کد خبر : 681
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رشدیافتگی منوط به توسعه دانایی‌محور است

تسنیم/ لاریجانی: شرایط نشر در کشور مناسب نیست

تسنیم/ لاریجانی: شرایط نشر در کشور مناسب نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بخش نشر مسائل و مشکلات مزمنی وجود دارد، گفت: جدای از معافیت‌هایی که در کشور برای نشر قائل شده‌اند اما باید به‌دنبال راهکارهای مناسب‌تری بود چراکه کتاب از سبد هزینه مردم تقلیل یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، علی لاریجانی عصر امروز در آئین افتتاح یازدهمین نمایشگاه کتاب استان قم با اشاره به اینکه نمایشگاه کتاب در رشد فکری استان‌ها تأثیر زیادی دارد اظهار داشت: از ابتدای طرح نمایشگاه کتاب این هدف مدنظر بود که هم گردش کار کتاب در کشور تسهیل شود و هم حضور ناشران یک بلوغ فکری را در جامعه نشان دهد و شرایط فرهنگی جدیدی را برای استان‌ها رقم بزند.


رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط نشر در کشور مناسب نیست، افزود: با وجودی که با قشر فرهیخته‌ای در صنف ناشران مواجه هستیم اما مجموعه شرایط اقتصادی نشر در کشور به‌سامان نیست و باید این مشکل علاج شود.

وی ادامه داد: جدای از معافیت‌هایی که در کشور برای نشر قائل شده‌اند اما باید به‌دنبال راهکارهای مناسب‌تری بود چراکه کتاب از سبد هزینه مردم تقلیل یافته است.

لاریجانی با ابراز اینکه این کاهش وجود کتاب در سبد هزینه مردم مشکلاتی برای سطح فکری جامعه به‌همراه دارد تصریح کرد: کار ناشران رشد فکری جامعه است، اصل و بنای رشد یافتگی منوط به توسعه دانایی‌محور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در سال‌های اخیر به‌خاطر تحریم‌ها اقتصاد کشور وضعیت خوبی نداشت اما با رفع تحریم‌ها شرایط جدیدی برای کشور به وجود می‌آید که وضعیت اقتصاد را دگرگون خواهد کرد.

وی با اعلام اینکه با رفع تحریم‌ها تولید و حرکت در بخش اقتصادی به سامان می‌رسد خاطرنشان کرد: این تحول می‌توان در بازار نشر نیز اثرگذار باشد.

لاریجانی با بیان اینکه در بخش نشر مسائل و مشکلات مزمنی وجود دارد، افزود: توزیع کتاب نیز یکی از مسائل مورد توجه است و زنجیره مناسبی در توزیع در کشور ایجاد نشده است.

رئیس قوه مقننه با یادآوری اینکه برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در استان‌ها اگرچه کمک‌کننده است اما راه‌حل دائمی برای مشکل توزیع کتاب نیست تصریح کرد: راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه کتاب با حمایت‌های دولتی می‌تواند در این زمینه مثمر ثمر باشد، از طرفی به اقتصاد نشر نیز کمک می‌کند.

وی ضمن ابراز اینکه برای صادرات کتاب نیز باید تدابیری اندیشیده شود گفت: این کار علاوه بر تقویت اقتصاد نشر برای ترویج معارف اهل‌بیت(ع) نیز اثرگذار است، در این زمینه نیز می‌توان مشوق‌هایی را در نظر گرفت مخصوصاً کتاب‌هایی که برای کشورهای عربی است می‌تواند به رونق فکری در دنیای اسلام کمک کند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه صحافی و چاپ هم باید در انتشار مورد توجه باشد، گفت: باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کرد چون رقبای ما در این زمینه کم نیستند، همچنین صنایع جانبی برای صنعت نشر فراهم شود تا کتب مورد پسند برای جامعه اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی