کد خبر : 915
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با معاون رئیس جمهور آفریقای جنوبی:

زمینه‌های همکاری‌های تجاری و بانکی میان ایران و آفریقای جنوبی مهیا است

زمینه‌های همکاری‌های تجاری و بانکی میان ایران و آفریقای جنوبی مهیا است

رئیس مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران زمینه های زیادی برای گسترش روابط با کشور آفریقای جنوبی دارد، گفت: سعی می کنیم که روند فعالیت و سرمایه گذاری دو کشور را تسهیل کنیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (یکشنبه 17 آبان ماه) در دیدار با راما فوسا معاون رئیس جمهور آفریقای جنوبی، گفت: برای ما ارتباطات نزدیک با کشور شما اهمیت دارد و نقش شما در گسترش این روابط بسیار تأثیرگذار است.

وی افزود: از گذشته روابط اقتصادی خوبی میان دو کشور وجود  داشته است.

وی تصریح کرد: در گذشته چند سفر به کشور آفریقای جنوبی داشته ام و با دیداری که با رئیس جمهور وقت انجام دادم قرار بر این شد که در زمینه توسعه روابط خیلی فعال تر عمل کنیم اما با توجه به شرایط تحریم ها این کار با کندی پیش رفت ولی اکنون با استفاده از تجارب گذشته می توان این مرحله را پشت سر گذاشت.

دکتر لاریجانی با اشاره به توانمندی ایران در زمینه تولید برق، خاطرنشان کرد: ما می توانیم در خصوص تولید انرژی های مورد نیاز آفریقای جنوبی به شما کمک کنیم، همچنین زمینه های مساعدی برای سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز و صنایع در کشور ایران وجود دارد.

وی افزود: در خصوص مسایل نظامی و همچینین مسائل بهداشتی می توانیم تبادل اطلاعات داشته باشیم، کشور ایران از ظرفیت های پزشکی بالایی برخوردار است و گسترش همکاری در این خصوص می تواند برای هر دو طرف مفید باشد.

رئیس قوه مقننه در پایان ضمن ابراز نگرانی از بحران هایی که در کشورهای آفریقایی وجود دارد، تأکید کرد: امیدوارم که با مواضع مثبت شما این بحران ها به زودی خاتمه پیدا کند و با تلاش همه کشورها ریشه تروریزم و ناامنی در همه جهان از بین برود.

براساس این گزارش، راما فوسا معاون رئیس جمهور آفریقای جنوبی در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از سفر به ایران و دیدار با مقامات ایرانی، گفت: امروز صبح در سمینار توسعه روابط تجاری میان ایران و آفریقای جنوبی شرکت کردم و با توجه به هیأت خوبی که از معاونان وزرای کشورم در این سفر من را همراهی می کنند، توانستیم با تجار ایرانی صحبت های خیلی خوبی داشته باشیم.

وی افزود: ما همیشه پشتیبان جمهوری اسلامی ایران و مواضع این کشور بوده‌ایم و معتقدیم که ایرانی‌ها افراد قوی هستند که از مواضع خود کوتاه نمی‌آیند و با قدرت عمل می‌کنند و برجام این مسئله را ثابت کرد.

معاون رئیس جمهور آفریقای جنوبی تصریح کرد: با رفع تحریم ها می توانیم در حوزه های جدید مانند تجارت، سرمایه گذاری و مسائل بانکی روابط تازه ای را آغاز کنیم و این مبنای خوب روابط بین المللی میان دو کشور است.

وی افزود: دو کشور ایران و آفریقای جنوبی رویکردهای یکسانی نسبت به مسائل بین المللی دارند و هر دو در حال پیشرفت هستیم و می خواهیم دریچه های تازه ای بر روی کشورهایمان گشوده شود.

راما فوسا با اشاره به هدف سفر خود و هیأت همراه به ایران، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همیشه حامی ما بوده است و در زمان وفات نلسون ماندلا هیأتی از ایران به کشور ما سفر کردند و در زمان بحران‌ها حامی ما بوده است و به همین دلیل از سرگیری روابط تجاری و فرهنگی میان این دو کشور خیلی حائز اهمیت است.

معاون رئیس جمهور آفریقا گفت: آفریقای جنوبی از نظر پزشکی و مسائل بهداشتی خیلی به کمک نیاز دارد و حمایت های شما در این زمینه می تواند بسیاری از مشکلات ما را برطرف نماید، همچنین با صحبت‌های معاون وزیر اقتصاد آفریقای جنوبی با مسئولان کشور جمهوری اسلامی ایران زمینه های تازه ای از روابط بانکی و تجاری را فراهم خواهد ساخت.

وی در ادامه با اشاره به خطر گسترش نفود تروریزم، افزود: کشور ما همیشه به دنبال صلح بوده است. ما جزو اتحادیه آفریقا هستیم و به همین خاطر مفتخریم که بگوییم همیشه از مشارکت در فعالیت های صلح جویانه حمایت خواهیم کرد و اتحادیه آفریقا تلاش کرده است که گروه های تروریستی را شناسایی و در نابودی آنها اقدامات مناسب انجام دهد.

معاون رئیس جمهور آفریقا ضمن ابرازامیدواری جهت رفع هرچه سریعتر تحریم‌های ناعادلانه علیه ایران، تأکید کرد: ملت ایران، ملتی استوار است و توانست بر روی خواسته های خود پافشاری کند و همین امر باعث خواهد شد که دریچه های جدیدی بر روی کشور شما باز شود و من خوشحالم که جزو اولین کشورهایی هستیم که پس از تصویب برجام به ایران سفر کرده ایم.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی