کد خبر : 861
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار رئیس مجلس صربستان

باشگاه خبرنگاران/ لاریجانی: تا جایی که می‌توانیم از نفوذ و گسترش تروریسم جلوگیری می‌کنیم

باشگاه خبرنگاران/ لاریجانی: تا جایی که می‌توانیم از نفوذ و گسترش تروریسم جلوگیری می‌کنیم

رئیس مجلس گفت: تا جایی که می‌توانیم از نفوذ و گسترش تروریسم جلوگیری می‌کنیم و امیدواریم که سایر کشورها هم در این راستا قدم‌های جدی بردارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی لاریجانی در دیدار "مایا گویکوویچ" رئیس مجلس ملی صربستان، گفت: دولت و مجلس ما کمک خواهد کرد که زمینه‌های روابط تجاری و اقتصادی در کشور رشد پیدا کند و در این زمینه گروه دوستی و کمیسیون تخصصی را فعال خواهیم کرد.

وی افزود: روابط دو کشور ایران و صربستان ریشه تاریخی دارد و تجارمان از زمان سابق با شما در ارتباط بودند هرچند که در حال حاضر سطح روابط اقتصادی ما در حد قابل قبولی نیست.

رئیس مجلس تأکید کرد: حوزه‌های کشاورزی، محیط زیست، انرژی و گردشگری برای فعالیت‌های مشترک دو کشور مناسب است و اگر شما مایل هستید در همین سفر می‌توانید با مسئولین مربوطه وارد مذاکره شوید.

لاریجانی با اشاره به خطر نفوذ تروریسم در منطقه، تأکید کرد: ما تا جایی که می‌توانیم از نفوذ و گسترش تروریسم جلوگیری می‌کنیم و امیدواریم که سایر کشورها هم در این راستا قدم‌های جدی بردارند و این مشکل را نه فقط از طریق نظامی، بلکه ریشه‌ای درمان کنند.

وی درپایان ضمن تشکر از موضع دولت صربستان در حمایت از آوارگان، اظهار داشت: مسئله پناهجویان یک مسئله انسانی است و ما سال‌هاست که به پناهندگان زیادی اسکان داده‌ایم.

"مایا گویکوویچ" رئیس مجلس ملی صربستان در ادامه این دیدار تصریح کرد: صربستان بسیار علاقه‌مند به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با جمهوری اسلامی ایران است و از سا‌ل‌ها پیش ما تلاش‌مان را در این خصوص آغاز کرده‌ایم.

وی افزود: سفر معاون نخست‌وزیر صربستان و سایر مقامات به ایران، نشان‌دهنده اشتیاق این کشور به گسترش روابط در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی، محیط زیست و گردشگری با ایران است.

رئیس مجلس ملی صربستان، اضافه کرد: هر چند که دولت‌ها تمایل به گسترش همکاری‌ها دارند اما این پارلمان‌ها هستند که با تصویب چارچوب‌های قانونی می‌توانند به این روابط شکل حقوقی بدهند و رسمیت ببخشند.

"مایا گویکوویچ" در ادامه، اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنم برای گسترش همکاری‌های بین‌المللی، نمایندگان ما در اتحادیه بین‌المجالس و سایر مجامع بین‌المللی ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشند و نطقه نظراتشان را در خصوص چگونگی گسترش ارتباطات دو جانبه به اشتراک بگذارند.

وی ضمن تشکر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در به رسمیت شناختن حاکمیت و تمامیت ارضی صربستان، اظهارداشت: ما تلاش داریم که به عضویت اتحادیه اروپا درآئیم و برای ما در این زمینه سخت‌گیری‌های زیادی می‌شود ولی ما تأکید کرده‌ایم که به هیچ وجه کشور مستقلی به نام "کوزوو" را به رسمیت نخواهیم شناخت، چون کوزوو یک طرفه از ما جدا شد و برای خود اعلام استقلال کرد و همچنین هنوز 5 کشور اروپایی، استقلال این کشور را به رسمیت نشناخته‌اند و امیدواریم که دیگر کشوری این استقلال را به رسمیت نشناسد.

رئیس مجلس ملی صربستان با اشاره به مسئله پناهجویان، تأکید کرد: کشور ما بر سر راه عبور پناهجویان به کشورهای غربی قرار دارد و برای اسکان موقت چند روزه آنها هزینه‌های زیادی می‌پردازیم، ولی از آنجاکه خود سال‌های سختی در زمان جنگ داشته ایم، مرزهای خود را به روی پناهندگان نمی‌بندیم؛ اما متأسفانه برخی از کشورهای اروپایی در حال دیوارکشی مرزهای خود برای عدم عبور پناهندگان هستند که این مسئله کار ما را سخت خواهد کرد.

"مایا گویکوویچ" تأکید کرد: مجلس صربستان شریک خوبی برای دولت صربستان بوده و در بهبود مناسبات اقتصادی قدم‌های مثبتی برداشته است و امیدواریم که این روند را با کشور شما هم داشته باشیم و موافقت‌نامه‌هایی در کمیسیون مشترک بین دو کشور منعقد شود که به گسترش این روابط کمک کند.

انتهای پیام

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی