کد خبر : 743
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در نشست مشترک خبری دکتر لاریجانی با رئیس مجلس لوکزامبورگ مطرح شد؛

مبارزه با تروریسم نیازمند اراده قوی است/ایران نقش کلیدی در منطقه دارد

مبارزه با تروریسم نیازمند اراده قوی است/ایران نقش کلیدی در منطقه دارد

 

"مارس دی بارتولومئو  "رئیس مجلس کشور لوکزامبورگ و هیات همراه ظهر امروز (شنبه، 26 دی‌ماه) با حضور در پارلمان با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

پس از این دیدار دکتر لاریجانی در نشست خبری با اشاره به اهمیت گسترش روابط دو کشور ایران و لوکزامبورگ گفت: بخشی از دیدار امروز مربوط به بررسی مسائل منطقه‌ای و بحران‌های منطقه به ویژه جریان‌های تروریستی که معضلی برای مردم شده، بود که دو طرف بر لزوم اراده قوی در سطح گسترده برای مبارزه با تروریسم تاکید داشتند.

وی ادامه داد: سفر هیات پارلمانی لوکزامبورگ به ایران در ابتدای سال جدید میلادی و همزمان با روز مذاکرات جهت برداشت تحریم‌ها صورت گرفته که ما این مسئله را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم که مذاکرات امروز پلی برای ارتقاء سطح سرمایه‌گذاری‌ها و گسترش روابط تجاری میان دو کشور باشد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در دیدار امروز مذاکرات خوبی با رئیس مجلس و هیات پارلمانی لوکزامبورگ صورت گرفت. همچنین در این دیدار در رابطه با گسترش روابط پارلمانی دو کشور، استفاده از تجارب یکدیگر تاکید شد و حتی قرار است که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس تا ساعاتی دیگر جلساتی را با اعضای هیات پارلمانی داشته باشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه لوکزامبورگ در زمینه بانکداری، صندوق سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مالی از تجربه خوبی برخوردار است و بخشی از مذاکرات و دیدار امروز نیز به گسترش اینگونه روابط و استفاده از تجربیات یکدیگر و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها معطوف بود از این رو امروز نیز قرار است که رئیس بانک مرکزی کشورمان در زمینه سرمایه‌گذاری‌های بانکی با اعضای هیات پارلمانی لوکزامبورگ دیدار و گفت‌وگویی داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از محورهای دیدار امروز با توجه به نزدیک بودن انتخابات در ایران، در رابطه با میزان حضور زنان در پارلمان‌ها بود که  "مارس دی بارتولومئو "توضیحاتی را در رابطه با تعداد کم زنان در پارلمان لوکزامبورگ نسبت به آقایان ارائه کرد که من نیز در این رابطه گفتم که در قانون اساسی جمهوری اسلامی مرد و زن از حقوق و جایگاه برابری برخوردار بوده و می‌توانند در رقابت‌ها حضور داشته باشند و حتی می‌توانند اکثریت مجلس را در اختیار خود بگیرند.

وی ادامه داد: قطعا ما علاقه‌مند هستیم که زنان در انتخابات آینده نقش سازنده‌تر و قوی تری داشته باشند. از طرفی دیگر با توجه به حضور هیات پارلمانی لوکزامبورگ در ایران، امیدواریم مجموعه مذاکرات با بخش‌های مختلف یک شروع خیلی خوب پس از تحریم برای گسترش روابط میان ایران و لوکزامبورگ باشد.

در این کنفرانس خبری همچنین "مارس دی بارتولومئو" رئیس مجلس لوکزامبورگ با اشاره به دیدار دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی قطعا نقش دیپلماسی پارلمانی بین کشورها و برای پیشبرد اهداف و همکاری های مربوطه بسیار اساسی است، البته ما هر دو نمایندگان ملت هایمان هستیم و وظیفه داریم که در جهت ایجاد صلح، رفاه، بهروزی و آرامش کشورهایمان تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: کشور لوکزامبورگ هم، همانند ایران از یک جایگاه مرکزی، ثبات سیاسی بالا و سیستم اجتماعی مبتنی بر همبستگی اجتماعی در منطقه جغرافیایی خودش برخوردار است.

رئیس مرکز لوکزامبورگ با ابراز خرسندی و قدردانی از تحقق توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 گفت: این توافق نشان دهنده آن است که توانسته‌ایم که به اعتماد میان دو طرف دست پیدا کنیم. از طرف دیگر قطعا اینگونه توافق‌ها، درهای بزرگی را بر روی ما باز کرده اما باید از این درها بگذریم چون این درها قطعا تا ابد باز نخواهند بود و باید از فرصت‌های به وجود آمده به نحو شایسته استفاده کنیم.

بارتولومئو افزود: بایستی بتوانیم با همکاری یکدیگر اعتماد و صلح و ثبات به وجود بیاوریم، از طرفی دیگر من معتقد هستم که ایران نقش کلیدی در منطقه دارد و جمهوری اسلامی تلاش‌های بسیاری را برای ایجاد صلح و امنیت در منطقه انجام داده، اما قطعا ایران به تنهایی نمی‌تواند تمام این مسئولیت‌ها را برعهده بگیرد از این رو به طور حتم باید تمام عوامل و دست‌اندرکاران بین المللی، ابرقدرت‌ها و کشورهای بزرگ و کشورهایی که در این بحران درگیر هستند، همکاری لازم را برای مبارزه با تروریسم داشته باشند.

وی ادامه داد: بعضی وقت‌ها ما فراموش می‌کنیم که قاره اروپا در 70 سال پیش، مرگبارترین جنگ‌ها را تجربه کرده و تنها توانست از طریق اتحاد بین دشمنان دیروز، صلح، ثبات و امنیت ایجاد کرده و دشمنان دیروز به دوستان امروز مبدل شده‌اند.

رئیس مجلس لوکزامبورگ تصریح کرد: اما امروز بار دیگر موج فقر و بیچارگی به درهای اروپا آمده و این موج مهاجران به درگاه اروپا رسیده، اما به نظر من با همکاری یکدیگر می‌توانیم در این حوزه و برای از بین بردن مشکلات مربوطه هم همکاری‌های وسیعی صورت گیرد.

وی گفت: دکتر لاریجانی رئیس مجلس در دیدار امروز گفت که امروز درهای همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور باز شده و شرایط برای توسعه این مسائل فراهم است البته به نظر من به جز موضوع اقتصادی در سایر زمینه‌های انسانی و اجتماعی نیز این شرایط فراهم بوده و می‌توان بین دوستان و با کمک هم و با مهر و محبت این همکاری‌ها را توسعه ببخشیم.

بارتولومئو خطاب به دکتر لاریجانی گفت: برای جنابعالی در تلاش‌هایتان جهت افزایش نقش بانوان در مجلس آرزوی موفقیت دارم، البته در کشور لوکزامبورگ 30 درصد کرسی های پارلمان در اختیار بانوان است و فکر می‌کنم این میزان نقطه آغاز بدی نباشد.

وی ادامه داد: قطعا سفر به ایران آغاز خوبی برای همکاری‌های دو طرف بوده و ما می‌توانیم به جای آنکه همدیگر را سرزنش کنیم با هم دوست بوده و توافق نظر داشته باشیم و از نقاط مثبت همدیگر استفاده کنیم از طرفی دیگر ما در کشور لوکزامبورگ نقاط مثبت بسیاری در حمایت از حقوق و آزادی‌ها داشته و قطعا ایران نیز نقاط مثبت بسیاری دارد که می‌توان از تجارب یکدیگر در این مسائل استفاده کرد.

رئیس مجلس لوکزامبورگ در پاسخ به سوالی در رابطه با نقش این کشور در حوزه همکاری‌های بانکی با جمهوری اسلامی پس از لغو تحریم‌ها گفت: نخست باید بگویم که من خود در گذشته خبرنگار بوده و آزادی خبرنگاران برای من مهم است، از طرفی دیگر کشور لوکزامبورگ از جایگاه مالی و سیستم بانکی بسیار بالایی برخوردار بوده و در حقیقت بحث شفافیت در موضوع موسسات مالی و امور بانکی از اولویت‌های ویژه این کشور است.

بارتولومئو تصریح کرد: کشور لوکزامبورگ علاقه‌مند به گسترش روابط مالی و بانکی با ایران بوده و قطعا ما خرسند خواهیم بود که بتوانیم این همکاری‌ها را گسترش بدهیم و تمام بخش‌ها با شفافیت مربوطه علاقه‌مند به اینگونه همکاری‌ها و تبادل تجربیات خواهند بود./

پایان پیام  

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,رئیس مجلس ,مبارزه با تروریسم

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی