کد خبر : 737
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در دیدار با اعضای مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:

پیشرفت در زمینه هنر فاخر اسلامی نیازمند سرمایه گذاری بیشتر است

پیشرفت در زمینه هنر فاخر اسلامی نیازمند سرمایه گذاری بیشتر است

دکتر علی لاریجانی عصر امروز (سه شنبه 29 دی ماه) در دیدار با شورای سیاستگذاری جشنواره اشراق و اعضای مرکز فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه افراد صاحب نظر در عرصه های هنری کمتر ورود کرده اند، گفت: در عرصه هنر، به ویژه عرصه فیلم و تصویر، بحثهای عمیق فکری و زیربنایی کمتر صورت گرفته است و گاهی نقائصی در آن دیده می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این نقائص به این سبب است که افراد فاضل در حوزه اسلام شناسی کمتر در عرصه هنر ورود پیدا کرده اند یا بحث های عمیق فکری در این زمینه به اندازه کافی صورت نگرفته است.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: در گذشته آثار فاخری در عرصه هایی مانند شعر خط وجود داشته است زیرا در این زمینه ها کارهای خوب صورت گرفته است و در زمینه تئاتر نیز کارهایی در بخشهایی مانند تعزیه انجام شده است اما در بحثهای جدید مانند فیلم و تصویر کمتر وارد شده ایم.

دکتر لاریجانی گفت: هنر تاثیر اساسی در زندگی انسان دارد و باید در این حوزه کارهای زیادی صورت گیرد. زندگی مردم با هنر سر و کار زیادی دارند و در بخش حاشیه ای زندگی قرار ندارد. از سوی دیگر با ورود تلویزیون، بحث هنر با زندگی انسان بیشتر آمیخته شد و اکنون که در شبکه های مجازی آمیختگی زیادی با زندگی پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه هنر در اراده افراد تاثیرگذار است و ابزاری مهم برای تغییر رفتار و تغییرات نگریشی در جامعه دارد گفت: از این ابزار توسط کشورهای مختلف استفاده می شود و کاربردهای آن در بخش های مختلف امنیتی، سیاسی و فرهنگی دیده می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این فراگیری اقتضاء می کرد که اقداماتی برای سرمایه گذاری در این زمینه صورت گیرد و این نقص کاملا مشهود بود. از این رو تلاش کردیم تا طلاب را با هنر بیشتر آشنا کنیم و کلاس هایی گذاشته شود.

دکتر لاریجانی افزود: هدف از تاسیس مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما این بود که افراد دغدغه مند و صاحب نظر در عرصه هنر وارد شوند. گر چه روال معمول حوزه ها این نبود و بیشتر مسائل فقهی در آنها بررسی می شد البته در گذشته های دور این بحث وجود داشته است اما در سده های اخیر در حوزه های ما معمول نبوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حضور دفتر تبلیغات اسلامی و فکر و سرمایه گذاری در آن بسیار کار داهیانه ای است و البته چون کارها تازه شروع شده است، شاید نتایج سریع ندهد اما بسیار کار ثمربخشی است و بخش های مختلف کشور می توانند از کارهای شما استفاده کنند.

رئیس قوه مقننه گفت: به خاطر می آورم که یکی از نقص هایی سریال های تاریخی ای که برای ائمه اطهار ساخته می شد، در قسمت فیلمنامه نقص عمده ای داشتند و از نظارت بر درست نوشتن فیلم نامه نیز مسئله دیگری بود که وجود داشت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای رفع این نقص مجبور بودیم که کارهای گروهی را شکل دهیم تا افرادی که آشنایی تاریخی دارند در کنار نویسندگان فیلمنامه ها قرار گیرند. در اینجا از مرحوم آقای دکتر شهیدی یاد کنیم که در تعدادی از سریال های ایشان مشاور بود و تلاش می کرد تا حقایق تاریخی را به ذهن نویسنده منتقل کند تا اثر قابلی به وجود آید.

دکتر لاریجانی افزود: اما اگر خود نویسنده در مسائل تاریخی و دینی صاحب نظر باشد، حس و حال وی بیشتر می شود و کار بهتری ارائه می کند از این رو کار دفتر تبلیغات، ریشه ای و اساسی است. یکی از مشکلاتی که امروز وجود دارد، از فیلم نامه است که خود به رمان و داستان متکی است و یک زنجیره ای در این زمینه وجود دارد که باید آن را تقویت کرد.

رئیس مجلس افزود: باید ابتدا داستان نوشته شود و بعد زبان داستانی رایج شود و رمان های خوبی عرضه شود تا فیلم نامه فاخر شکل بگیرد و این زنجیره باید کامل شود تا کار ارزشمندی در حوزه فیلم شکل گیرد و نیاز به سرمایه گذاری در این زمینه داریم.

وی با اشاره به ضرورت مطالعه و پژوهش در این حوزه، افزود: ترکیب های مختلف فکری در دنیا، سبک های مختلف هنری را بنیان گذاری کرده اند که در فیلم و موسیقی و دیگر هنرها نمود داشته است. گرایش های لیبرالی تقسیم بندی هایی دارند و سبک هایی را تحقق بخشیده اند. مارکسیست ها هم در دورانی که در قدرت بودند، نظام هایی را شکل دادند و در زمینه داستان و رمان و فیلم کارهای برجسته ای ارائه کردند و آثار فاخری تولید کردند و سبکی را علی رغم اعوجاج هایی که در مبانی فکری و فلسفی خود داشتند، ارائه کرده اند.

دکتر لاریجانی گفت: تفکر اسلامی در بخش های شعر و امثالهم، نظام و سبک هایی دارد اما در بخش های دیگر به دلیل تازه بودن آنها، هنوز شکل نگرفته است البته در سال های اخیر کارهای خوبی شکل گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه ممکن است هنرمندی بدون این که همه مولفه های زیربنایی را در نظر داشته باشد، اثری فاخر و هنری تولید کند که با فکر اسلامی ممزوج باشد گفت: آثار مختلفی مانند این وجود دارد اما اینکه از درون این اثر، یک تئوری به وجود بیاید که سبک فکری اسلامی را در زمینه هنر بیان کند، نیازمند طراحی کاری عقلانی است تا تئوریزه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این حرکت باید آرام آرام صورت گیرد و مقالاتی به مرور تهیه شود تا به جریانی مهم تبدیل شود و این کار از دفتر تبلیغات بر می آید زیرا دستی در تولید کارهای هنری و فعالیت های فکری دارید و این خلاء را می توانید پر کنید.

دکتر لاریجانی به عدم وجود نظام مناسبی برای موسیقی اشاره کرد و گفت: هنوز به چارچوب های مدونی در زمینه موسیقی نرسیده ایم و بحث های مختلف از زمان های گذشته وجود داشت و هنوز هم هست و کار در این زمینه سلیقه ای است، از این رو نیازمند یک کار مبنایی در این زمینه هستیم تا از سلیقه در بیاید.

وی افزود: نقدهایی درباره موسیقی ارائه می شود که بعضا صحیح است و این به دلیل عدم وجود چارچوب های نظری مطلوب است و باید این نقص جدی را برطرف کرد.

رئیس مجلس ادامه داد: برخی از رسانه های ما خوراک موسیقی زیادی دارند و افراط در آن می تواند تاثیر منفی بر ذهن بگذارد زیرا موسیقی بسیار تاثیرگذار است. به قول ابن سینا که می گوید موسیقی می تواند ذهن را تنبل کند، در این امر باید حد را رعایت کرد و هر چیزی باید به اندازه باشد و اگر به دنبال سبک زندگی هستیم، باید حد امور را در هنر و بخش های مختلف زندگی لحاظ کنیم زیرا اگر در هنر به واقعیت هم توجه کند، می تواند ذهن را زنده کند و انسان را دارای انگیزه بیشتری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: داشتن چارچوب و حدود در زندگی بسیار مهم است و دفتر تبلیغات اسلامی می تواند در این مسیر، در عرصه بین المللی حرف های تازه ای را مطرح کند و من نیز در این زمینه، مساعدت های لازم را انجام می دهم.

گفتنی است در ابتدای این دیدار مسئولان مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گزارشی در رابطه بافعالیت های این مرکز به رئیس مجلس ارائه دادند./

پایان پیام

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی