کد خبر : 905
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس کمیسیون تقنینی لویه جرگه؛

برقراری امنیت در افغانستان به معنای امنیت در منطقه خواهد بود

برقراری امنیت در افغانستان به معنای امنیت در منطقه خواهد بود

دکتر علی لاریجانی امروز یکشنبه (24 آبان‌ماه) در دیدار با غلام محی الدین منصف رئیس کمیسیون تقنینی، عدلی و قضایی مجلس لویه جرگه افغانستان و هیات همراه اظهار داشت: میان دو کشور ایران و افغانستان همکاری‌های گسترده‌ای وجود دارد و ما تلاش خود را می‌کنیم که در رفع مشکلات کشور شما نقش سازنده‌ای داشته باشیم زیرا هر دو کشور مسلمانند و باید به یکدیگر کمک کنند.

رئیس مجلس با ابراز نگرانی نسبت به کشت خشخاش در افغانستان گفت: با جایگزینی کشت مناسب که برای مردم شما صرفه اقتصادی داشته باشد باید جلوی کشت و قاچاق این محصول مخرب را بگیرید چون وجهه شما را در عرصه بین المللی خراب می‌کند و ایران هم در این زمینه کمک خواهد کرد.

همچنین در این دیدار رئیس کمیسیون تقنینی مجلس لویه جرگه افغانستان گفت: ملت افغان از دولت و ملت ایران بسیار سپاسگزار است، زیرا هم به مهاجرین به خوبی رسیدگی می‌شود و هم به خود افغانستان کمک‌های زیادی صورت می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: نقش ایران در حمایت‌های اقتصادی و سیاسی افغانستان بسیار پررنگ است و ما بر گسترش روابط خارجی دو جانبه بخصوص در زمینه روابط پارلمانی تاکید داریم.

محی الدین منصف گفت: حضور داعش در افغانستان خیلی نگران کننده است و ضرورت اقدامات مشترک در خصوص رفع این چالش امری ضروری است، زیرا سیاست ما برقراری صلح و تاکید ما بر مبارزه با قاچاق مواد مخدر است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بندر چابهار اظهار داشت: ما امیدواریم یک موافقت نامه سه جانبه میان ایران، افغانستان و هند بر سر موضوع ترانزیت و ترانسپورت از بندر چابهار منعقد گردید تا از این ظرفیت بیشتر استفاده شود.

رئیس کمیسیون تقنینی افغانستان ضمن تشکر از مهمان نوازی دولت ایران از مهاجرین افغان گفت: تعدادی از این مهاجرین مشکل شناسنامه دارند و برخی هم حقوق ناچیز و خارج از روالی دریافت می‌کنند و مشکل اصلی ما بحث زندانیان افغان در ایران است که امیدواریم براساس توافقنامه‌ای که وجود دارد بتوانیم برخی از زندانیان را مبادله کنیم.

وی در خصوص کشت خشخاش در افغانستان گفت: در مجلس افغانستان قانون منع کشت خشخاش به تصویب رسیده و اجرایی شده است، آن مناطقی که در دست طالبان است متاسفانه این کشت انجام می‌شود و از عهده دولت افغانستان خارج است، اما ما در مناطق تحت اداره خودمان کشت زعفران را جایگزین کرده‌ایم که صرفه اقتصادی دارد و زمین‌های ما مساعد این کشت می‌باشد و از شما هم تقاضا داریم که در این زمینه ما را یاری بفرمایید.

محی الدین منصف در ادامه اظهار داشت: ما با کشورهای دیگر جهت برقراری صلح در افغانستان و منطقه مذاکراتی داشته‌ایم که یکی کشور پاکستان بوده است اما متاسفانه در عمل اقدامی از طرف آن‌ها صورت نگرفته است و امیدواریم که پاکستان و سایر کشورهای منطقه در این زمینه فعال شوند و صادقانه برخورد نمایند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بدون همکاری جهانی ما صلح پایدار نخواهیم داشت و ناامنی در افغانستان موجب ناامنی کشورهای همسایه و همچنین کشورهای جهان خواهد شد مانند حوادث اخیری که در جهان شاهد بوده‌ایم.

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی