کد خبر : 793
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دكتر لاریجانی در کنفرانس خبری مشترک با رئیس مجلس سنای فرانسه:

مبارزه با تروریسم نیازمند عزم جدی و توجه به ظرافت‌های واقع‌بینانه است

مبارزه با تروریسم نیازمند عزم جدی و توجه به ظرافت‌های واقع‌بینانه است

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (شنبه 28 آذرماه) در کنفرانس خبری مشترک با ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه که در ساختمان مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد درباره مواضع فرانسه نسبت به سوریه گفت: فرانسه از دیگر کشورهای اروپایی بیشتر مستحق است تا در مورد تروریسم در منطقه فعال باشد به دلیل اینکه در دوره های اخیر فاجعه مهم تروریستی در فرانسه رخ داد. امروز در دیدار با رئیس مجلس سنای فرانسه بحث های ما در مورد مبارزه با تروریسم ابعاد مختلف داشته و جدی بود.

وی افزود: رئیس مجلس سنای فرانسه و همکارش دیدگاه بسیار خوبی را مطرح کردند و بر این نکته تأکید شد که تروریسم نیاز به عزم جدی دارد و باید ظرافت های واقع بینانه در این زمینه مورد توجه قرار گیرد؛ بحث های ما در این زمینه سازنده و رو به جلو بود.

دکتر لاریجانی گفت: امروز افتخار داریم که رئیس مجلس سنای فرانسه و همکارانش به ایران آمده و مذاکرات نسبتا مفصلی در زمینه همکاری های پارلمانی دو کشور، گسترش همکاری های اقتصادی و مسائل متنوع منطقه ای مطرح شد. این سفر، سفر بسیار مهمی است و می تواند در روابط دو جانبه پارلمانی و موضوعات مهم منطقه ای از جمله عراق، لبنان و ... به خصوص مشکل تروریسم مؤثر باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد: این سفر دارای دستاوردهای مهمی باشد و با توجه به سابقه ارتباطی دو کشور زمینه ای برای همکاری های گسترده تر بین دو کشور را فراهم کند.

 

قطعنامه روز گذشته در مورد بحران سوریه مثبت است/ صلح واقعی را می توان با سیاستمداران ساخت

در ادامه ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه گفت: سفرم به ایران اولین سفر رئیس مجلس سنای فرانسه با این عنوان به ایران است، به دعوت رئیس مجلس ایران به همراه ریاست کمیسیون امنیت ملی و نیروهای مسلح و دفاع که نخست وزیر شیراک بود آمدم و از این بابت از دکتر لاریجانی سپاسگزارم. هیأت همراه من حساسیت موضوع را نشان می دهد.

وی ادامه داد: در این دیدار قبل از هر چیزی راجع به تحکیم روابط پارلمانی میان دو کشور صحبت کردیم این همکاری توسط شما و ریاست کمیسیون امنیت ملی و وزارت خارجه در 14 ماه پیش آغاز شد، چند ماه پیش با گزارش کمیسیون امنیت فرانسه تحت عنوان "ایران قدرت بزرگ منطقه ای"این نزدیکی ادامه یافت و آرزویمان این است که این دیدار بتواند سرآغاز روابط مستحکم تر میان دو کشور باشد.

رئیس مجلس سنای فرانسه گفت: رئیس جمهور فرانسه از سفر آقای روحانی به فرانسه طی روزهای 27 و 28 ژانویه باشد ابراز خوشحالی کرده است و این سفر سرآغاز همکاری های اقتصادی میان دو کشور خواهد بود و امیدواریم در آن زمان تحریم ها تمام شده و دوره جدید آغاز شود.

ژرار لارشه تصریح کرد: از ارسال پیام همدردی رئیس مجلس ایران بعد از 13 نوامبر (حادثه تروریستی پاریس) سپاسگزارم.

وی گفت: صدور قطعنامه طی روز گذشته در مورد موضوع سوریه مثبت است و در دیداری که با رئیس مجلس ایران انجام شد در مورد چند و چون اجرای این قطعنامه نیز صحبت هایی کردیم همچنین درباره آینده لبنان از لحاظ نهادهای قانونی و پرونده یمن صحبت هایی کردیم و همچنین در مورد لزوم نیرو و عزم کافی برای هدف  مشترکمان یعنی  مبارزه با تروریسم نیز صحبت کردیم.

رئیس مجلس سنای فرانسه اظهار داشت: برای ما به عنوان سنا باعث افتخار است که امروز مهمان مجلس ایران هستیم جا دارد در اینجا از سفیر فرانسه نیز تشکر کنیم به دلیل اینکه وی در روزهای خوب و بد صدای فرانسه در ایران بود. ما ضرب المثلی در فرانسه داریم که می گوید دوست مثل ستاره است و فقط شب می توان آن را شمرد.

وی گفت: در جمهوری پنجم فرانسه ریاست سیاست خارجی با رئیس جمهور است و بنده بدون گفتگوی قبلی با رئیس جمهور به ایران نیامدم در بازگشت از ایران نیز قرار است رئیس جمهور را ببینم و برای قبل از کریسمس این قرار را گذاشته ام و طبعا با کمک همکارانم در کمیسیون امور خارجه گزارش خودم را از دیدارهایی که در ایران انجام خواهم داد ارائه می دهم.

ژرار لارشه با اشاره به قطعنامه روز گذشته سازمان ملل در مورد بحران سوریه گفت: بر مبنای این قطعنامه این قابلیت را پیدا کردیم که از نظر راه حل امنیتی برای سوریه و هم از نظر دورنمای سیاسی رو به جلو رویم. هیچ وقت نمی توان با سرباز به صلح واقعی رسید اما صلح واقعی را می توان با سیاستمداران ساخت.

وی در پاسخ به سوالی در مورد نقش سنا در مبارزه با تروریسم گفت: در فرانسه چراغ سبز مجلس برای هرگونه اقدام به خصوص نظامی، قوه مجریه است، پس از 4 ماه فرانسه اقدام نظامی انجام داد، 3 هفته پیش سنا به مداخله نظامی هوایی در سوریه رأی داد. دو کمیسیون امور خارجه و امنیت دو کشور می توانند کارهای مشترک زیادی در این زمینه انجام دهند.

رئیس مجلس سنای فرانسه ادامه داد: چند ماه گذشته در دیدار با پوتین راجع به سوریه صحبت هایی کردیم دو هفته پیش نیز دیداری با رئیس جمهور الجزایر داشتم و ماه پیش نیز لبنان بودیم، 15 روز پیش نیز با رئیس مجلس نیجریه راجع به تروریسم بوکوحرام صحبت کردیم که این دیدارها نشان دهنده اهمیت موضوعات منطقه ای و مبارزه با تروریسم برای فرانسه است.

پایان پیام

کلید واژه :

ايران ,فرانسه ,دكتر لاريجاني ,زرار لارشه

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی