کد خبر : 695
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در جشنواره هنر آسمانی؛

لزوم مکتب سازی در هنر دینی و معنوی/ بهترین آثار هنری برگرفته از هنر مبتنی بر قرآن است

لزوم مکتب سازی در هنر دینی و معنوی/ بهترین آثار هنری برگرفته از هنر مبتنی بر قرآن است

 

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به شهر مقدس قم سفر کرده ظهر امروز (پنجشنبه 15 بهمن ماه) در جشنواره هنر آسمانی گفت: خوشبختانه حوزه علمیه قم اقدامات مناسبی برای حمایت هنر ارزشی و معنوی انجام داده و این مسئله موجب شده که هنرمندان پیش از گذشته برای ورود به این عرصه علاقمند شوند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هنر ازمقولاتی است که بدون استفاده از ظرفیت های ذهنی می تواند روی اراده انسان اثر بگذارد و بخش های مختلفی از زندگی انسان متأثر از این مسائل است به طور مثال تأثیر خواب بر انسان مبنای عقلایی ندارد اما به صورت طبیعی این امر صورت می پذیرد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: مقوله هنر در انسان گاه خودآگاه و گاه ناخودآگاه تأثیر می گذارد از این رو هر دو وجه از مقولاتی است که از ارتباطات برهانی و معرفت متصور فاصله دارد و این حوزه مستقیما تأثیر می گذارد در این رابطه محققان مطالب جذابی را مطرح کرده و امروز نیز فیلسوفان این مطالب و موضوعات را مطرح و تکرار کرده اند از این رو اینکه خواستگاه هنر چیست و ما درهنر چه سمت گیری داریم نظرات و افکار زیادی مطرح شده است.

وی ادامه داد: برخی ها هنر را صرفا یک برداشت دیگر از زیبایی های طبیعت می دانند از طرف دیگر این نظرات به گونه ای مطرح شده که خواستگاه هنر از یک متن برخواسته و نمی توانیم بگوییم که هنر از خلأ به وجود آمده است حال این سوال پیش می آید که بهترین متن و خواستگاه برای ایجاد هنر چیست؟ آیا برداشت از متن طبیعت خوب بوده و یا برداشت از قوه خیال انسان جایگاه مناسبی است؟

رئیس مجلس تصریح کرد: این مسئله بسیار روشن و واضح است که ما مسلمانان قرآن کریم را کتاب کامل و جامع خود می دانیم و قطعا بهترین وجوه فکری برای سعادت بشری در قرآن نهفته است از این رو اگر خواستگاه هنر برگرفته از قرآن باشد بهترین انتخاب بوده است.

دکتر لاریجانی افزود: در دنیا هنرهای متفاوتی وجود دارد به طور مثال در برخی از بخش ها و نقاط هنر تنها به صرف زیبایی توجه می کند از این رو اگر زیبایی اکتشاف از حقیقت باشد ماندگار بوده و اگر از این متن و زمینه برنیامده باشد زیبایی لحظه ای است از طرف دیگر کسانی که در مسیر سلوک عرفانی تجربه داشته اند بهجت و سرور پیدا کرده و این شادی و سرور بسیار متفاوت است با کسانی که با شوخی کردن شاد می شود.

وی با بیان اینکه هنر مبتنی بر حقایق ربانی و معنوی ماندگار و پایدار است گفت: هنر دینی و معنوی از جمله داستان نویسی، رمان نویسی، موسیقی و هنر تصویری قابل مطالعه است البته حکایت های معنوی ماندگاری و تأثیرگذاری بیشتری در افراد دارد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: قطعا هنر قرآنی و ملی به عنوان یک هنر جامع هم سعادت این دنیا و هم سعادت آخرت را به دنبال دارد از طرف دیگر استفاده از قرآن و مطالب دینی در هنر بسیار آسان تر و بهتر است زیرا خود کلام قرآن از رموزی برخوردار بوده و هنر خود مرتبط با رموز است از این رو آثار هنری مرتبط با قرآن و دین بسیار تأثیرگذارتر خواهد بود.

وی با اشاره به تلاش و کاوش متفکران غربی در مقوله هنر معنوی افزود: این کاوش ها در حوزه معنویت به صورت عام بوده است البته درایران نیز پس از انقلاب اسلامی کاوش های خوبی در حوزه معماری، شعر، داستان و رمان نویسی آغاز شد و حتی برخی از پروژه های فیلم سازی بسیار ارزشمند و نفیس تدوین و ارائه شد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: یکی از نقایص ما در حوزه هنر این بوده که نتوانستیم آثار هنری را تبدیل به یک مکتب فکری کنیم در گذشته مارکسیست ها حکومتی را درست کرده و بعد از آن مکتب هنری را به وجود آورده اند اما در ایران پس از انقلاب آثار خوب هنری تدوین و عرضه شد اما کسانی نبودند که روی این آثار پژوهش کرده و از آن تئوری خلق کنند.

وی با اشاره به جایگاه حوزه علمیه قم در مکتب سازی آثار هنری هنر دینی و معنوی گفت: قطعا این مسئله کار هر کسی نبوده و باید افراد اسلام شناس قوی و متبحر باشند تا بتوانند آثار هنری دینی و معنوی را تبیین و بررسی کنند.

رئیس مجلس افزود: خوشبختانه از دودهه قبل در حوزه هنر دینی و معنوی اقدامات مطلوب صورت گرفت اما قطعا یکی از نقاطی که هنوز دچار فقر و کاستی هستیم حوزه هنر دینی و معنوی است زیرا در مجموع کارهای هنری هنوز یک دریافت کلان به عنوان مبانی هنر معنوی و اسلامی تدوین و ایجاد نشده است از این رو امیدوارم در نهایت علما به این مقوله توجه کرده تا کار ماندگاری صورت گیرد.

در پایان این مراسم از برگزیدگان جشنواره هنر آسمانی با حضور دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیر شد.

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی