کد خبر : 791
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسيما: مبارزه با تروریسم نیازمند رسیدن به راه حل مشترک

صداوسيما: مبارزه با تروریسم نیازمند رسیدن به راه حل مشترک

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حل بحران در بسیاری از کشورهای درگیر در منطقه فقط با تشکیل دولت وحدت ملی امکان‌پذیر است، مانند کشور یمن که تا این دولت تشکیل نشود، درگیری‌ها ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی امروز در دیدار با ژرار لارشه، رئیس مجلس سنای فرانسه عنوان کرد: در ایران نگاه مثبتی به ملت فرانسه وجود دارد بالاخص که امام خمینی (ره) قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در آنجا حضور داشتند.

 


وی اضافه کرد: اکنون زمان مناسبی است که مراودات پارلمانی و اقتصادی میان دو کشور گسترش پیدا کند و به راه‌حل‌های مشترک برای برقراری امنیت در منطقه برسیم.

 


رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر هیئت‌های مختلف خارجی به ایران تصریح کرد: پس از مذاکرات وین، گروه‌های مختلفی برای روابط اقتصادی به ایران سفر کرده‌اند و تجار فرانسوی هم از این قاعده مستثنا نبوده‌اند و امیدواریم که با شناخت بیشتری از توانمندی‌ها و بازارهای تجاری یکدیگر، به گسترش روابط اقتصادی کمک کنیم.

 


لاریجانی در این دیدار تاکید کرد: استفاده ابزاری از تروریسم عامل دیگری است که به گسترش این گروه کمک کرده است، برخی از کشورها به دنبال مدیریت آنها و نه مبارزه و نابودی این گروه‌ها هستند.

 


وی تصریح کرد: امیدواریم کشورهای غربی به این نکته توجه داشته باشند که حاکمیت کشورها باید با انتخابات و با رأی مردم آن کشور تعیین شود و اگر کمکی می‌خواهد به کشورهای درگیر تروریسم بشود، فقط باید در جهت مبارزه با گروهک‌های تروریستی باشد.

 


ژرار لارشه، رئیس مجلس سنای فرانسه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: این دیدار فرصت مناسبی است تا روابط میان ایران و فرانسه هر چه سریع‌تر گسترش پیدا کند و ما امیدواریم که سطح روابط پارلمانی با تلاش کمیسیون‌ها و گروه‌های دوستی دو کشور خیلی قوی‌تر از قبل شود.

 


وی افزود: مسئله‌ای که برای کشور فرانسه خیلی اهمیت دارد مبارزه با تروریسم است،‌ زیرا ما خود به‌تازگی قربانی فعالیت این گروهک‌ها در کشور خود شدیم و این حادثه باعث شد تا عزم جدی‌تری برای حل این بحران‌ها داشته باشیم.

 


رئیس مجلس سنای فرانسه در ادامه تصریح کرد: یک روز از تصویب قطعنامه می‌گذرد و این امر باید ما را به این نقطه برساند که هدف ائتلاف‌های تشکیل شده باید در درجه اول، مبارزه با داعش و برقراری دموکراسی در سوریه باشد.

 


لارشه گفت: باید کشورها تلاش کنند تا امنیت را به کشورهای درگیر با تروریسم مانند سوریه، لبنان و یمن برگردانند تا از این طریق بتوانند درخصوص حاکمیت این کشورها به تفاهم برسند.

 


وی با ابراز ناخرسندی از کمک‌های برخی کشورها به داعش اظهار داشت: تمام کشورها باید به دنبال عزم و اراده جدی و بین‌المللی برای نابودی گروهک‌های تروریستی باشند و نباید اینگونه تصور شود که حضور تروریسم می‌تواند حتی کوچک‌ترین منفعتی برای کشوری داشته باشد.

 


 تقویت همکاری های پارلمانی و اقتصادی ایران و فرانسه

 


علی لاریجانی با مثبت ارزیابی کردن سفر رئیس مجلس سنای فرانسه به ایران افزود:‌ این سفر می‌تواند در روابط دوجانبه پارلمانی و موضوعات مختلف منطقه ای از جمله عراق،‌ لبنان، ‌سوریه و یمن و نیز مبارزه با تروریسم موثر باشد.

 


وی ابراز امیدواری کرد که این سفر در چارچوب مشخص شده دارای دستاوردهای موثر باشد و زمینه‌‌ای برای توسعه همکاری‌های دو کشور شود. 

 


ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه نیز سفر خود را به ایران، نخستین سفر رئیس مجلس سنای فرانسه به کشورمان خواند و گفت:‌ این سفر به دعوت آقای لاریجانی صورت گرفته است و من در این سفر با رئیس کمیسیون امنیت ملی و دفاع فرانسه که در زمان آقای شیراک نخست وزیر بود، به ایران آمده‌ام.

 


وی همچنین حضور اعضای هیئت فرانسوی از حزب سوسیالیسم را که دارای اکثریت در  مجلس فرانسه هستند و نیز سناتور فرانسویان مقیم خارج را نشان‌دهنده اهمیت این سفر دانست. 

 


لارشه گفت‌: ما پیش از هر چیز در این دیدار در مورد تحکیم روابط پارلمانی دو کشور صحبت کردیم. 

 


وی افزود:‌ همکاری‌های ما به همت رئیس مجلس،‌ رئیس کمیسیون امنیت ملی و وزیر امور خارجه ایران 14 ماه پیش آغاز شد و از چند ماه قبل نیز با گزارش کمیسیون امنیت ملی فرانسه که ایران را به عنوان قدرت منطقه‌ای دانست این همکاری‌ها ادامه یافت. 

 


رئیس مجلس سنای فرانسه با بیان اینکه آقای اولاند رئیس جمهور فرانسه پیش از سفر وی به تهران به وی  اعلام کرد که آقای روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران 27 و 28 ژانویه (7 و 8 بهمن)‌ به فرانسه سفر می‌کند، اظهار امیدواری کرد این سفر  سرآغاز همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور شود.

 


لارشه ابراز امیدواری کرد تحریم‌ها در آینده نزدیک برداشته و دوره جدید همکاری‌ها آغاز شود. 

 


قطعنامه شورای امنیت در مورد سوریه مثبت است

 رئیس مجلس سنای فرانسه با اشاره به صحبت هایش با لاریجانی در مورد پرونده های سیاسی منطقه گفت: ما امروز و فردا شاهد تصویب قطعنامه شورای امنیت در مورد سوریه هستیم که قطعنامه مثبتی است.


لارشه افزود: با آقای لاریجانی در مورد چگونگی اجرای این قطعنامه نیز صحبت کردیم.


وی گفت: همچنین بحث های ما در مورد آینده نهادهای قانونی لبنان ، پرونده یمن و هدف مشترک مبارزه با تروریسم نیز ادامه پیدا کرد.


لارشه افزود: در مورد مبارزه با تروریسم باید عزم کافی وجود داشته باشد و من در مدت اقامت در تهران بعد از دیدار با سایر مقامات ایرانی در مورد همین مسائل مهم نیز گفتگو خواهم کرد.


بحث ها در مورد مبارزه با تروریسم جدی بود


در ادامه این نشست خبری آقای لاریجانی در پاسخ به سوال یک خبرنگار فرانسوی در مورد اینکه آیا مواضع فرانسه درباره سوریه را بد می دانستید و الان اختلافات در مورد بشار اسد حل شده است یا نه؟ گفت: فکر می کنم فرانسه از کشورهای اروپایی است که بیشتر مستحق است در مبارزه با تروریسم در منطقه فعال باشد.


لاریجانی افزود: بحث های ما در مورد تروریسم جدی بود و لایه های مختلف مبارزه با تروریسم را به خوبی بررسی کردیم.


وی گفت: آقای لارشه و همکاران وی دیدگاه های بسیار خوبی در مورد مبارزه با تروریسم مطرح کردند و باید توجه کرد مبارزه با تروریسم احتیاج به عزم جدی بین المللی دارد و ظرفیت های واقع بینانه ای در این موضوع وجود دارد.


لاریجانی افزود: در کل بحث ها سازنده و رو به جلو بود.


در ادامه رئیس مجلس سنای فرانسه در پاسخ به سوال خبرنگار فرانسوی گفت: در جمهوری پنجم فرانسه ریاست نظامی بر عهده رئیس جمهور فرانسه است و بدون گفتگوی قبلی با رئیس جمهور به ایران نیامده ام و در بازگشت نیز با رئیس جمهور فرانسه در مورد دیدارهایم در ایران و موضوعات مطرح شده گفتگو خواهم کرد.


وی گفت: براساس قطعنامه ای که در مورد سوریه تصویب شد این قابلیت را پیدا کردیم که رو به جلو هستیم هم از نظر امنیتی و هم از نظر دورنمای سیاسی.


لارشه افزود: هیچ وقت نمی شود با سربازها به صلح واقعی رسید ولی می شود با سیاستمداران به صلح واقعی دست یافت.


رئیس مجلس سنای فرانسه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار برون مرزی صدا و سیما در مورد نقش این مجلس در مبارزه با تروریسم گفت: در فرانسه چراغ سبز مجلس سنا برای هرگونه اقدام قوه مجریه به خصوص هرگونه اقدام نظامی ضروری است.


وی افزود: سه هفته پیش مجلس سنا به مداخله هوایی فرانسه درسوریه رأی داد.


لارشه گفت: کمیسیون امور خارجه و امنیت ملی دو کشور می توانند کارهای زیادی در این زمینه انجام دهند.


رئیس مجلس سنای فرانسه همچنین یادآور شد : در دیدارهایی که با برخی سران کشورها از جمله پوتین در مورد سوریه و نیز با رئیس جمهور الجزایر ، مقامات لبنانی و رئیس جمهور نیجریه در مورد تروریسم بوکوحرام داشتم مسائل مهم مبارزه با تروریسم در این کشورها مورد بحث قرار گرفت و این نشانگر این است که پرونده منطقه و مبارزه با تروریسم برای ما مهم است.
کلید واژه :

فرانسه ,دكتر لاريجاني

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی