کد خبر : 866
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در دیدار همتای صربستانی خود:

ایلنا: موضع دولت صربستان درحمایت از آوارگان قابل تقدیر است

ایلنا: موضع دولت صربستان درحمایت از آوارگان قابل تقدیر است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: روابط دو کشور ایران و صربستان ریشه تاریخی دارد و تجار ما از زمان سابق با شما در ارتباط بودند هرچند که در حال حاضر سطح روابط اقتصادی ما در حد قابل قبولی نیست.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی امروز (دوشنبه دوم آذر) در دیدار با «مایا کیوکوویچ» گفت: دولت و مجلس ما کمک خواهد کرد که زمینه‌های روابط تجاری و اقتصادی در کشور رشد پیدا کند و دراین زمینه گروه دوستی و کمیسیون تخصصی را فعال خواهیم کرد.

وی افزود: حوزه‌های کشاورزی، محیط زیست، انرژی و گردشگری برای فعالیت‌های مشترک دو کشور مناسب است و اگر شما مایل هستید درهمین سفر می‌توانید با مسئولین مربوطه وارد مذاکره شوید.

وی درادامه با اشاره به خطر نفوذ تروریسم در منطقه، تاکید کرد: ما تا جایی که می‌توانیم ازنفوذ و گسترش تروریسم جلوگیری می‌کنیم و امیدواریم که سایرکشور‌ها هم در این راستا قدم‌های جدی بردارند و این مشکل را نه فقط از طریق نظامی، بلکه ریشه‌ای درمان کنند.

لاریجانی درپایان ضمن تشکرازموضع دولت صربستان درحمایت از آوارگان مطرح کرد: مسئله پناهجویان یک مسئله انسانی است و ما خود سالهاست که به پناهندگان زیادی اسکان داده‌ایم.

براساس این گزارش؛ «مایا گویکوویچ» تصریح کرد: صربستان بسیارعلاقمند به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با جمهوری اسلامی ایران است و از سا‌ل‌های پیش ما تلاشمان را دراین خصوص آغاز کرده‌ایم.

وی افزود: سفر معاون نخست وزیر صربستان و سایر مقامات به ایران، نشان دهنده اشتیاق این کشور به گسترش روابط در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی، محیط زیست و گردشگری با ایران است.

رئیس مجلس شورای اسلامی صربستان تصریح کرد: هر چند که دولت‌ها تمایل به گسترش همکاری‌ها دارند اما این پارلمان‌ها هستند که با تصویب چارچوب‌های قانونی می‌توانند به این روابط شکل حقوقی بدهند و رسمیت ببخشند.

وی در ادامه اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنم برای گسترش همکاری‌های بین المللی، نمایندگان ما در اتحادیه بین المجالس و سایر مجامع بین المللی ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشند و نطقه نظراتشان را در خصوص چگونگی گسترش ارتباطات دو جانبه به اشتراک بگذارند.

مرزهای خود را به روی پناهندگان نمی‌بندیم

 «مایا کیوکوویچ» همچنین ضمن تشکر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در به رسمیت شناختن حاکمیت و تمامیت ارضی صربستان، اظهارداشت: ما تلاش داریم که به عضویت اتحادیه اروپا درآییم و برای ما در این زمینه سخت‌گیری‌های زیادی می‌شود ولی ما تأکید کرده‌ایم که به هیچ وجه کشور مستقلی به نام «کوزوو» را به رسمیت نخواهیم شناخت، چون کوزوو یک طرفه از ما جدا شد و برای خود اعلام استقلال کرد و همچنین هنوز ۵ کشور اروپایی، استقلال این کشور را به رسمیت نشناخته است و امیدواریم که دیگرکشوری این استقلال را به رسمیت نشناسد.

وی با اشاره به مسئله پناهجویان، تاکید کرد: کشورما بر سر راه عبور پناه‌جویان به کشورهای غربی قرار دارد و برای اسکان موقت چندروزه آنها هزینه‌های زیادی می‌پردازیم، ولی از آنجاکه خود سال‌های سختی در زمان جنگ داشته‌ایم، مرزهای خود را به روی پناهندگان نمی‌بندیم؛ اما متأسفانه برخی ازکشورهای اروپایی درحال دیوارکشی مرزهای خود برای عدم عبور پناهندگان هستند که این مسئله کار ما را سخت خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای ملی صربستان تأکید کرد: مجلس صربستان شریک خوبی برای دولت صربستان بوده و در بهبود مناسبات اقتصادی قدم‌های مثبتی برداشته است و امیدواریم که این روند را با کشور شما هم داشته باشیم و موافقت نامه‌هایی در کمیسیون مشترک بین دو کشور منعقد شود که به گسترش این روابط کمک نماید.

 

منبع: خبرگزاری کار ایران (ایلنا)

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی