کد خبر : 794
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت از سفر اخیر رئیس مجلس به قم گزارش می دهد؛

جزئیات سفر دکتر لاریجانی به قم/ از تشریح نقاط قوت دیپلماسی تا تاکید برحل مشکل فرهنگیان

جزئیات سفر دکتر لاریجانی به قم/ از تشریح نقاط قوت دیپلماسی تا تاکید برحل مشکل فرهنگیان

رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر روزهای پایانی هفته به قم ضمن شرکت در همایش تجلیل از معلمان پژوهنده و همایش ملی کارگران ساختمانی این استان با شهردار و اعضای شورای شهر دستجرد و هچنین بازنشستگان آموزش و پرورش قم دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی روز چهارشنبه و پنجشنبه (25 و 26 آذرماه) به قم سفر و طی آن با قشرهای مختلف این استان دیدار کرد؛ وی همچنین در چند همایش به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

بسته شدن پروندهPMD یک توفیق دیپلماتیک بود

دکتر علی لاریجانی روزچهارشنبه (25 آذرماه) در همایش داوطلب بشردوست نیاز جهان امروز که به همت جمعیت هلال احمر استان قم در سالن همایش‌های بین المللی شهرداری قم برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه ربیع اظهار داشت: باید به همه ملت ایران تبریک گفت چون روز گذشته گردنه‌ای که در مسئله هسته‌ای وجود داشت، ملت ایران با مصوبه شورای حکام از آن عبور کرد که این موضوع یک پیروزی دیپلماتیک بر شرارت بین المللی ده ساله‌ای بود که مشکلاتی را برای ملت ایران به وجود آورده بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: کاری که در چند سال اخیر در زمینه مذاکرات هسته ای پیگیری شد، شب گذشته با بسته شدن پرونده PMDجمهوری اسلامی ایران در شورای حکام به توفیق رسید که براساس این قطعنامه همه قطعنامه‌های گذشته شورای حکام لغو شد و این یک دستاورد مهم بود.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: از 10 سال پیش که گزارشات دروغی علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران توسط دشمنان جمهوری اسلامی ایران تهیه شده بود، پرونده PMDبه وجود آمد و ادعاهایی را پیرامون برنامه هسته‌ای ایران مطرح کردند.

دکتر لاریجانی بیان کرد: برخی از کشورها ادعا می‌کردند ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای رفته و در این مورد شواهدی را در اختیار داریم. تمام سر و صداها و قطعنامه‌های شورای امنیت و شورای حکام به پرونده PMDمربوط بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: براساس گزارش اخیر آمانو آن‌ها پذیرفتند که ایران سلاح هسته‌ای ندارد و قرینه‌ای برای اثبات ادعاهای گذشته خود بیان نکردند. براساس بند 88 گزارش آژانس هیچ شواهدی برای اثبات ادعای انحراف ایران در زمینه غنی‌سازی وجود ندارد.

وی افزود: البته برخی حرف‌های نادرست هم در گزارش آژانس بود ولی نتیجه گزارش مشخص کرد که صدور قطعنامه‌های شورای حکام و شورای امنیت پایه‌های سستی داشته و ایران سلاح هسته‌ای ندارد.

دکتر لاریجانی خطاب به کشورهای تحریم کننده گفت: سوال این است که وضع تحریم‌ها علیه ایران پایه‌اش برچه اساسی بوده، شما که می‌گفتید ایران سلاح هسته‌ای دارد، الان در گزارش آمده که ایران سلاح هسته‌ای نداشته است. در گزارش آژانس حداکثر موضوعی که آمده مربوط به انجام برخی مطالعات است که این هم موضوعی نیست که سبب ایجاد فشار بر کشور شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر کشوری عضو NPTباشد و به سمت سلاح هسته‌ای برود می‌توان بر آن کشور فشار آورد ولی حداکثر ادعای کشورهای غربی در گزارش آژانس این بود که تا سال 2003 مطالعاتی توسط ایران انجام شده که این موضوع نشان می‌دهد تمام سر و صداها و تحریم‌ها یک دهه شرارت بین المللی بوده است.

رئیس نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: مسیر دیپلماتیک دنبال کردن مذاکرات درست بود چون این وجوه را در داخل و خارج کشور بیان کرد. در داخل کشور بودند کسانی که انجام مذاکرات هسته‌ای را غلط می‌دانستند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب که اینگونه پروژه‌های استراتژیک را هدایت می‌کنند، کار سنجیده‌ای را دنبال کردند و سبب شدند تا عیار کشورهای مقابل مشخص شود. در مسیر این مذاکرات هسته‌ای نامه‌های شورای امنیت و شورای حکام لغو شد.

دکتر لاریجانی بیان کرد: اجرای لغو تحریم‌ها توسط طرف مقابل منوط بود به انجام اقدامات ایران که از امروز اقدامات عملی ایران آغاز شده و ظرف چند هفته آینده نیز آن‌ها تعهدات خود را اجرا می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در خلال این مذاکرات ایران توانست دانش هسته‌ای خود را تثبیت کند و غنی سازی ایران نیز پذیرفته شده و سانتریفیوژها هم کار می‌کنند، همچنین تحقیقات هسته‌ای ادامه پیدا می‌کند، آب سنگین اراک نیز مدرن سازی می‌شود که این موضوع دستاورد بزرگی است.

رئیس قوه مقننه متذکر شد: ملت ایران امروز شاهد یک دستاورد مهم از پایداری و همت خود هستند و لازم است از زحمات همه فعالان این عرصه تقدیر و تشکر کرد و انشاالله مسیر اجرای برجام نیز درست ادامه پیدا کند.

وی افزود: در چند روز گذشته در مجلس آمریکا طرحی دنبال می‌شود که براساس این طرح کسانی که به برخی از کشورها سفر می‌کنند، پس از آن لغو روادید در مورد آن‌ها مورد تجدید نظر قرار می‌گیرد و برای سفر به آمریکا باید مجددا روادید اخذ کنند که البته خیلی موضوع مهمی نیست ولی یک حرکت ایذایی است.

دکتر لاریجانی گفت: مطابق بندهای 28 و 29 برجام یک رفتار درست و سنجیده را برای انجام برجام به امضای همه طرف‌ها و ایران رسیده و یک حسن نظر در اجرای آن را توصیه کرده‌ایم که این اقدام آمریکا خلاف این بندها است. اگر آن‌ها این مسیر را دنبال کنند با دست خودشان دستاوردی را خراب می کنند. ضمن اینکه موضوع مهمی نیست ولی بخش‌های دیپلماتیک باید اینگونه اقدامات ایذایی را از سر راه اقدامات اجرایی برجام برطرف کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امیدواریم در مقام اجرای برجام هم نیات ملت ایران محقق شود و مشکلات اقتصادی که بخشی از آن‌ها مربوط به این تحریم‌ها بوده برطرف شود و شرایط اقتصادی کشور آرام‌تر و منظم‌تر شود.

نماینده مردم قم اظهار داشت: هلال احمر نهادی پر تحرک در همه کشورها است و در کشور ما نیز که حوادث طبیعی زیادی در آن رخ می‌دهد این نهاد تاثیر زیادی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: جوانان هلال احمر در زلزله‌های اخیر شتافتند و بخش مهمی از کار را برعهده گرفتند.

دکتر لاریجانی متذکر شد: هلال احمر با استفاده از نیروهای داوطلب تبدیل به نهادی چابک شده و بدنه‌ای شاداب و مردمی دارد.

رئیس قوه مقننه گفت: داوطلبان هلال احمر در استان قم کانون‌های متعددی دارند و در مسابقات مختلف شرکت می کنند که نشان می‌دهد این شادابی در استان قم نیز وجود دارد که یک سرمایه اجتماعی است.

وی افزود: ارتباطات عاطفی که این نهاد با اقدامات خود در جامعه به وجود می‌آورد بسیار با ارزش است و اقدامات هلال احمر سبب می‌شود که در روابط مردم با یکدیگر به هم تنیدگی عاطفی به وجود آید.

رئیس نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران گفت: هرچه پیوندهای دینی و عاطفی بیشتر باشد جامعه پویاتر است، در مراسم‌های عبادی در امت اسلامی نیز این روابط عاطفی را به وجود می‌آورد.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: اقدامات هلال احمر عواطف اجتماعی را افزایش می‌دهد که این موضوع را شاید نتوان در آمارهای روی کاغذ آورد ولی به وجود آوردن این سلامت در جامعه بسیار با ارزش است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش‌های مختلف کشور در قوه مقننه و قوه مجریه قدر زحمات هلال احمر را می‌دانند و در زمان تعیین بودجه نمایندگان تلاش می‌کنند تا بودجه لازم برای هلال احمر در نظر گرفته شود، گفت: در تدوین برنامه ششم و بودجه سال آینده تلاش می‌کنیم زمینه‌های خدمت برای هلال احمر بیشتر فراهم شود.

 

تاکید رئیس مجلس بر حفظ کرامت بازنشستگان

دکتر علی لاریجانی همچنین صبح روز پنجشنبه (26 آذرماه) با بازنشستگان آموزش و پرورش استان قم دیدار و پیرامون مسائل و مشکلات بازنشستگان آموزش و پرورش استان قم به گفت‌وگو پرداخت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار پس از استماع سخنان نمایندگان معلمان بازنشسته استان قم گفت: مشکلاتی که از سوی معلمان بازنشسته استان قم مطرح شد، به حق است.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: وضعیت بازنشستگان در کشور آنگونه که شایسته آنها است نبوده و مشکلات مهمی در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: با وضعیت بودجه‌ای که دولت دارد باید به گونه‌ای عمل شود که مشکلات فرهنگیان رفع و کرامت آن‌ها حفظ شود.

گفتنی است در این دیدار شیخ الاسلام مدیر کل آموزش و پرورش استان قم و اعضای هیات مدیره کانون بازنشستگان استان قم حضور داشتند و مسائلی را پیرامون بازنشستگان آموزش و پرورش استان قم مطرح کردند.

 

دیدار شهردار و اعضای شورای شهر دستجرد با دکتر لاریجانی

دکتر علی لاریجانی همچنین صبح روز گذشته (پنجشنبه 26 آذرماه) با شهردار و اعضای شورای شهر دستجرد دیدار و در خصوص مسائل شهر دستجرد به گفت‌وگو پرداخت.

دکتر لاریجانی در این دیدار تاکید کرد: سیاست کاری بر این است که گازرسانی تمام روستاهای استان قم انجام شود.

رئیس قوه مقننه در خصوص مشکلات پیرامون آب کشاورزی در شهر دستجرد، گفت: با تصفیه فاضلاب‌های موجود می‌توان از این آب تصفیه شده در امور کشاورزی استفاده کرد.

وی افزود: با سرمایه‌گذاری روستاییان و ارائه کمک توسط دولت می‌توان این کارها را انجام داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کمک مردمی به همراه مساعدت‌های دولتی می‌تواند مشکلات را حل کند.

 

ابراز امیدواری رئیس مجلس برای ترمیم بودجه آموزش وپرورش در برنامه ششم و بودجه 95

دکتر علی لاریجانی روز پنجشنبه (26 آذرماه) در همایش تجلیل از معلمان پژوهنده برتر استان قم گفت: رتبه استان قم در کنکور نشان دهنده آموزش در این استان است که با تلاش معلمان و مدیریت آموزش و پرورش است که امیدواریم در سال‌های آینده شاهد پیشرفت بیشتری باشیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تعیین هفته پژوهش یک کار نمادین است که در حد خودش کار خوبی است اما سهم پژوهش در کل کشور چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی خیلی بالا نیست، در صنعت و فناوری نیز اینگونه است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور تاکید کرد: مدل‌های مختلفی در این زمینه تجربه شده و در قانون برنامه ذکر شده که باید 3 درصد به پژوهش اختصاص یابد که در عمل محقق نشد، شاید بهتر است به نوع دیگری با این موضوع برخورد شود.

وی با بیان اینکه باید اولویت‌ها روشن تر تعریف شوند، گفت: در اسناد بالادستی که برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده بر پژوهش تاکید شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نه تنها ایران بلکه کل جهان در دوره تحول قرار دارند، یک زمانی ورود صنعت چاپ تحولی را در سبک زندگی، مناسبات اجتماعی، آموزش و پژوهش به وجود آورد و امروز گسترش ارتباطات و فضای سایبری نیز شرایط جدیدی را به وجود آورده که نمی‌توان از آن فرار کرد چون فوایدی دارد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه جهان به سمت ارتباطات وسیع‌تر و فراوان‌تر در عرصه سیاسی می‌رود، گفت: اگر در این مسیر کند حرکت کنیم موضوعاتی به ما تحمیل می‌شود و به عقب ماندگی‌هایی دچار می‌شویم.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: در حوزه تجارت اگر از این فناوری استفاده نکنیم تجار عقب می‌مانند و نمی‌توانند در این رقابت شدید به فعالیت خود ادامه دهند، در حوزه صنعت و تکنولوژی هم اینگونه است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع پژوهش به آموزش و پرورش می تواند کمک کند و باید توجه داشت فقط با سخت افزار نمی‌توان مشکلات این مسئله را حل کرد، بلکه به پژوهش‌هایی در این زمینه احتیاج است؛ کشورهای زرنگ‌تر به استقبال این تکنولوژی رفته‌اند و در آموزش و پرورش از تکنولوژی استفاده می کنند که تعداد مدارس و هزینه‌های آموزش آن‌ها کاهش یافته است.

 وی افزود: اگر از تکنولوژی ارتباطات درست استفاده کنیم بی‌عدالتی‌های آموزشی کاهش می‌یابد و ارتباطات بین معلم و دانش آموز قوی‌تر می‌شود و هزینه‌های آموزش نیز کاهش پیدا می‌کند، طبیعتا ورود به این صحنه به صورت ناآگاهانه ممکن نیست بلکه باید تمام ابعاد آن مورد سنجش قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یکی از مشکلات کشور این است که هنگام ورود تکنولوژی‌های جدید مختصات بومی را در نظر نمی‌گیریم.

رئیس قوه مقننه گفت: توصیه می‌کنم در سطح کلان کشور در حوزه آموزش و پرورش برای استفاده از تکنولوژی، مدارس اینترنتی ایجاد شوند تا آموزش سطح بالا به افراد ارائه شود که این اقدام سبب می‌شود سلطه دولت در فرآیندهای متعارف کاهش یابد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در حوزه سیاست نیز سیاستمداران باید گوش شنوا داشته باشند و ارتباطات این زمینه را به وجود می‌آورد، گفت: رسانه‌ها در گذشته یک طرفه حرف می‌زدند ولی امروز هر کسی یک رسانه است و فضا همگراتر شده، این فضا در حوزه آموزش و پرورش نیز ممکن است که به وجود آید.

 وی با بیان اینکه شاید نیاز به قانونگذاری جدید در این زمینه باشد، ادامه داد: بازنشستگان می‌توانند مدارس اینترنتی را اداره کنند و آموزش با کیفیت ارائه دهند که قبل از قانونگذاری باید مطالعات خوبی را انجام دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوه خلاقیت و ذهنیت پرسشگر دانش آموز باید تقویت شود تا در مواجه با مسائل مسیر حل را پیدا کند، گفت: البته اطلاعات پایه‌ای باید به دانش آموز ارائه شود.

وی افزود: اگر کسی اهل پرسش نباشد هیچگاه معرفت در این فرد ایجاد نمی‌شود که این نیاز به آموزش‌هایی دارد، همچنین معلمان نیز باید آموزش‌های لازم را ببینند البته باید توجه داشت که بسیاری از مدل‌های دیگران را نمی‌توان اقتباسی وارد کرد و باید شرایط داخلی کشور نیز مورد سنجش قرار گیرد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در شرایط فعلی به خاطر مشکلات بودجه‌ای آن مقداری که باید به آموزش و پرورش رسیدگی نشده تا معلمان با کرامت زندگی کنند، گفت: امسال کشور از نظر بودجه‌ای در تنگنا بوده که ناشی از تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت بوده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به بحران آفرینی‌های عربستان در ماجرای کاهش قیمت نفت گفت: نقش مخرب عربستان در بحران نفت و مسائل منطقه‌ای به گونه‌ای بود که هم خودشان ضرر کردند و هم به کشورهای اسلامی صاحب انرژی ضرر وارد شد، قیمت نفت از 110 دلار به 30 دلار رسیده که این موضوع بر بودجه کشور تاثیرگذار بوده است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه مقداری از مشکلات معلمان مربوط به این تنگناها می‌شود، گفت: با گشایش‌های اخیر در مسئله هسته‌ای این نگرانی‌ها در سال آینده رفع می‌شود و زمینه برای بالندگی آموزش و پرورش فراهم می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مجلس وضع معلمان است، گفت: عائله مندی در آموزش و پرورش زیاد است و بودجه فعلی کفاف نمی‌دهد، امیدواریم در برنامه ششم و بودجه سال آینده روش‌هایی برای ترمیم بودجه آموزش و پرورش دیده شود.

 

نقطه قوت دیپلماسی و سند برجام تعیین تکلیفPMD است

دکتر علی لاریجانی در ادامه برنامه های خود در روز پنجشنبه (26 آذرماه) در همایش ملی کارگران ساختمانی که در سالن همایش‌های مرکز فقهی ائمه اطهار قم برگزار شد، گفت: برای من کمال افتخار است که امروز در محضر کارگران هستم که پایه‌های اساسی استقلال اقتصادی کشور در دستان شماست و شما از ارکان سرافرازی نظام و مردم هستید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه: در عرصه‌هایی که نیاز بود، همیشه کارگران پیشرو بودند، از این جهت همه قدردان شما هستند که در سخت‌ترین شرایط با ایستادگی خود باعث سرافرازی کشور شدید.

 رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار بیمه شدگان کارگران ساختمانی پس از تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی و بیمه شدن یک میلیون نفر بسیار خبر مسرت بخشی بود، یادآور شد: بافندگان فرش و کارگران ساختمانی قانون بیمه درستی نداشتند که با مصوبه مجلس این مشکلات حل شد.

وی افزود: گفته می‌شود امسال می‌توان همه کارگران ساختمانی را بیمه کرد و امیدواریم این اقدام حرکتی مداوم در کشور شود تا کارگران و خانواده‌های آن‌ها از آرامش روانی برخوردار شوند، مجلس نیز از این اقدام حمایت خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: محل‌هایی در شهر قم برای ساماندهی کارگران ایجاد شود تا کرامت کارگران حفظ و کارفرماهایی که می‌خواهند مراجعه کنند بدانند به کجا سر بزنند که این مشکل با پیگیری استاندار قم حل خواهد شد.

رئیس قوه مقننه کشور تاکید کرد: موضوع ساماندهی اتباع بیگانه نیز پیگیری می‌شود، مشکل این است که بعضی از مشاغل مورد اقبال ایرانیان قرار نمی‌گیرد، ما دوست نداریم هیچ بیگانه‌ای در ایران شغل داشته باشد.

وی ادامه داد: مشکل بیکاری یکی از معضلات کشور است و دوست داریم ایرانیان کارها را انجام دهند، با یک همکاری بین وزارت کار و تشکل‌های کارگری می‌توان این مشکل را حل کرد تا همه مشاغل در اختیار ایرانیان باشد.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: اقدام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم در زمینه آموزش کارگران و کارفرمایان ساختمانی سبب شده تا حوادث کاهش یابد که کار ارزشمندی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رکود یکی از مسائل مهم کشور است و تا رونق تولید در کشور به وجود نیاید همچنان با پدیده بیکاری مواجه هستیم، افزود: پیش از آغاز به کار دولت فعلی در حدود 3 سال پیش در کشور مشکلات اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی و مسئله بیکاری مطرح و عنوان شد که این مسائل با ایجاد یک جریان پایدار در تولید حل خواهد شد.

 رئیس نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران گفت: خیلی کارها مخصوصا مدیریت صحیح اقتصادی باید انجام می‌شد، سازمان تامین اجتماعی منابعش مربوط به کارگران است تا کارگران را برای آینده بیمه کند، اینکه حدود 100 هزار میلیارد تومان بدهی به این سازمان وجود داشته باشد خسارت بزرگی است.

وی به علت‌های به وجود آمدن مشکلات در سازمان تامین اجتماعی اشاره و تاکید کرد: بی‌انضباطی و سوء مدیریت علل به وجود آمدن این مشکل بود در حالی که از منابع این سازمان نباید در جای دیگری استفاده شود. البته مجلس تحقیق و تفحصی در این زمینه انجام داد که اشکالات بر ما روشن شد و تخلفات این سازمان در مجلس قرائت و به قوه قضائیه ارسال شد تا با متخلفان برخورد کنند چون مسئله حق الناس است و حتما باید این اشکالات رفع شود.

 دکتر لاریجانی با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله کشور اقتصاد رنجور است، گفت: بخشی از رنجور بودن اقتصاد مربوط به تحریم‌ها و بخش دیگر مهم آن مربوط به نوع مدیریت‌ها بود که هر دو این‌ها باید علاج شود.

وی با بیان اینکه حدود یک سال پیش از روی کار آمدن دولت فعلی بحث مذاکرات هسته‌ای مطرح شد که در آن زمان مذاکرات با 1+5 به بن بست‌هایی رسیده بود و کانال‌هایی برای ایجاد مسیر دیگری واسط شدند، گفت: در سطح کلان کشور بحث شد در مورد اینکه با شرایطی مسیر مذاکرات را می شود دنبال کرد، یکی از مهم‌ترین شرایط ما این بود که طرف مقابل مخصوصا آمریکا که تقاضای مذاکره کرده بود، رسما غنی سازی در ایران را بپذیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: سپس در مذاکراتی آن‌ها شفاها غنی سازی ایران را پذیرفتند که این موضوع مسئله ساده‌ای نبود چون شورای امنیت و شورای حکام مصوب کرده بودند تا ایران غنی سازی نداشته باشد، این در حالی بود که بر مبنای فتوای مقام معظم رهبری تولید و نگهداری سلاح‌های کشتار جمعی حرام است.

رئیس قوه مقننه کشورتاکید کرد: طرف‌های مقابل به صورت شفاهی غنی سازی ایران را پذیرفتند که ما قبول نکردیم و پس از آن به صورت غیر رسمی این حق ایران را مکتوب کردند ولی به دلیل اینکه امضا نداشت باز هم نپذیرفتیم چون آن‌ها می‌توانستند بعدها این موضوع را تکذیب کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور خاطرنشان کرد: آن‌ها پس از مدتی به واسطه کشور عمان قبول کردند که ایران غنی سازی داشته باشد ولی باز هم ایران نپذیرفت تا اینکه آن‌ها به صورت کتبی نظر خود را اعلام کردند که بعد از آن مذاکرات آغاز شد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: برخی‌ها تصور می‌کنند ایران بدون سنجش اوضاع وارد مذاکرات هسته‌ای شدند، در حالیکه ما در این زمینه بحث و تفکر کردیم تا منافع کشور حفظ شود و مذاکرات با این پشتوانه‌ها آغاز شد.

وی افزود: در طول مذاکرات هسته‌ای شورایی وجود داشت که روند مذاکرات را تحت نظر داشت و بعد از هر مذاکره‌ای مسئولان گزارش می‌دادند تا اشکالات مرتفع شود. یک زمانی مسیر مذاکرات پیش رفت که بعدها مشخص شد این مسیر مذاکراتی مناسب نیست و مسیر مذاکرات را تغییر دادیم و حدود 2 ماه مذاکرات معطل شد تا مسیر مذاکرات اصلاح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از اینکه نتایج مذاکرات تبدیل به یک سند شد برخی از افراد گفتند که این سند اشکالاتی دارد، البته کسی هم نگفته که این سند اشکالی ندارد ولی خیلی روی این سند کار شده تا منافع جمهوری اسلامی ایران حفظ شود.

وی با بیان اینکه در نتیجه مذاکرات، حق غنی سازی ایران حفظ شده و تولید مواد غنی شده ادامه می‌یابد کفت: به علاوه تحقیق و توسعه نیز در بالاترین سطح ادامه پیدا می‌کند و تحریم‌ها نیز برداشته می‌شود.

رئیس قوه مقننه کشور ادامه داد: پرونده PMDاز اطلاعات نادرست توسط دشمنان ایران تهیه شده بود و به دروغ عنوان می‌کردند که ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای رفته است، در چندین قطعنامه شورای حکام به خاطر همین موضوع ایران را محکوم کرده بود.

 دکتر لاریجانی بیان کرد: نقطه قوت دیپلماسی و سند برجام در این است که موضوع PMDتعیین تکلیف شده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به سوابق مدیریت خود در انجام مذاکرات هسته‌ای کشور، یادآور شد: با صلابت عنوان می‌کنم که یکی از دستاوردهای بزرگ کشور ما در مسائل هسته‌ای این بود که پرونده دروغین PMDبسته شد و این یک دستاورد دیپلماتیک بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند چون در گزارش آمانو آمده است که ایران در گذشته مطالعاتی را در زمینه ساخت سلاح هسته‌ای انجام داده پس در نتیجه تثبیت شده که ایران در گذشته اقداماتی را انجام داده است، گفت: این تلقی درستی نیست، بله در این گزارش به مطالعات ایران اشاره شده ولی این دلیل بر ساخت سلاح هسته‌ای نمی‌شود چون مطالعه جرم نیست، در بسیاری از کشورها تز دکتری دانشجویان راجع به همین مطالعات است.

وی ادامه داد: کشوری که عضو آژانس باشد و NPTرا پذیرفته می‌تواند این مطالعات را داشته باشد، در حالیکه در پرونده PMDایران ادعا می شد که ایران وارد عرصه ساخت سلاح هسته‌ای شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بند 88 گزارش آژانس گفت: گزارش‌های آژانس معمولا در رابطه با گذشته صحبت می‌کرد ولی در حال حاضر به آینده نظر دارد پس می‌توان نتیجه گرفت که مسائل گذشته تمام شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مقاصد ما رفع تحریم‌ها بوده است، بیان کرد: همه مشکلات کشور مربوط به تحریم ها نیست بلکه عرصه‌های دیگر نیز باید ساماندهی شود.

دکتر لاریجانی  با بیان اینکه پس از رفع تحریم‌ها می‌توانیم فروش نفت خود را افزایش دهیم، گفت: البته بعضی از کشورهای منطقه برای کاهش قیمت نفت شیطنت‌هایی را انجام داده‌اند ولی این شرایط نمی‌تواند پایدار باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور خاطرنشان کرد: تصمیمات جمهوری اسلامی در عرصه‌های منطقه‌ای و بین المللی خوب اتخاذ شده است. جنایتی که در نیجریه علیه مسلمانان انجام شده بسیار ناراحت کننده است که در همین زمینه از مسئولان نیجریه به جد خواسته‌ایم که به این موضوع رسیدگی کنند و جنایتکاران را به سزای اعمال خود برسانند تا فتنه‌ای در بین مسلمانان ایجاد نشود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصادی نیز مشکلاتی داریم که با رفع تحریم‌ها زمینه حل آن‌ها نیز مهیا شده و برای جلوگیری از رکود نیز قوانینی تصویب شده است، تائید می‌کنم که باید فشار را در زمینه مالیات متعادل کرد تا تولیدی‌ها تحت فشار قرار نگیرند./

پایان پیام

منبع: حبرگزاری خانه ملت

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی