کد خبر : 744
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در جمع ائمه جماعات قم؛

جمهوریت: حل مشکلات هسته‌ای فرصت‌های خوبی ایجاد می‌کند

جمهوریت: حل مشکلات هسته‌ای فرصت‌های خوبی ایجاد می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی مهمی در کشور وجود دارد، گفت: امیدوارم با وجود امنیت مناسب در کشور و حل مشکلات هسته‌ای فرصت‌های اقتصادی خوبی ایجاد شود.

به گزارش جمهوریت به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی که به قم سفر کرده، صبح امروز (پنجشنبه، 24 دی‌ماه) در جمع ائمه جماعات قم اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت کلان اقتصادی کشور دچار مشکلاتی شده و در این زمینه که تحریم‌ها نیز نقش داشته، تولید کشور دچار نقص شده است، زیرا با وجود تحریم‌های بانکی منابع مالی قابل انتقال نبود و واسطه‌ها نیز پول می‌گرفتند و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده اجناس گرانی به دنبال داشت؛ ضمن آنکه عامل دیگری که بخش‌های تولیدی گرفتار آن شدند افزایش قیمت ارز بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شرایط کنونی اقتصاد فقط به خاطر تحریم‌ها به وجود نیامده بلکه سوءمدیریت‌ها نیز موثر بوده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: برخی کشورها پس از گفت‌وگوهای هسته‌ای، مشکلاتی را برای ایران به وجود آوردند و برخی از عوامل منطقه‌ای مانند سعودی‌ها در روند حل مشکلات هسته‌ای ایران موانعی را ایجاد می‌کردند.

رئیس قوه مقننه گفت: عربستان سعودی از اواسط مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 تلاش کرد تا قیمت نفت کاهش یابد و ایران در مسئله هسته‌ای بیشتر امتیاز بدهد. حتی بعد از اینکه مذاکرات به نتیجه رسید به دنبال این هستند تا با کاهش قیمت نفت ایران از توافق هسته‌ای بهره‌ای نبرد؛ لذا می‌توان گفت عامل دیگر مشکلات اقتصادی کشور مسائل منطقه‌ای است که با اعدام شیخ نمر ماجرای جدیدی ساخته شد.

دکتر لاریجانی افزود: یک بیماری در سیستم اداری کشور وجود دارد و آن هم تعداد زیاد پرسنل اداری کشور است که این موضوع عاملی شده تا پول کمتری به آبادانی کشور برسد که البته علاج این مشکل باید به مرور انجام شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مسئله کشور موضوع اقتصادی است به طوریکه اگر کارخانجات ما رونق داشته باشند مشکل بیکاری نیز حل می‌شود. اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز به ایجاد رونق تولید در داخل کشور منتهی می‌شود، لذا در برنامه ششم نیز سیاست‌های اصلی باید براساس اقتصاد مقاومتی پایه‌گذاری شود.

نماینده مردم قم اظهار داشت: بحران دیگر منطقه موضوع افراطی‌گری و تروریسم است که تبدیل به موضوع مهمی شده، چون زمانی فقط این مشکل در افغانستان وجود داشت ولی در حال حاضر تروریست‌ها در عراق و سوریه نفوذ کرده‌اند و اوضاع کشورهای اسلامی دچار آفت شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تنها ایران به دنبال حل مشکل تروریسم است و برخی از کشورها یا در این زمینه عمل نمی‌کنند یا دروغ می‌گویند و ائتلاف دروغین تشکیل می‌دهند. مشخص است که موشک‌های تاو را چه کشورهایی به تروریست‌های منطقه‌ای داده‌اند. به طور کلی می‌توان گفت فرآیند این آشفتگی منطقه‌ای به نفع اسرائیل و آمریکا است.

رئیس قوه مقننه متذکر شد: با وجود شرایط نا امن منطقه، در داخل کشور وضع امنیت بسیار خوب است که نتیجه روشن بینی رهبری معظم انقلاب است.

دکتر لاریجانی گفت: ظرف روزهای آینده تحریم‌ها برداشته می‌شود که در مجموع می‌توان گفت تصمیم نظام جمهوری اسلامی ایران در انجام مذاکرات درست بوده و امیدوارم تحریم‌ها برداشته شود که البته این پله اول است تا ایران آباد شود.

نماینده مردم قم گفت: تلاش ما این است که در قم کارخانجات تعطیل نشوند و در این زمینه وضعیت استان قم نسبت به سایر استان‌ها بهتر است. باید زمینه‌های سرمایه‌گذاری را فراهم کنیم با وجود تمام مشکلات امیدوارم با حل پرونده هسته‌ای فرصت‌های اقتصادی خوبی ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی استان قم با کمبود آب مواجه است که تلاش ما ترویج سیستم‌های گلخانه‌ای است، باید مجموعه‌ای از اقدامات انجام شود تا روستاها سرپا بمانند و مهاجرت صورت نگیرد.

کلید واژه :

رئیس مجلس شورای اسلامی ,دکتر علی لاریجانی ,نماینده قم ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی