کد خبر : 869
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار رییس مجلس صربستان؛

ایرنا/ لاریجانی: کمک می کنیم روابط اقتصادی ایران و صربستان رشد پیدا کند

ایرنا/ لاریجانی: کمک می کنیم روابط اقتصادی ایران و صربستان رشد پیدا کند

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت و مجلس ما کمک خواهد کرد که زمینه های روابط تجاری و اقتصادی در کشور رشد پیدا کند و دراین زمینه گروه دوستی و کمیسیون تخصصی را فعال خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت،علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی -دوشنبه- در دیدار با مایا گویکوویچ رییس مجلس صربستان گفت: دولت و مجلس ما کمک خواهد کرد که زمینه های روابط تجاری و اقتصادی دو کشور رشد پیدا کند و دراین زمینه گروه دوستی و کمیسیون تخصصی را فعال خواهیم کرد.


رییس مجلس شورای اسلامی افزود:حوزه های کشاورزی،محیط زیست،انرژی و گردشگری برای فعالیت های مشترک دو کشور مناسب است و اگر شما مایل هستید در همین سفر می توانید با مسئولین مربوطه وارد مذاکره شوید.


لاریجانی در ادامه با اشاره به خطر نفوذ تروریسم در منطقه تاکید کرد:ما تا جایی که می توانیم از نفوذ و گسترش تروریسم جلوگیری می کنیم و امیدواریم که سایر کشورها هم در این راستا قدم های جدی بردارند و این مشکل را نه فقط از طریق نظامی، بلکه ریشه ای درمان کنند.


رییس مجلس شورای اسلامی با تشکر از موضع دولت صربستان در حمایت از آوارگان مطرح کرد: مسئله پناهجویان یک مسئله انسانی است و ما خود سالهاست که به پناهندگان زیادی اسکان داده ایم.**استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسیم


همچنین مایا گویکوویچ رییس مجلس صربستان تصریح کرد: صربستان بسیار علاقه مند به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با جمهوری اسلامی ایران است و از سا ل های پیش ما تلاشمان را دراین خصوص آغاز کرده ایم.


گویکوویچ افزود:سفر معاون نخست وزیر صربستان و سایر مقامات به ایران، نشان دهنده اشتیاق این کشور به گسترش روابط در حوزه های فرهنگی، ورزشی، محیط زیست و گردشگری با ایران است.


رییس مجلس صربستان تصریح کرد: هر چند که دولت ها تمایل به گسترش همکاری ها دارند اما این پارلمان ها هستند که با تصویب چارچوب های قانونی می توانند به این روابط شکل حقوقی بدهند و رسمیت ببخشند.


وی در ادامه اظهار داشت: پیشنهاد می کنم برای گسترش همکاری های بین المللی، نمایندگان ما در اتحادیه بین المجالس و سایر مجامع بین المللی ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشند و نطقه نظراتشان را در خصوص چگونگی گسترش ارتباطات دو جانبه به اشتراک بگذارند.


گویکوویچ همچنین با تشکر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در به رسمیت شناختن حاکمیت و تمامیت ارضی صربستان،اظهارداشت:ما تلاش داریم که به عضویت اتحادیه اروپا درآییم و برای ما در این زمینه سخت گیری های زیادی می شود ولی ما تأکید کرده ایم که به هیچ وجه کشور مستقلی به نام کوزوو را به رسمیت نخواهیم شناخت؛ چون کوزوو یک طرفه از ما جدا شد و برای خود اعلام استقلال کرد و همچنین هنوز 5 کشور اروپایی، استقلال این کشور را به رسمیت نشناخته اند و امیدواریم که دیگر کشوری این استقلال را به رسمیت نشناسد.


**مرزهای خود را به روی پناهندگان نمی بندیم 


وی با اشاره به مسئله پناهجویان،تاکید کرد: کشور ما بر سرراه عبور پناهجویان به کشورهای غربی قرار دارد و برای اسکان موقت چندروزه آنها هزینه های زیادی می پردازیم، ولی از آنجا که خود سال های سختی در زمان جنگ داشته ایم،مرزهای خود را به روی پناهندگان نمی بندیم؛ اما متأسفانه برخی ازکشورهای اروپایی درحال دیوارکشی مرزهای خود برای عدم عبور پناهندگان هستند که این مسئله کار ما را سخت خواهد کرد.


رییس مجلس شورای ملی صربستان تأکید کرد:مجلس صربستان شریک خوبی برای دولت صربستان بوده و در بهبود مناسبات اقتصادی قدم های مثبتی برداشته است و امیدواریم که این روند را با کشور شما هم داشته باشیم و موافقت نامه هایی در کمیسیون مشترک بین دو کشور منعقد شود که به گسترش این روابط کمک کند.

به گزارش ایرنا، مایا گویکوویچ رییس مجلس صربستان در صدر هیاتی امروز وارد تهران شد.


وی روز گذشته قبل از سفر به ایران گفته بود: بسیار مهم است که برای تشویق تجار و بازرگانان ایرانی و صرب، تماس های مستقیم تجاری ایجاد کنیم، زیرا برای تجارت و همکاری های اقتصادی اعتماد متقابل بسیار مهم است و دیدارها و ارتباطات بهترین راه برای ایجاد اعتماد و فراهم آوردن فضای مناسب جهت همکاری است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی