کد خبر : 67
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست با فعالان اقتصادی استان گلستان مطرح کرد:

فرصت یک ساله به دولت برای راه‌اندازی سیستم مکانیزه دریافت مالیات بر ارزش افزوده

فرصت یک ساله به دولت برای راه‌اندازی سیستم مکانیزه دریافت مالیات بر ارزش افزوده

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ایران سیستم‌های دریافت مکانیزه مالیات بر ارزش افزوده هنوز عملی نشده، از فرصت یک ساله به دولت در برنامه ششم توسعه برای راه‌اندازی چنین سیستمی خبر داد.

دکتر علی لاریجانی که به استان گلستان سفر کرده امروز (جمعه، 26 آذر ماه) در روز پایانی سفر خود در جلسه با فعالان اقتصادی استان گلستان با بیان اینکه چنین نشست‌هایی خوب و مفید است، گفت: در اینکه شرایط اقتصادی کشور از لحاظ تولید، مشکل دارد بحثی نیست اما این مشکل معلول مسائل تحریمی و سوء تدبیر است لذا باید برای رفع مشکلات اقتصادی بر روی اصولی تفاهم داشت و در مسیر آن حرکت کرد.

اقتصاد اولویت اول کشور است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد، محور فعالیت و اولویت اول کشور است، افزود: این موضوع که اقتصاد اولویت اول کشور است باید جا بیفتد و روی اراده‌ها تأثیرگذار بگذارد و مقام معظم رهبری نیز بر این نکته تأکید کردند که اقتصاد اولویت نخست کشور است لذا افق‌ها باید به یکدیگر نزدیک شود که اقتصاد اولویت نخست کشور بوده و تلاش‌ها باید به این سمت سوق پیدا کند.

وی با بیان اینکه در اقتصاد باید از منطق خودش استفاده کرد، ادامه داد: رقابت‌پذیر و سودآور بودن باید مبنای فعالیت اقتصادی قرار گیرد و موانع فعالیت‌ها باید از پیش‌روی بخش تولید برداشته شود.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه به اقتصاد سوسیالیستی و دستوری قائل نیستیم، افزود: اقتصاد باید بر پایه مردم استوار باشد و علاوه بر آن رقابت‌پذیر و سودآور شود.

شرایط سیاسی، داخلی و بین‌المللی باید فراهم کننده تولید در کشور باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید مسیری ایجاد شود که تولیدات سودآور شود، تصریح کرد: شرایط سیاسی، داخلی و بین‌المللی باید فراهم کننده تولید در کشور باشد.

وی با بیان اینکه فضای کشور از گذشته معقول‌تر بوده و مناقشات بین‌المللی از طریق مذاکره حل می‌شود، افزود: در کشوری که دموکراسی رایج است نمی‌توان جلوی نظرات را گرفت اما می‌توان با اقناع، نگاه‌ها را به سمت اولویت‌ها برد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی مشی‌ عقلایی و سنجیده‌ای را در مسائل بین‌المللی و جهانی دنبال می‌کند، ادامه داد: ایران مسائل منطقه‌ای را با مذاکره دنبال می‌کند و با هوشیاری به سمت جلو پیش می‌رود و به دنبال حل و فصل سیاسی از طریق گفت‌وگو است.

جلوی بخش دیوانی گرفته نشود، نمی‌توان بودجه عمرانی را گسترش داد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه فضای سیاسی داخلی و بین‌المللی باید به سمت اقتصاد پیش رود، تصریح کرد: از اقتصاد نفتی باید فاصله گرفت اما هزینه‌های کشور نباید بر اقتصاد نفت سربار شود.

وی با بیان اینکه بودجه جاری کشور برای اینکه به نفت وصل شود حریص است، افزود: تا جلوی بخش دیوانی گرفته نشود نمی‌توان بودجه بخش عمرانی را گسترش داد.

حضور دولت به سمت مشارکت حداقلی در اقتصاد باشد

دکتر لاریجانی با بیان اینکه دخالت دولت باید در اقتصاد معقول باشد، گفت: سیاست‌های اصل 44 و خصوصی سازی باید به درستی در کشور اجرا شود و حضور دولت باید به سمت مشارکت حداقلی در اقتصاد باشد اما نکته مهم در این بین واگذاری پروژه‌ها به شکل صحیح به بخش خصوصی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در آیین‌نامه داخلی مجلس ذکر شده که نماینده بخش خصوصی در کنار نماینده دولت در کمیسیون‌ها و در مواقع لزوم در صحن علنی مجلس حضور یابد، افزود: در قوانین مهم و همچنین در شوراهای مهم تصریح شده که نماینده بخش خصوصی حضور داشته باشد اما نمی‌توان به نمایندگان آنها حق رأی داد و شورای نگهبان با توجه به اینکه آن را از شئون حکومتی می‌داند، حق رأی نماینده بخش خصوصی را قبول ندارد اما تلقی مجلس اینگونه نیست.

وجود مشکل اجرایی در مورد قوانین لغو موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار

وی با بیان اینکه مجلس، دولت و بخش خصوصی در اصول اقتصادی با یکدیگر تفاهم دارند، تصریح کرد: در مورد قوانین لغو موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار، مشکل عمده در اجرا است.

دکتر لاریجانی با اشاره به تصویب طرح ایجاد کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 افزود: روزهای آینده اعضای این کمیسیون انتخاب می‌شوند و در واقع این کمیسیون بر مسائلی همانند اجرای اقتصاد مقاومتی، رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار نظارت می‌کند.

رویکرد مجلس در مورد تجدید نظر درباره قانون تجارت

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قانون تجارت سال‌ها در مجلس در حال بررسی است، یادآور شد: نظرات دولت‌ها در خصوص این قانون متفاوت است و وزیر صنعت در این خصوص اظهار داشته که مردم به همین قانون عادت کرده و اگر قانون تجدیدنظر شود تبدیل به هزار ماده می‌شود که تصویب آن در صحن علنی مجلس مشکل دارد.

وی افزود: اصل هشتاد و پنجمی شدن این قانون نیز مشکل دارد چون ممکن است کمیسیون نتواند آن طور که باید این قانون را بررسی کند.

دیده شدن برخی صندوق‌ها در برنامه ششم توسعه به منظور پشتیبانی از صادرات

دکتر لاریجانی با بیان اینکه اعطای مشوق‌های صادراتی جزو موضوعات مهم برنامه ششم است، افزود: به وزارت اقتصاد گفته شده پیشنهادات خود را در این خصوص به مجلس ارسال کند و همچنین صندوق‌هایی در برنامه ششم توسعه دیده شده که از واردات، مبالغی گرفته شود و این مبالغ پشتیبان صادرات شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صادرات کلید مهم بهبود اقتصاد کشور است، تصریح کرد: برای اجرای اقتصاد مقاومتی لازم نیست شرایط کشور بسته شود. پایه اقتصاد مقاومتی رونق تولید است و دو بخش درخشنده در اجرای اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و صادرات است.

لزوم راه‌اندازی سیستم مکانیزه مالیات بر ارزش افزوده

وی با بیان اینکه ما در حال گذر از شرایطی هستیم که رونق تولید و صادرات باید در این شرایط گسترش یابد، تصریح کرد: در همه نقاط دنیا قانون دریافت ارزش افزوده وجود دارد و در ایران مشکل اجرای این قانون است و در واقع در ایران سیستم‌های دریافت مکانیزه هنوز عملی نشده و متأسفانه زنجیره‌ای برای دریافت ارزش افزوده ایجاد کرده که از تولیدکننده این مالیات دریافت می‌شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در برنامه ششم فرصت یک ساله داده شده که سیستم مکانیزه مالیات بر ارزش افزوده راه‌اندازی شود، افزود: کمیسیون اقتصادی در حال بررسی قانون تجاری و ارزش افزوده است که ان‌شاء‌الله نتایج خوبی از این بررسی‌ها حاصل شود.

مناطق آزاد تبدیل به دروازه واردات شده است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موافق ایجاد چند منطقه آزاد در کشور هستیم، تصریح کرد: مناطق آزاد تبدیل به دروازه واردات شده و به همین دلیل ما روی ایجاد منطقه آزاد ترمز کرده‌ایم. ثقل کار در منطقه آزاد باید صادرات باشد.

وی با بیان اینکه در بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد، مناطقی که سرمایه‌گذاری صادراتی کنند مشمول دریافت معافیت‌ مالیاتی درازمدت می‌شوند اما مناطقی که واردات محض دارند مشمول معافیت‌های مالیاتی نمی‌شوند، تصریح کرد: 3 درصد از درآمد نفت باید در اختیار استان‌های کم برخوردار قرار گیرد و در برنامه ششم رویکرد استانی برای اختصاص بودجه عمرانی در نظر گرفته می‌شود و از آنجا که آمایش سرزمین وجود ندارد باید به استان‌های کم برخوردار اهمیت بیشتری داد.

مشکلات فراوان قانون چک

دکتر لاریجانی با بیان اینکه قانون چک تاکنون دوبار تغییر کرده است، افزود: در قانون چک ما یک مشکل نداریم و اگر قانون آن کیفری شود باید در زندان‌ها باز شود لذا اگر شخصی پیشنهادی در خصوص قانون چک دارد به صورت تکنیکی به مجلس ارائه دهد.

لزوم خروج بازار مسکن از رکود

وی با تأکید بر اینکه اقتصاد کشور باید روان‌سازی شود، تصریح کرد: به بخش مسکن باید تلنگر زد تا از شرایط رکودی خارج شده و فعال شود و نمی‌توان بار مستمری بر دوش دولت انداخت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط رکودی نباید به بخش تولیدی فشار مضاعف وارد شود، گفت: نباید فشار بلاوجه به تولیدکنندگان وارد کرد و از معاون مالیاتی خواسته شده که با تولیدکنندگان همکاری کند و همچنین در سیاست‌های برنامه ششم توسعه به صورت راهبردی به مسئله آب پرداخته شود./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی