسته‌ای بود، در همین مسیر به ساحل تصمیم‌گیری نهایی رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قطعا در مسئله هسته‌ای قوای مختلف سهم داشتند، سهم قوه مقننه هم در این امر برجسته بوده است، اما دیده شده که برخی قبل از اظهارنظر رهبری در این امر،درحای که موضوع هسته‌ای از اموراتی است که در دست رهبری باید به سرانجام برسد، اما آن را رد و یا ظلم مضاعف دانسته‌اند که این خیلی تعجب‌آور بود، البته با اقدام رهبری در این نامه علی‌القاعده برای این حرف‌ها جایی باقی نگذاشتند، ولی نص قانون اساسی این امر را روشن می‌کند که پرونده‌هایی که در صف شورای عالی امنیت ملی مطرح است، جز با تصمیم نهایی رهبری قابل اجرا نیست.

لاریجانی گفت: در مسیر بررسی‌های این طرح در مجلس و طی جلسات مختلف در خارج از صحن علنی و هماهنگی‌های متعدد دو فراکسیون با هم و هماهنگی با دبیرخانه شورای عالی مسائلی مطرح شد که شاید در این مقطع لزومی به بحث درباره آن نباشد، اما در جای خود باید مورد توجه قرار گیرد، من جمله آنچه را که بنده مستقیما برای نمایندگان نقل کردم، همگی در کمال صحت و اتقان بود، برخی حرف‌های رسانه‌ای که عده‌ای آن را رد و تکذیب کردند، به هیچ وجه قابل قبول نبوده و نیست، چرا که بنده ظاهرا یک موجود زنده هستم و نمی‌توانم در حضورم در جلسه‌ای تخیل کرده باشم.

وی ادامه داد: گاه چیزهایی نفی می‌شود که انسان دچار حیرت می‌شود، اینجا باید به یک نکته توجه دهم که قدری برای بنده سخت و غیرقابل باور بود و آن این نکته است که در مقطع مهم تاریخی کشور، موضوع حساسی که دو سال یا سه سال ذهن جامعه را گرفته، در رسانه‌ها بحث شده، در کمیسیون‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته، در جلسات علنی و غیرعلنی مطرح بوده، لذا در گام‌های نهایی نیازمند همفکری همکاری و همراهی کلیه ارکان کشور بود، تمهیداتی هم در این زمینه انجام شد که در کلیات کشور تصمیم درست گرفته شد که منافع ملی کشور حفظ شود.

رئیس مجلس تصریح کرد: برای این کار مهم احتیاج به بحث‌های زیاد و توافقاتی خارج از صحن بود تا بحث‌های طولانی که در ظرف کار مجلس نمی‌گنجد، آنجا سرعت پذیرد، چرا باید به تعهدات پایبند نبود، مگر توافق در متن صورت نگرفته بود، چرا عده‌ای مطلب را طور دیگری جلوه دادند، چرا آن موقع که توافق شد به موقع به دوستان خود منتقل نکردند؟ اینگونه با مسائل مهم که با سرنوشت کشور مربوط است، برخورد کردن ضعف و بی‌اعتمادی ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: بنده نمی‌خواهم به این مسائل بپردازم اما مسائلی را نشان داد که قابل تامل برای همگان شد، از آن مهمتر این عدم پایبندی را به نحوی دیگری به دیگران منتقل کردن، کار خلاف دیگری است و بنده نمی‌خواهم این امور را باز کنم، اما آقایانی که مرتبا نفع و تکذیب می‌کنند، بدانند که بر کار خلاف خود بار جدیدی می‌نهند و نقض عهد را نمی‌توان با فرار به جلو به گردن دیگران انداخت.

رئیس مجلس در ادامه تاکید کرد: برخی اظهارات مقامات سعودی در دشمنی با ایران است، البته امروز از حد عادی دیپلماتیک خارج شده و به نظر می‌رسد رفتار توام با عصبانیت آنان، متاثر از نتایج اقدامات غلطی است که در منطقه داشته‌اند، سال‌ها است که ستیز با دولت سوریه را پیشه خود قرار دادند و با حمایت از تروریست‌ها، هم جان و مال مردم سوریه را آماج هوای خویش قرار دادند اما به نتیجه نرسیدند، البته به اقتصاد مردم سوریه صدمه زدند.

لاریجانی خاطر نشان کرد: مقامات سوری بعد از سوریه به ماجراجویی در یمن پرداختند و این کشور را مورد تهاجم قرار دادند و بعد از حدود 8 ماه نتیجه‌ای حاصل نکردند و نتوانستند دست نشاندگان خود را حاکم کنند و البته به زیرساخت‌ها و مردم یمن وحشیانه هجوم بردند و خسارات زیادی را وارد کردند.

وی با اشاره به فاجعه منا ادامه داد: برخی در ماجرای غم‌انگیز منا نیز رفتار و گفتار غیرصادقانه داشتند، تا چند روز پیش که آمار کشته شدگان را 750 نفر اعلام می‌کردند، اما پس از فشارهای زیاد اعلام کردند که 7500 کشته داشته‌اند؛ اگر حادثه‌ای رخ داده چرا آن را مخفی کردید چرا بدون اجازه ملت‌ها آنها را به صورت غیرعادی دفن کردید مگر شما میزبان حجاج نبودید چرا اجساد را در شرایط بدی نگه داشتید.

رئیس مجلس تاکید کرد: همه این اقدامات نشان می‌دهد دولت سعودی گرفتار نابسامانی سیاسی و حکمرانی شده است و اخیراً نیز مرتب با کشورهای بزرگ تماس می‌گیرند و حرف‌های نادرست و نسنجیده‌ای می‌زنند که بعضاً اسباب خنده آنها شده است.

وی افزود: سعودی‌ها باید بفهمند که کشور پیشرویی نه در افکار، نه در آیین حکمرانی و نه در ارائه تفسیر متین از دین هستند؛ نفوذ کشورها صرفاً با پول حاصل نمی‌شود جاذبه فکری و نظری آیین کشورداری و سایر حوزه‌ها مدخلیت دارد. سعودی‌ها باید از گذشته پند بگیرند و باعث تفرقه مسلمین نشوند که غیرمسلمانان و صهیونیست‌ها از آن بهره گیرند.

لاریجانی اظهار داشت: ماجراجویی‌های صهیونیست‌ها در فلسطین بُعد دیگری از فرصت‌طلبی است که آنها از شرایط به هم ریخته کشورهای اسلامی بهره جستند و با کشتار مردم مظلوم فلسطین و تعدی به بیت‌المقدس قصد دارند تسلط خود را بر قدس و کرانه باختری بیشتر کنند که منجر به ظهور انتفاضه اخیر شده است؛ مجلس شورای اسلامی اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی را در این برهه محکوم می‌کند و حمایت خود را از مجاهدت مردم مظلوم فلسطین اعلام می‌دارد.

رئیس قوه مقننه در پایان درگذشت مادر شهباز حسن‌پور بیگلری نماینده مردم سیرجان را به وی تسلیت گفت و عنوان کرد: مجمع نمایندگان استان کرمان نیز این ضایعه را به وی و خانواده‌اش تسلیت گفتند و ما برای آن مرحوم علو درجات را در پیشگاه الهی آرزو داریم.

انتهای پیام

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه :

برجام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی