کد خبر : 705
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در آیین رونمایی از مجموعه کتاب های حقوق و زندگی؛

خانه ملت: همه بخش های حکومت باید تابع نظر ملت باشند/آزادی عمل رسانه ها حکم مهم جلوبرنده نظام است

خانه ملت:  همه بخش های حکومت باید تابع نظر ملت باشند/آزادی عمل رسانه ها حکم مهم جلوبرنده نظام است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی عصر امروز (دوشنبه 12 بهمن ماه) با حضور در مرکز همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی در آیین رونمایی از مجموعه کتاب های حقوق و زندگی محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان و تبریک ایام دهه فجر با ابراز امیدواری از اینکه به واسطه این محفل علاقمندی بیشتری به حقوق شهروندی نشان داده شود گفت: 37 سال پیش حادثه بزرگی در ایران رخ داد که یکی از مسائل مهم آن حقوق ملت بود که امروز دکتر اسماعیلی از جمله کسانی است که به آن توجه کرده است چنانچه پیش از انقلاب توجهی به آن نمی شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ظاهر ساختار حقوقی کشور قبل از انقلاب علی رغم وجود مجلس درست به نظر می رسید اما مجالس در زمان شاه کارکرد درستی نداشت و برای صیانت از حقوق ملت نبود چنانچه برخی نمایندگان از طرف ساواک تعیین می شدند و به مجلس راه می یافتند لذا آنچه در آن زمان مفقود می نمود حمایت و صیانت از حقوق ملت و ایجاد محدودیت برای آنها بود.

وی افزود: امام(ره) همواره تأکید داشتند حاکمان باید نوکر ملت باشند و اصالت دادن به دستگاه ها در حالی باشد که منافع ملی کشور رعایت شود و منجر به نظم، امنیت و رفتار اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شود.

دکتر لاریجانی یکی از عوامل سقوط رژیم شاه را عدم شناسایی حقوق ملت دانست و گفت: سازمان ساواک قایل به نوکری ملت نبود از این رو با وجود عوامل دیگر در کنار این مورد انقلاب صورت گرفت و امام(ره) اصل را متن ملت قرار داد و بر این اساس فرمود مجلس در رأس امور است و باید تابع قانون بود لذا فرهنگ غلط واژگون شد تا همه ارکان حکومت تابع نظر ملت شوند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه ادامه شکوفایی انقلاب بعد از 37 سال به علت وجوهی است که مورد توجه قانون قرار گرفت بیان داشت: در نظام جمهوری اسلامی مردم با نمایندگان ملت یکسان دیده می شوند و به تمامی شئون آنها توجه شده است.

وی در ادامه با اشاره به مجموعه کتاب حقوق و زندگی دکتر اسماعیلی عنوان کرد: حقوق برای مردم پیچیده است و بازگرداندن آن به زبان ساده که منجر به آگاهی مردم از حقوق خود شود برای راحتی زندگی آنها مفید است و شرایط کشور را در جهت مصالح آن قرار می دهد.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: برای شناسایی چارچوب حقوق مردم احتیاج به کار رسانه ها و نگارش کتاب های حقوقی داریم که نوشته دکتر اسماعیلی یکی از این کارها است که به صورت نو انجام شده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور  در ادامه به کتاب حقوق رسانه از مجموعه کتاب های حقوق و زندگی محسن اسماعیلی اشاره و تاکید کرد: شناسایی حقوق رسانه ها بسیار ارزشمند است که رسانه ها باید برای صیانت از حقوق خود از آن استفاده کنند چرا که آنها باید از طریق صحیح آزادی لازم را برای بیان حقایق داشته باشند؛ چنانچه حکم مهم جلوبرنده نظام آزادی عمل رسانه ها است.

وی به زمان آشنایی خود با دکتر اسماعیلی اشاره کرد و یادآور شد: حدود 2 سال است که ایشان را می شناسم و استعداد خوبی در کار حوزوی داشته اند و در نتیجه همنشینی با حاج آقا مجتبی تهرانی و مأنوس شدن با وی،  اخلاق ایشان را نیز همواره به همراه دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امروز دکتراسماعیلی به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شده و عملکرد خوبی در این زمینه داشته اند و همواره از اظهارات حقوقی ایشان در مجلس استفاده می کنیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در پایان این مراسم از مجموعه پنجگانه کتاب های حقوق و زندگی دکتر محسن اسماعیلی رونمایی شد و وی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی مورد تجلیل و قدردانی قرار گرفت./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی