کد خبر : 851
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار وزیر امور خارجه لوکزامبورگ؛

ایرنا/ لاریجانی:اقدام ترکیه علیه روسیه اشتباهی بزرگ و حمایت آمریکا اشتباهی بزرگتر بود

ایرنا/ لاریجانی:اقدام ترکیه علیه روسیه اشتباهی بزرگ و حمایت آمریکا اشتباهی بزرگتر بود

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام ترکیه علیه روسیه اشتباه بزرگی بود و حمایت اوباما از این اقدام اشتباه بزرگتری است که به گسترش درگیری ها در منطقه کمک می کند و درگیری ها را به سطوح بالاتری منتقل می کند و نتیجه آن فراموشی از مبارزه با تروریست هاست.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، ژان آسلبورن وزیر امور خارجه لوکزامبورگ عصر امروز -چهارشنبه-با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار گفت: کشور شما سابقه خوبی در مسائل مالی و بانکی دارد و امکانات خوبی برای سرمایه گذاری دارید و جمهوری اسلامی ایران از سرمایه گذاری شما بالاخص در حوزه نفت و گاز استقبال می کند.

وی اظهار داشت: ما گام هایمان را مطابق با توافق نامه درخصوص مسائل هسته ای برمی داریم و در این امر جدی هستیم و امیدواریم که طرف های مقابل هم مطابق با توافقات صورت گرفته عمل کنند.

 

**درگیری ها در منطقه موجب از هم گسیختگی امنیتی شده است

رییس مجلس در ادامه تصریح کرد: درگیری ها در منطقه موجب از هم گسیختگی امنیتی شده است و باید هر چه سریع تر این وضعیت بهبود یابد.

لاریجانی با اشاره به عوامل متعدد رشد تروریسم در منطقه خاطرنشان کرد: مساله مقابله با تروریسم دو وجه دارد که یک وجه آن نظامی و دیگری فرهنگی اجتماعی است و یافتن ریشه های فرهنگی اجتماعی از برخوردهای نظامی موثرتر است.

 

**اشغال و درگیری در افغانستان و عراق موجب تولد گروه های تروریستی شد

لاریجانی در ادامه گفت: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه همچون برخی از کشورهای غربی به حمایت از این گروه ها دست می زنند و فکر می کنند می توانند از تروریسم به صورت ابزاری استفاده نمایند، ولی این تفکر اشتباهی است و این ناامنی گریبانگیر خود آنها هم خواهد شد.

رییس مجلس با اشاره به تجربه آمریکا و سایر کشورها در افغانستان و عراق اظهار داشت: اشغال و درگیری در این کشورها نه تنها دستاوردی نداشت، بلکه خود موجب تولد گروه های تروریستی شد و می توان گفت که یکی از دلایل ظهور چنین گروهک هایی سرکوب و استعمار کشورهاست، زیرا اکنون سطح تحصیلات و هوشیاری سیاسی جوانان افزایش یافته است و حاضر نیستند که مستعمره یک کشور دیگر باشند.


**تروریسم و داعش خطر و تهدیدی برای تمام جهان است

وی خاطرنشان کرد: در مورد سوریه هم چنین اشتباهی رخ داده است و متاسفانه چنین القا شده است که تغییر حکومت در سوریه به آرامش آن کشور کمک می کند، اما در حال حاضر که بخشی از این کشور توسط تروریست های داعش اشغال شده است، فشار برای تغییر حکومت تنها به بحرانی تر شدن شرایط این کشور کمک می کند.

رییس مجلس در پایان اظهار امیدواری کرد که همه کشورها به این نقطه برسند که تروریسم و داعش خطر و تهدیدی برای تمام جهان است و ریشه های آن باید از بین برود و صلح و آرامش برقرار شود.

**لوکزامبورگ علاقه مند به سرمایه گذاری اقتصادی در ایران است

جین اسلبورن وزیر خارجه لوکزامبورگ هم در این دیدار با ابراز رضایت از سفرش به ایران گفت: ما امیدواریم که تحریم ها هر چه سریع تر برداشته شود و روابط کشورها با ایران گسترش یابد و لوکزامبورگ هم خیلی علاقه مند است که در زمینه های اقتصادی در ایران سرمایه گذاری کند.

وی اظهار داشت: لوکزامبورگ قلب امور مالی اروپاست و اگر مبادلات اقتصادی بین دو کشور برقرار شود، مبادلات سیاسی و فرهنگی هم افزایش خواهد یافت.


**بحران در منطقه، امنیت کشورهای اروپایی را نیز به مخاطره می اندازد

وزیر خارجه لوکزامبورگ در ادامه گفت: امیدواریم که توافق نامه ای درخصوص لغو مالیات مضاعف بین دو کشور منعقد شود و من پیشنهاد آن را در این سفر ارائه داده ام.

اسلبورن در ادامه تصریح کرد: برقراری آرامش در منطقه خیلی موضوع مهم و اساسی است زیرا بحران در منطقه،امنیت کشورهای اروپایی را نیز به مخاطره می اندازد.

وی ابراز امیدواری کرد کشورهای تاثیرگذار مانند ایران، عربستان، روسیه و آمریکا بتوانند بر روی نحوه نابودی ریشه های تروریسم به توافق برسند.


**گروه های تروریستی مانند داعش را هیچگاه با اسلام و مسلمانان مرتبط ندانسته ایم


اسلبورن در ادامه اظهار داشت: ما هیچ وقت گروه های تروریستی مانند داعش را با اسلام و مسلمانان مرتبط ندانسته ایم و معتقدیم آنها برای سیاه نمایی خودشان را به اسلام متصل کرده اند.

وزیر خارجه لوکزامبورگ ابزار امیدواری کرد که کشورهای اروپایی هم در کنار کشورهای دیگر به ائتلافی واقعی برای از بین بردن ریشه های تروریسم در جهان قدم بردارند و کشوری به فکر استفاده ابزاری از این گروه ها که تعدادشان هم اندک است، نباشند.

به گزارش ایرنا،جین اسلبورن وزیر امور خارجه لوکزامبورگ روز گذشته وارد تهران شد و با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و در مورد روابط دو جانبه و بحران های منطقه گفت و گو کرد. 

انتهای پیام /

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی