کد خبر : 847
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست مشترک با مسئولان ستاد اربعین؛

افزایش 47درصدی حجم زائران اربعین حسینی نسبت به سال گذشته/ پیگیری وزارت خارجه برای ایجاد کنسولگری دائمی عراق در مرز مهران

افزایش 47درصدی حجم زائران اربعین حسینی نسبت به سال گذشته/ پیگیری وزارت خارجه برای ایجاد کنسولگری دائمی عراق در مرز مهران

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه (8 آذرماه) در سفر یک روزه خود به استان ایلام در نشست مسئولان اجرایی ستاد اربعین حضور یافت.

دکتر لاریجانی در این نشست پس از استماع گزارش مسئولان اجرایی و پایانه مرزی مهران گفت: قطعا وجود حب اهل بیت در دل‌های مردم ایران یک افتخار برای تمام مسئولان است و این مزیت در اربعین حسینی بیش از پیش نمایان می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعا میزبانی زائران اربعین حسینی برای مسئولان و مردم ایلام یک افتخار بوده و این موضوع یک نعمت برای آن‌ها است. از طرفی دیگر قطعا راهپیمایی اربعین پدیده نادری بوده و این موضوع خیلی تعجب آور نیست که حتی در صورت تامین زیرساخت‌های لازم، بسیج عمومی نیاز باشد.

وی افزود: رفت و برگشت زائران حسینی ظرف 10 روز قطعا به روحیه بسیجی وار مسئولان نیاز است. البته در اقدامات و اجرای طرح‌ها باید وجه مردمی آن حفظ شده و مسئولان تنها در جهت مدیریت این امور کار کنند.

دکتر لاریجانی با اشاره به پیشنهادات مطرح شده در رابطه با توسعه راه‌های استان ایلام برای بهبود رفت و آمد زائران حسینی گفت: یکی از اقدامات و برنامه‌های پیش رو قطعا باید مسئله لغو روادید میان ایران و عراق باشد، از این رو در سفر اخیر مقامات عراقی این قول داده شد که مسئله روادید حل و فصل شود اما هنوز این موضوع محقق نشده از این رو وزارت خارجه باید این مسائل را پیگیری کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات مسئله وضعیت تجار و رفت و آمد آن‌ها در پایانه‌های مرزی است زیرا در شرایط کنونی اغلب تجار باید محصولات و اجناس خود را در مرز پیاده کرده و آن طرف مرز باز بارگیری کند که این موضوع قطعا خساراتی را به بار می‌آورد.

رئیس مجلس با اشاره به پیشنهادات مطرح شده در رابطه با اختصاص بودجه معینی برای اربعین حسینی افزود: به نظر من این اعتبارات باید یک دست و در یک ردیف باشد و علی القاعده هم اکنون وزارت کشور این مسائل را دنبال و پیگیری می‌کند، البته می‌شود برای مسئله اربعین بودجه‌ای را در نظر گرفت از این رو باید پیشنهادات مربوطه برای گنجاندن این اعتبارات در لایحه بودجه 95 ارائه شود.

دکتر لاریجانی با تاکید بر پیگیری وزارت خارجه برای ایجاد کنسولگری دائمی عراق در مرز مهران تصریح کرد: البته این مسئله برای دولت عراق یک امتیاز است اما برای رفاه حال مردم و تجار ایجاد کنسولگری دائمی امری مفید است از طرفی دیگر یکی از مسائل موضوع زمان صدور ویزای اربعین است که در این رابطه می توان با هماهنگی با طرف عراقی زمان ویزای اربعین را شش ماهه کرد تا مردم و زائرین در فرصتی مناسب اقدام به دریافت ویزا کنند.

وی در رابطه با لایحه ایجاد منطقه آزاد مهران نیز گفت: این لایحه در کمیسیون‌ مربوطه تصویب شده و در آینده‌ای نیز در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد از طرفی دیگر یکی از مهم‌ترین مشکلات استان ایلام مسئله راه‌های مواصلاتی است که این موضوع باید با چهار بانده کردن راه علاج شود از این رو نمایندگان و استاندار ایلام باید پیشنهادات خود را مطرح کرده تا دولت در لایحه بودجه اعتباراتی را در نظر بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیشنهادات مطرح شده در رابطه با ایجاد راه‌های ریلی در استان ایلام نیز مثبت است اما در شرایط کنونی کمبود اعتبار در کشور وجود دارد البته برای توسعه زیرساخت‌های استان ایلام باید کاری کرد از این رو می‌توان با هماهنگی با وزارت راه از طریق فاینانس این طرح‌ها را اجرایی کرد.

در آغاز این نشست سردار مومنی جانشین فرماندهی نیروی انتظامی کل کشور در تشریح وضعیت مرزهای غرب کشور گفت: براساس آمارها تاکنون بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر از زائرین از مرزهای ایران عبور کرده‌اند که در این میان 50 درصد زائرین از مرز مهران و 50 درصد نیز از مرزهای شلمچه و چزابه به سمت عراق رهسپار شده‌اند که آمارها نشان دهنده افزایش 47 درصدی حجم زائران تاکنون در قبال سال گذشته است.

همچنین در این نشست علی محمد احمدی، احمد شوهانی و عمران علی محمدی نمایندگان استان ایلام توضیحاتی را در رابطه با مشکلات این استان از جمله مسئله راه‌های مواصلاتی و مشکلات پیرامون صدور ویزای زائران حسینی ارائه کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی