کد خبر : 724
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی دیدار با رئیس مجلس پاکستان:

معاملات تسلیحاتی عربستان با آمریکا و کشتار مردم یمن توجیه پذیر نیست

معاملات تسلیحاتی عربستان با آمریکا و کشتار مردم یمن توجیه پذیر نیست

دکتر علی لاریجانی که به منظور شرکت در یازدهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی به عراق سفر کرده، در دیدار با سردار ایاز صادق رئیس مجلس ملی پاکستان بر نقش جمهوری اسلامی ایران در کمک به ایجاد آرامش و ثبات منطقه تاکید کرد.

دکتر لاریجانی خطاب به رییس مجلس ملی پاکستان گفت: نگاه شما همیشه در جهت گسترش روابط دوجانبه، ارزشمند بوده است. ایران، پاکستان را کشوری مهم در منطقه می‌داند و هرگز روابط دو کشور مقطعی و تاکتیکی نبوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر گسترش روابط اقتصادی با پاکستان گفت: پروژه خط لوله انتقال گاز از ایران به پاکستان از جمله پروژه‌های راهبردی بین دو کشور است که بنابر دلایل مختلف تا این لحظه خوب پیش نرفته است. اگر شرکت‌های خصوصی و شرکت نفت دولتی پاکستان همکاری کنند بنده حتما به وزیر نفت کشورم توصیه می‌کنم با پاکستان در دو حوزه فروش نفت و انتقال گاز همکاری کند.

دکتر لاریجانی افزود: ایران و پاکستان هم‌چنین می‌توانند در حوزه‌های کشاورزی و صنعت روابط خوبی با یکدیگر داشته باشند و نیازهای یکدیگر را تامین کنند.

وی  نزدیکی فکری و ریشه‌های فرهنگی مشترک بین ایران و پاکستان را زمینه‌ساز تقویت همکاری‌های دوجانبه دانست و افزود: به دلایل دینی، فرهنگی و ساختار سیاسی مشترک بین ایران و پاکستان، نقش‌آفرینی پاکستان را در منطقه مثبت می‌دانم، به همین دلیل سفر نخست‌وزیر پاکستان به تهران را مثبت ارزیابی می‌کنم.

دکتر لاریجانی با اشاره به اختلافات به وجود آمده بین عربستان و ایران گفت: با عربستان به دنبال اختلافات نیستیم. یک توهماتی وجود دارد که آن‌ها باید این توهمات را کنار گذارند. توجیهی برای خرید سلاح از آمریکا توسط عربستان و ریختن آن‌ها بر سر مردم یمن وجود ندارد هرچند که به نظر می‌رسد عربستان در این زمینه با سوءتفاهماتی روبه‌رو است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی همواره سیاست خود در حمایت از کشورها را اعلام کرده است گفت: ایران در سوریه کمک کرده تا این کشور در برابر تروریسم بتواند مقاومت کند و این سیاست را رسما اعلام کرده‌ایم، در عراق نیز چنین سیاستی داریم؛ ما در یمن به هیچ وجه بمباران مردم را قبول نداریم.

سردار ایاز صادق، رییس مجلس ملی پاکستان نیز در این دیدار توسعه روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را خواستار شد و افزود: دلایل بسیار زیادی برای تقویت و تحکیم روابط دوجانبه وجود دارد. ایران نفت دارد و پاکستان کالاهای بسیاری برای صادرات در اختیار دارد. معتقدم می‌توانیم منافع‌مان را براساس روابط فرهنگی و اقتصادی تعمیق ببخشیم. موفقیت ایران، موفقیت پاکستان است و موفقیت پاکستان، موفقیت ایران.

وی از رفع موانع اجرایی و بانکی برای ساخت خط لوله انتقال گاز از ایران به پاکستان سخن گفت و افزود: در صورت سرمایه‌گذاری ما در این پروژه قادر خواهیم بود تا 18 ماه آینده گاز را به مناطق مختلف پاکستان برسانیم.

رئیس مجلس ملی پاکستان با رد تعارضات و اختلافات شیعه و سنی گفت: پاکستان به هیچ وجه تعارض بین شیعه و سنی را قبول ندارد. ما در پاکستان در برابر دو موضوع یمن و سوریه دچار اعوجاج در تصمیم گیری شدیم و از این نظر تحت فشار بودیم. در مساله یمن عربستان از ما تقاضای نیرو کرد. این موضوع در مجلس پاکستان مورد بحث و بررسی نمایندگان قرار گرفت که در نهایت با آن مخالفت شد. در سوریه نیز معتقدیم دولت و گروه‌های معارض باید اختلافات‌شان را حل کنند.

وی با اشاره به اختلافات به وجود آمده بین ایران و عربستان و احتمال تعمیق شدن این اختلافات گفت: زمانی که بین ایران و عربستان اختلافاتی پیش آمد، مجلس پاکستان وارد موضوع شد تا این مساله را رسیدگی و واکنش نشان دهد اما بنده از مجلس خواستم تا این مساله را متوقف کند چرا که این اقدام را حاوی پیامی منفی به هر دو طرف می‌دانستیم.

رئیس مجلس ملی پاکستان تاکید کرد: پاکستان می‌تواند بین دو برادر نقش آفرینی برادرانه داشته باشد. نخست‌وزیر پاکستان از واکنش‌های مثبت ایران و عربستان در این‌باره خوشحال است./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,رئیس مجلس شورای اسلامی ,رئیس مجلس پاکستان

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی