کد خبر : 647
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم آغاز عملیات اجرایی و بهره برداری از ۱۳۵ پروژه شهرداری قم

جذب سرمایه گذاری خارجی اولویت اصلی در پسابرجام/ ضرورت برنامه ریزی برای تحقق اهداف افق ۱۴۰۴

جذب سرمایه گذاری خارجی اولویت اصلی در پسابرجام/ ضرورت برنامه ریزی برای تحقق اهداف افق ۱۴۰۴

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به شهر مقدس قم سفر کرده است، صبح امروز (دوشنبه 26 بهمن) در مراسم آغاز عملیات اجرایی، افتتاح و بهره برداری از 135 پروژه عمرانی، فرهنگی و ترافیکی شهرداری قم با تقدیر و تشکر از اقدامات دستگاه های مربوطه در توسعه آبادانی استان قم گفت: خوشبختانه با وجود شرایط سخت کشور در چند سال اخیر، پروژه های مناسبی در استان قم اجرایی شد. البته در شرایط کنونی نیز وضعیت تغییر نکرده و تنها دریچه های امیدواری برای بهبود کشور گشوده شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور حتم در شرایطی که اجرای پروژه های عمرانی بسیار سخت بود، انجام و اجرای طرح های متنوع عمرانی در استان قم یک نوع مجاهدت محسوب می شود و این موضوع نشان دهنده تلاش بسیار مسئولان و سازمان های مربوطه است و من شخصاً در جریان این تلاش ها و برخی امور مانند بدهی دولت به شهرداری بودم، از این رو صحبت ها و مذاکراتی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی صورت گرفت و در نهایت مقرر شد که بدهی دولت به شهرداری قم در بودجه دیده و رفع شود.

وی با اشاره به اهمیت انضباط کاری در اجرای پروژه های عمرانی در کشور تصریح کرد: انضباط در کار شهری کمک می کند که ما در آینده شاهد بروز مشکلات و مسائل نباشیم، از طرفی دیگر در مراسم امروز شهردار قم به اهمیت افق 1404 اشاره کرد، البته ضمن توجه به این مهم، دستگاه های متولی و مربوطه باید برنامه ریزی های درازمدت تری را انجام دهند تا شهر قم به یک شهر دلخواه و مطلوب تبدیل شود، در غیر این صورت تحت فشار مهاجرت های صورت گرفته و مسائل دیگر باید شاهد بروز مشکلات در استان باشیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: قطعاً ترسیم افق درازمدت برای قم لازم و ضروری است که در این خصوص می بایست مطالعات با محوریت حرم مطهر حضرت معصومه (س) در حوزه شهرسازی از سوی نهادها صورت گیرد، بنابراین در ساماندهی شهر باید هویت علمی و دینی شهر مقدس قم حفظ شود.

دکتر لاریجانی بر لزوم کنترل جمعیت در استان قم تاکید کرد و گفت: در حال حاضر قم با جمعیتی که دارد، دارای مشکلات بسیاری است که قطعاً اگر بر جمعیت این شهر افزوده شود، ما شاهد مشکلات بیشتری خواهیم بود. همچنین قم یک شهر مهاجرپذیر است و در شرایط کنونی لزومی ندارد که وسعت این شهر از اندازه فعلی گسترده تر شود؛ در این رابطه می توان شهرهای دیگری ساخت، البته وضعیت منابع آبی استان مطلوب نیست و حتی براساس مطالعات صورت گرفته در 30 سال آینده مشکلات کمبود آب استان تشدید می شود، بنابراین ضروری است از افزایش جمعیت و گسترش شهر پرهیز شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یکی دیگر از مسائل و موضوعات پیش رو کنترل محدوده شهری در قم است که باید دستگاه های متولی به صورت جدی تر عمل کنند تا این محدوده گسترش پیدا نکند، البته در سال های گذشته سختگیری برای این مسئله وجود نداشت و همین موضوع باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای شهر شد.

وی با مثبت ارزیابی کردن توسعه فضای سبز در شهر مقدس قم، گفت: در شرایط کنونی فضای سبز شهر قم کم بوده و توسعه این بخش برای سلامتی مردم و افزایش زیبایی محیط شهری ضروری است؛ حتی من در طی سال های گذشته بارها توصیه کردم که از نابودی باغات شهر پرهیز شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییر فضای کشور پس از توافق هسته ای و اجرای برجام گفت: بعد از توافق هسته ای شرایط جدیدی برای سرمایه گذاری ایجاد شده و در این شرایط کشورهای مختلفی علاقه مندی خود را برای سرمایه گذاری در ایران اعلام کرده اند، از این رو این شرایط فرصت بسیار خوبی است تا در استان قم زمینه ها برای انجام سرمایه گذاری های خارجی در حوزه صنعت فراهم شود.

دکتر لاریجانی لازمه رسیدن اقتصاد کشور به رشد 8 درصدی را توجه به سرمایه گذاری خارجی دانست و افزود: قطعاً رسیدن به رشد 8 درصدی در اقتصاد با سرمایه گذاری محدود امکانپذیر نیست و با این شرایط، مشکل بیکاری حل نمی شود، از این رو باید اولویت اصلی کشور توجه به سرمایه گذاری داخلی و خارجی باشد که این مسئله در استان قم به توسعه و جهش در حوزه صنعت، عمران و آبادانی شهر کمک می کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در دوران تحریم توانستیم که راه آهن سریع السیر تهران-قم-اصفهان را از طریق فاینانس اجرایی کنیم، حال با توجه به توافق هسته ای و رفع تحریم ها، قطعاً می توان از این حوزه بهره بیشتری برد و حتی می توانیم خط 2 متروی استان قم را به صورت فاینانس اجرایی کنیم و ما در این زمینه کمک می کنیم تا از تسهیلات صندوق توسعه ملی و سرمایه گذاری های دیگر در این حوزه استفاده شود.

وی بر لزوم توجه و گسترش شهرک های صنعتی در استان قم تاکید کرد و گفت: با توجه به نزدیکی شهر قم به پایتخت، گسترش شهرک های صنعتی بسیار بااهمیت و قابل توجه است و مسئولان استان باید از فرصت کنونی برای آبادانی و سرمایه گذاری در این بخش ها استفاده کنند.

رئیس قوه مقننه کشور با بیان اینکه ایجاد اشتغال در کشور به ویژه استان قم یک وظیفه ملی است، افزود: این یک واقعیت است که بخشی از مردم استان قم زیر خط فقر قرار دارند، از این رو این شرایط اقتضا می کند که ایجاد فضای اقتصاد سالم و توسعه اشتغال مهمترین دغدغه و وظیفه مسئولان باشد و قطعاً مناقشات و مسائل دیگر در درجه های پایین تر قرار دارد، بنابراین در شرایط کنونی اصل این است که مردم زندگی باکرامتی داشته باشند و در شهر قم نیز باید در این جهت تلاش بسیاری شود./

پایان پیام

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی