کد خبر : 868
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار نخست وزیر الجزایر؛

ایرنا/ لاریجانی: حقوق بشر دستاویزی برای برخی کشورها شده است

ایرنا/ لاریجانی: حقوق بشر دستاویزی برای برخی کشورها شده است

رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رفتارهای دوگانه غربی ها نسبت به مساله حقوق بشر گفت: حقوق بشر دستاویزی برای برخی از کشورها شده است و آنها سعی می کنند با توسل به این مساله، نظم و امنیت کشورها را از هم بپاشند.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، علی لاریجانی روز دوشنبه در دیدار عبدالمالک سلال نخست وزیر الجزایر اظهارداشت: الجزایر و کشورهای آفریقای شمالی زمینه های فراوان و مناسبی برای همکاری های اقتصادی و سیاسی دارند و بخش های خصوصی می توانند به گسترش این همکاری ها کمک کنند اما بازارهای تجاری الجزایر برای تجار ایرانی باید شناخته شود.


وی ادامه داد: کشور الجزایر همیشه مواضع مناسبی درخصوص مسایل هسته ای ایران و همچنین سوریه داشته است و همین مساله زمینه های همکاری را با ثبات تر خواهد کرد و مواضع ما در صحنه بین الملل به هم نزدیک است.


رییس مجلس خاطرنشان کرد: درگیری در کشورهای اسلامی این فرصت را برای برخی از کشورها به وجود می آورد که حاشیه ای برای خود ایجاد کنند چرا که کشورهای درگیر جنگ داخلی، فرصتی برای توجه به مسایل بین المللی نخواهند داشت و به دنبال برقراری امنیت در داخل کشورشان هستند.


لاریجانی افزود: از طرف دیگر این درگیری ها به کشورهای قدرت طلب، این فرصت را می دهد که با اعزام نیرو در مسایل داخلی کشورها دخالت کرده و قلمرو حکومتی خود را گسترش دهند. 


وی تاکید کرد: متاسفانه به خاطر حمایت های برخی از کشورهای منطقه از تروریسم، آنها توانسته اند امنیت منطقه را برهم بریزند ولی اکنون که حوزه عملیات گروه های تروریستی گسترش پیدا کرده و برخی از کشورهای حامی آنها را با خطر مواجه ساخته است، تلاش برای نابودی آنها بیشتر از گذشته فراهم آمده است.


رییس مجلس به تشکیل کمیسیون های مشترک میان ایران و الجزایر برای گسترش همکاری های اقتصادی اشاره و اظهارامیدواری کرد که تشکیل این کمیسیون به گسترش همکاری های اقتصادی دو کشور منجر شود چرا که متاسفانه با وجود موارد اشتراک فراوان، همکاری های اقتصادی در سطح پایین قرار دارد.


لاریجانی تصریح کرد: پروژه های زیادی در کشور شما در حال انجام است که متخصصان ایرانی می توانند در انجام آنها به شما کمک کنند و همچنین با تسهیل قوانین و مقررات سرمایه گذاری و انجام امور تجاری می توان به گسترش این همکاری ها کمک کرد.


رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: مساله نفت موضع دیگری است که کشورهای منطقه و همچنین کشورهای دارای نفت باید بر روی آن به تفاهم برسند زیرا اکنون به خاطر سیاست اشتباهی که برخی کشورها بر روی قیمت نفت انجام داده اند، هم به خود و هم به دیگر کشورها آسیب رساند و ضرر خودش هم در این میان کم نبوده و حالا زمان آن رسیده که این اشتباه اصلاح شود.


لاریجانی خاطرنشان کرد: حل و فصل مسایل مورد نیاز به همت عمومی دارد و کشور الجزایر نیز می تواند در این میان نقش آفرین باشد.


** تاکید بر لزوم همکاری کشورها برای مقابله با داعش و تروریسم


عبدالمالک سلال نخست وزیر الجزایر نیز در این دیدار ضمن تشکر از ایران به دلیل مواضع صحیحی که نسبت به توافق هسته ای خود داشته و تبریک موفقیت ایران در مذاکرات با کشورهای 1+5 گفت: با توجه به بحران های منطقه ای خیلی خوشحالیم که جمهوری اسلامی ایران توانست با اقتدار و دفاع از مواضعش، قدم های مثبت و بزرگی در این توافق بردارد.


وی افزود: اکنون در کشورهای سوریه، لیبی، عراق و یمن شاهد درگیری و جنگ هستیم که این مسئله امنیت منطقه و خیلی از کشورها را دچار مشکل ساخته است و از طرفی حضور داعش و تلاشی که این گروه برای قدرتمندتر کردن خود می کند، موضوع امنیت کشورها را بیشتر دچار اختلال می سازد.


نخست وزیر الجزایر ضمن تاکید بر لزوم همکاری کشورها برای مقابله با داعش و تروریسم، تصریح کرد: گروه های تروریستی داعش، چهره اسلام را مخدوش می سازد و رهبران کشورهای اسلامی باید با هوشیاری از درگیری های داخلی و بین المللی ممانعت به عمل آورند تا غربی ها که به دنبال سوءاستفاده از این موقعیت ها هستند، نتوانند به اهدافشان برسند.


وی افزود: ما این اطمینان را داریم که جمهوری اسلامی ایران به زودی توانایی سیاسی، اقتصادی و نظامی خود را افزایش خواهد داد و می تواند در برقراری امنیت منطقه و همچنین گسترش روابط اقتصادی با سایر کشورها و الجزایر، تاثیرگذار باشد.


عبدالمالک سلال با ابراز نگرانی از قیمت پایین نفت در جهان تاکید کرد: باید در سیاستگذاری قیمت نفت تجدیدنظر شود و از این سرمایه در زمینه های اقتصادی و نه سیاسی استفاده شود.


وی همچنین از اینکه برخی کشورها از نفت به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می کنند، ابراز تاسف کرد.
نخست وزیر الجزایر گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی که به زودی میان ایران ون الجزایر تشکیل می شود می تواند راهگشای گسترش روابط میان دو کشور شود و در زمینه بهای نفت به کلیدی توافقات برسیم.


وی همچنین با اشاره به بحران لیبی، افزود: اگر دولت انتقالی در لیبی تشکیل شود این بحران ها خات
مه پیدا می کند ولی متاسفانه به دلیل دخالت برخی از کشورها، رسیدن به این هدف کمی مشکل است اما ما تلاش می کنیم که هر چه سریع تر این اتفاق بیفتد.


عبدالمالک سلال تصریح کرد: ما با دخالت هر بیگانه ای در امور داخلی کشورها مخالفیم و معتقدیم که مردم هر کشور خود باید برای سرنوشت کشورشان تصمیم بگیرند زیرا کشورهای بیگانه فقط به دنبال منافع خود هستند و دلسوزی برای مردم آن کشور ندارند.


نخست وزیر الجزایر ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران به دلیل مواضع محکمی که همیشه برای برقراری صلح و امنیت و مبارزه با تروریسم داشته است، خواستار ادامه این حمایت ها و تلاش در جهت بهبودن روابط کشورهای منطقه شد و اظهار داشت: بسیار خوشحالم که امروز با یکی از شخصیت های بزرگ ایران دیدار کردم.

 

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی