کد خبر : 793
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دكتر لاریجانی در کنفرانس خبری مشترک با رئیس مجلس سنای فرانسه:

مبارزه با تروریسم نیازمند عزم جدی و توجه به ظرافت‌های واقع‌بینانه است

مبارزه با تروریسم نیازمند عزم جدی و توجه به ظرافت‌های واقع‌بینانه است

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (شنبه 28 آذرماه) در کنفرانس خبری مشترک با ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه که در ساختمان مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد درباره مواضع فرانسه نسبت به سوریه گفت: فرانسه از دیگر کشورهای اروپایی بیشتر مستحق است تا در مورد تروریسم در منطقه فعال باشد به دلیل اینکه در دوره های اخیر فاجعه مهم تروریستی در فرانسه رخ داد. امروز در دیدار با رئیس مجلس سنای فرانسه بحث های ما در مورد مبارزه با تروریسم ابعاد مختلف داشته و جدی بود.

وی افزود: رئیس مجلس سنای فرانسه و همکارش دیدگاه بسیار خوبی را مطرح کردند و بر این نکته تأکید شد که تروریسم نیاز به عزم جدی دارد و باید ظرافت های واقع بینانه در این زمینه مورد توجه قرار گیرد؛ بحث های ما در این زمینه سازنده و رو به جلو بود.

دکتر لاریجانی گفت: امروز افتخار داریم که رئیس مجلس سنای فرانسه و همکارانش به ایران آمده و مذاکرات نسبتا مفصلی در زمینه همکاری های پارلمانی دو کشور، گسترش همکاری های اقتصادی و مسائل متنوع منطقه ای مطرح شد. این سفر، سفر بسیار مهمی است و می تواند در روابط دو جانبه پارلمانی و موضوعات مهم منطقه ای از جمله عراق، لبنان و ... به خصوص مشکل تروریسم مؤثر باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد: این سفر دارای دستاوردهای مهمی باشد و با توجه به سابقه ارتباطی دو کشور زمینه ای برای همکاری های گسترده تر بین دو کشور را فراهم کند.

 

قطعنامه روز گذشته در مورد بحران سوریه مثبت است/ صلح واقعی را می توان با سیاستمداران ساخت

در ادامه ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه گفت: سفرم به ایران اولین سفر رئیس مجلس سنای فرانسه با این عنوان به ایران است، به دعوت رئیس مجلس ایران به همراه ریاست کمیسیون امنیت ملی و نیروهای مسلح و دفاع که نخست وزیر شیراک بود آمدم و از این بابت از دکتر لاریجانی سپاسگزارم. هیأت همراه من حساسیت موضوع را نشان می دهد.

وی ادامه داد: در این دیدار قبل از هر چیزی راجع به تحکیم روابط پارلمانی میان دو کشور صحبت کردیم این همکاری توسط شما و ریاست کمیسیون امنیت ملی و وزارت خارجه در 14 ماه پیش آغاز شد، چند ماه پیش با گزارش کمیسیون امنیت فرانسه تحت عنوان "ایران قدرت بزرگ منطقه ای"این نزدیکی ادامه یافت و آرزویمان این است که این دیدار بتواند سرآغاز روابط مستحکم تر میان دو کشور باشد.

رئیس مجلس سنای فرانسه گفت: رئیس جمهور فرانسه از سفر آقای روحانی به فرانسه طی روزهای 27 و 28 ژانویه باشد ابراز خوشحالی کرده است و این سفر سرآغاز همکاری های اقتصادی میان دو کشور خواهد بود و امیدواریم در آن زمان تحریم ها تمام شده و دوره جدید آغاز شود.

ژرار لارشه تصریح کرد: از ارسال پیام همدردی رئیس مجلس ایران بعد از 13 نوامبر (حادثه تروریستی پاریس) سپاسگزارم.

وی گفت: صدور قطعنامه طی روز گذشته در مورد موضوع سوریه مثبت است و در دیداری که با رئیس مجلس ایران انجام شد در مورد چند و چون اجرای این قطعنامه نیز صحبت هایی کردیم همچنین درباره آینده لبنان از لحاظ نهادهای قانونی و پرونده یمن صحبت هایی کردیم و همچنین در مورد لزوم نیرو و عزم کافی برای هدف  مشترکمان یعنی  مبارزه با تروریسم نیز صحبت کردیم.

رئیس مجلس سنای فرانسه اظهار داشت: برای ما به عنوان سنا باعث افتخار است که امروز مهمان مجلس ایران هستیم جا دارد در اینجا از سفیر فرانسه نیز تشکر کنیم به دلیل اینکه وی در روزهای خوب و بد صدای فرانسه در ایران بود. ما ضرب المثلی در فرانسه داریم که می گوید دوست مثل ستاره است و فقط شب می توان آن را شمرد.

وی گفت: در جمهوری پنجم فرانسه ریاست سیاست خارجی با رئیس جمهور است و بنده بدون گفتگوی قبلی با رئیس جمهور به ایران نیامدم در بازگشت از ایران نیز قرار است رئیس جمهور را ببینم و برای قبل از کریسمس این قرار را گذاشته ام و طبعا با کمک همکارانم در کمیسیون امور خارجه گزارش خودم را از دیدارهایی که در ایران انجام خواهم داد ارائه می دهم.

ژرار لارشه با اشاره به قطعنامه روز گذشته سازمان ملل در مورد بحران سوریه گفت: بر مبنای این قطعنامه این قابلیت را پیدا کردیم که از نظر راه حل امنیتی برای سوریه و هم از نظر دورنمای سیاسی رو به جلو رویم. هیچ وقت نمی توان با سرباز به صلح واقعی رسید اما صلح واقعی را می توان با سیاستمداران ساخت.

وی در پاسخ به سوالی در مورد نقش سنا در مبارزه با تروریسم گفت: در فرانسه چراغ سبز مجلس برای هرگونه اقدام به خصوص نظامی، قوه مجریه است، پس از 4 ماه فرانسه اقدام نظامی انجام داد، 3 هفته پیش سنا به مداخله نظامی هوایی در سوریه رأی داد. دو کمیسیون امور خارجه و امنیت دو کشور می توانند کارهای مشترک زیادی در این زمینه انجام دهند.

رئیس مجلس سنای فرانسه ادامه داد: چند ماه گذشته در دیدار با پوتین راجع به سوریه صحبت هایی کردیم دو هفته پیش نیز دیداری با رئیس جمهور الجزایر داشتم و ماه پیش نیز لبنان بودیم، 15 روز پیش نیز با رئیس مجلس نیجریه راجع به تروریسم بوکوحرام صحبت کردیم که این دیدارها نشان دهنده اهمیت موضوعات منطقه ای و مبارزه با تروریسم برای فرانسه است.

پایان پیام

کلید واژه :

ايران ,فرانسه ,دكتر لاريجاني ,زرار لارشه

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی