کد خبر : 69
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس کمیته سیاست خارجی و جوامع پرتغالی زبان مجلس پرتغال:

کمک جمهوری اسلامی به دولت‌های عراق و سوریه برای مبارزه با تروریسم بنا به تقاضای آنها بود/ آزادسازی حلب برای تقویت امنیت سوریه صورت گرفت

کمک جمهوری اسلامی به دولت‌های عراق و سوریه برای مبارزه با تروریسم بنا به تقاضای آنها بود/ آزادسازی حلب برای تقویت امنیت سوریه صورت گرفت

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سطح پایین روابط اقتصادی ایران و پرتغال گفت: همکاری‌های بانکی پیش‌نیاز همکاری‌های تجاری و اقتصادی است و باید دو کشور اهتمام بیشتری به تسهیل آن داشته باشند.

سرخیو سوسا پینتو رئیس کمیته سیاست خارجی و جوامع پرتغالی زبان مجلس پرتغال روز گذشته (یکشنبه، 28 آذرماه) با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه طولانی روابط ایران و پرتغال گفت: در فضای جدید پیش روی دو کشور، علاقمندی به توسعه روابط فیمابین به ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری وجود دارد که باید از آنها به نفع دو ملت استفاده کرد.

وی افزود: سطح روابط اقتصادی فیمابین نسبت به ظرفیت های فراوان دو کشور ناچیز است و با افزایش همکاری ها در زمینه های صنعتی و انرژی های فسیلی و تجدیدپذیر می توان سطح روابط دو کشور را ارتقاء داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: مجلس شورای اسلامی نیز علاوه بر استقبال از افزایش سطح روابط دوستانه خود با مجلس پرتغال، از همکاری های دو دولت حمایت های قانونی لازم را به عمل خواهد آورد.

دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت همکاری های بانکی در افزایش سطح همکاری های فیمابین گفت: همکاری های بانکی پیش نیاز همکاری های تجاری و اقتصادی است و باید دو کشور اهتمام بیشتری به تسهیل این نوع همکاری ها داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار با اشاره به ثبات امنیتی ایران در میان بحران تروریستی کشورهای منطقه گفت: تروریست ها نتوانسته اند خدشه ای به امنیت و ثبات ایران وارد کنند چون جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به مبارزه عملی با تروریسم و افراطی گری در همه اشکال آن می داند.

وی افزود: ما بنا به تقاضای دولت های عراق و سوریه به آنها در مبارزه با تروریسم کمک کردیم چون بیم آن می رفت اوضاع در این کشورها همانند لیبی شود ولی اکنون این کشورها پیشرفت های خوبی در راه مبارزه با تروریسم داشته اند.

دکتر لاریجانی در همین راستا با اشاره به جنگ علیه تروریست ها در حلب گفت: آزادی حلب برای تقویت امنیت سوریه حائز اهمیت بود.

رئیس قوه مقننه افزود: باید به این نکته توجه کرد که زمان به نفع کشورهایی که از تروریسم استفاده ابزاری می کنند پیش نمی رود، جمهوری اسلامی ایران به مبارزات خود علیه تروریسم ادامه می دهد ولی پایان دادن هر چه سریعتر به بحران های منطقه نیاز به عزم بین المللی دارد.

دکتر لاریجانی با اشاره به نقش کمرنگ اتحادیه اروپا در مبارزه با تروریسم و حل سیاسی بحران های منطقه گفت: اتحادیه اروپا نقش پررنگ و روشنی در مبارزه با تروریسم ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهایی که به تروریست ها کمک می کنند در اشتباه هستند گفت: تروریسم پدیده ای قابل مهار نیست و در آینده گریبانگیر حامیان آن خواهد شد.

دکتر لاریجانی در پایان این دیدار گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران حل مسالمت آمیز بحران های منطقه از طریق گفتگو  است و هم به حل مسئله سوریه و هم یمن، از طریق دموکراتیک و با گفتگوهای ملی باور داریم.

سرخیو سوسا پینتو رئیس کمیته سیاست خارجی و جوامع پرتغالی زبان مجلس پرتغال نیز در این دیدار با اشاره به عزم ملی پرتغال برای توسعه روابط با ایران و با تجلیل از نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم گفت: دولت و مجلس پرتغال از افزایش سطح مراودات خود با جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف استقبال می کنند.

وی افزود: پرتغال دید مثبتی نسبت به ایجاد تسهیلات در صدور روادید برای ایرانیان دارد و این کلید افزایش روابط دو ملت به ویژه روابط توریستی فیمابین است.

سرخیو سوسا پینتو با بیان این مطلب که مواضع پرتغال در بسیاری از مسائل منطقه ای و بین المللی نزدیک به جمهوری اسلامی ایران است گفت: اتحادیه اروپایی و ایالات متحده آمریکا در خصوص مسائل منطقه نظرات لزوماً یکسانی ندارند. دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در قبال حل سیاسی بحران های منطقه مورد توجه ما است.

وی با اشاره به رفتارهای متناقض و دوگانه در قبال تروریسم گفت: این تناقض به خوبی مشهود است و باید به صورت جدی با تروریسم مبارزه کرد.

سرخیو سوسا پینتو رئیس کمیته سیاست خارجی و جواع پرتغالی زبان مجلس پرتغال در ادامه این دیدار با اشاره به ظرفیت کشورهای پرتغالی زبان گفت: جامعه کشورهای پرتغالی زبان با جمعیتی قابل توجه و با مشابهات فرهنگی با یکدیگر دارای پتانسیلی بالا از نظر اقتصادی و تجاری است که از تقویت همکاری های خود با ایران در زمینه های مورد علاقه طرفین استقبال می کند./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

دیدار بین المللی

،

کمک به سوریه

،

کمک به عراق

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی