کد خبر : 699
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در همایش ملی اقتصاد مقاومتی، تعاون و کشاورزی در بستر فرهنگ و مدیریت جهادی:

اقتصاد مقاومتی راه برون رفت از مشکلات اقتصادی/ توجه جدی به مقوله کشاورزی در بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه

اقتصاد مقاومتی راه برون رفت از مشکلات اقتصادی/ توجه جدی به مقوله کشاورزی در بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه

 

دکتر علی لاریجانی که به قم سفر کرده است،(چهارشنبه 14 بهمن) در همایش ملی اقتصاد مقاومتی، تعاون و کشاورزی در بستر فرهنگ و مدیریت جهادی در قم، گفت: اگر حمایت ها از روش های درستی برخوردار نباشد، تبدیل به انرژی مثبت برای صادرات و رقابت پذیری نمی شود.

رئیس مجلس شورای اسلای با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: این امر ظرفیت جدیدی برای کشور ایجاد کرده که اگر درست فهمیده و پیگری شود، موضوع پر اهمیتی برای این مرحله از انقلاب است و باید با توجه به تجربیات گذشته اقتصاد مقاومتی را در کشور جدی بگیریم.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم با توجه به اقتصاد مقاومتی هدف مهمی برای بخش کشاورزی در نظر بگیریم باید دو رکن افزایش تولید یعنی بهره وری بالاتر و نگاه برون گرا در اقتصاد مقاومتی را در نظر بگیریم، یعنی استانداردها طوری باشد که صادرات تقویت شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به مسائل بین کشور روسیه و کشورهای غربی بیان کرد: روسیه علاقه مند به تامین نیازهای بخش کشاورزی از ایران بود که روند این کار به این دلیل که ایران استانداردهایی را در تولید فرآورده رعایت نکرده بود، طول کشید.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر این استانداردها رعایت شود می توانیم بازار جدیدی به اقتصاد خودمان اضافه کنیم، گفت: عراق کشوری بزرگ و علاقه مند به استفاده از محصولات ایران است و مشکلاتی در ضوابط صادراتی و وارداتی وجود دارد که قابل حل بین دو دولت است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به اقدامات وزارت جهاد کشاورزی گفت: گام های خوبی در جهت توانمندتر شدن کشاوزی و حرکت به سمت خودکفایی، برداشته شده و کارهای خوب و سامان یافته ای انجام شده است.

دکتر لاریجانی بر استفاده درست از آب و منابع آبی تاکید و بیان کرد: در چند سال گذشته اقدام هایی در راستای مهار آب ها صورت گرفت و با اذن رهبر معظم انقلاب نیز حدود 8 میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برای استفاده بهینه از آب ها در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به مشکلات آبرسانی به روستاها، گفت: مبلغی از بودجه سال گذشته و حدود 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی برای آبرسانی به روستاهایی که مشکل دارند، در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آبیاری تحت فشار باید در کشور سامان یابد که در این زمینه نیز مجلس یک هزار میلیارد تومان بودجه تخصیص داده و در بودجه سال آینده نیز مبلغی در نظر گرفته خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر طرحی درست و در چارچوب اقتصاد مقاومتی برای بارورکردن کشاورزی ارائه شود، به طور حتم در مجلس مورد توجه قرار می گیرد.

دکتر لاریجانی همچنین بر راه اندازی شرکت های بزرگ و مهم تاکید کرد و گفت: نگاه منظم، همه جانبه و نظام مند به بخش کشاورزی در درون اقتصاد مقاومتی می تواند کمک کند و باید از این ظرفیت استفاده بهینه کرد.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بارها بر نگاه همه جانبه به بخش کشاورزی تاکید کرده اند، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی از این فرصت استفاده و طراحی های به موقع انجام دهد.

رئیس قوه مقننه کشورمان اظهار کرد: فضای لازم برای توجه خاص به مسئله کشاورزی در اقتصاد مقاومتی در مجلس فراهم است و این مسئله در بودجه سال آینده و در برنامه ششم توسعه مورد توجه جدی قرار می گیرد.

وی در ادامه با اشاره به کاهش چشمگیر قیمت نفت، گفت: در کشور عراق به دلیل تلاطمی که در قیمت نفت ایجاد شده، نگرانی وسیعی دیده می شود و علت آن اتکای اقتصاد این کشور به قیمت نفت است که بر حقوق و مزایای کارکنان تاثیر زیادی دارد و این نگرانی نیز بجاست.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: ایران سال ها دچار تحریم غرب بوده و چندین برابر این کشور نیز جمعیت دارد، ولی هیچ وقت این دستپاچگی و نگرانی بین مسئولان و ملت دیده نشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دلیل این مسئله به واحدهای تولیدی داخلی برمی گردد که توانستند سرمایه ای برای کشور در راستای تامین نیازها به ویژه در حوزه کشاورزی و صنعت فراهم کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: گرچه می توانستیم بیشتر از این تلاش کنیم، ولی همین مقدار باعث شد آرایشی در کشور و در سخت ترین شرایط فراهم شود که سرمایه کمی نیست.

وی همچنین با اشاره به فرا رسیدن ایام الله دهه فجر گفت: این ایام آغاز سرافرازی ملت است که حرکت جدیدی برای مردم ایران رقم خورد که بیش از سه دهه از آن ایام پرفروغ گذشته و امروز ایرانیان در جایگاهی معتبر قرار گرفته و سربلند هستند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: ملت ایران در بخش های مختلف توانستند کارهای شاخصی را پیگیری کنند که هر کدام در جای خود می تواند ارزیابی های خوبی داشته باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشاورزی از ابتدای پیروزی انقلاب مورد توجه بود و امام خمینی(ره) روی خودکفایی در این بخش تاکید داشتند، ادامه داد: در همین راستا جهاد سازندگی که نهادی انقلابی و پرتحرک بود شکل گرفت و هدف آن استفاده از ظرفیت درونی کشور با یک حرکت انقلابی بود تا نیازهای مردم در داخل کشور تامین شود.

وی اضافه کرد: بسیاری از نیروهای ارزشمند و انقلابی کشور ابتدا جذب جهاد سازندگی شدند و تلاش کردند در روستاها و شهرها روحیه پرتلاشی را القا کنند تا ملت ایران روی پای خودش در حوزه کشاورزی بایستند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه در بخش های مختلف کشاورزی توانستیم روی پای خود بایستیم، ادامه داد: بسیاری از این نیروها در دفاع مقدس حضور یافتند و جهاد سازندگی نقش چشمگیری در همه عرصه ها داشت و تجربیات ارزشمندی کسب کرد.

براساس این گزارش همایش ملی اقتصاد مقاومتی، تعاون و کشاورزی در بستر فرهنگ و مدیریت جهادی، در مجتمع اداری آستان حضرت معصومه(س) و با حضور آیت الله حسن عالمی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، حسین صفایی معاون وزیر جهاد کشاورزی، سید مهدی صادقی استاندار قم و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

در این آیین از 35 طرح جهاد کشاورزی با اعتباری بالغ بر 162 هزار و 860 میلیون ریال و اشتغالزایی 240 تن به طور نمادین رونمایی و بهره برداری شد.

در این همایش از پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت، برگزیدگان ارائه مقاله به همایش و نمونه های سازمان تعاون روستایی تجلیل شدند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی