کد خبر : 642
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان استان قم؛

مقوله فرهنگ و هنر باید در متن جامعه قرار گیرد/لزوم رفع دغدغه‌های هنرمندان

مقوله فرهنگ و هنر باید در متن جامعه قرار گیرد/لزوم رفع دغدغه‌های هنرمندان

دکتر علی لاریجانی که به شهر مقدس قم سفر کرده، شب گذشته (سه‌شنبه، 27 بهمن‌ماه) در مراسم تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان استان قم با بیان اینکه ذائقه مردم ایران با فرهنگ و هنر عجین است، گفت: خوشبختانه در استان قم استعدادها و ظرفیت‌های بسیاری در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظریات شهید مطهری درباره ارتباط روح با هنر و فرهنگ گفت: براساس این نظریه انسان‌ها دارای روح هستند و آن روح گاهی زنده، گاهی خسته، گاهی کسل و گاهی می‌میرد از این رو، روح همیشه دارای یک حالت نیست و زمانی که از تکامل باز بماند می‌میرد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه جامعه همواره دارای روح جمعی است، تصریح کرد: این روح جمعی یک هویت به آن جامعه و ملت بوده است و ملت‌ها از یک به هم تنیدگی روح برخوردار هستند که در نهایت این مسئله هویت جمعی آن جامعه را رقم می‌زند. از طرفی دیگر همواره روح جمعی جامعه دارای یک تشخص است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به مولفه‌های فطرت انسانی در یک جامعه گفت: قطعا هر فرد دارای استعدادهای متنوعی است که این استعدادها شامل امور علمی، ذوقی و اخلاقی است که این مسئله یک امر عام بین همه انسان‌ها بوده، حال سوال پیش می‌آید که چرا در برخی انسان‌ها و افراد برخی از این مولفه‌ها بلوغ پیدا کرده و در برخی این مسئله رخ نمی‌دهد که در پاسخ باید گفت علت بلوغ در این حوزه‌ها برای افراد این بوده که زمینه رشد برای آن‌ها فراهم شده است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه رشد و بلوغ استعدادهای ذوقی به زمینه و عوامل بسیاری بستگی دارد، افزود: اگر جامعه‌ای بخواهد برای هر فرد یک نسخه عادلانه در این موضوعات بپیچد باید همه زمینه ها را برای آن ها فراهم کند از این رو روح همه انسان‌ها می تواند دارای استعداد‌های ذوقی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سوابق شعردوستی و هنر ایرانیان گفت: قطعا اگر به سابقه خودمان رجوع کنیم می‌بینیم که همیشه زندگی ایرانیان با شعر عجین بوده که این موضوع یک امر تصنعی نیست.

وی با اشاره به ظرفیت های استان قم در حوزه فرهنگ و هنر گفت: هنرمندان این استان از پس زمینه تمدنی در این بخش‌ها برخوردار هستند و خوشبختانه در جایی زندگی می کنند که محو تفکر شیعه، معارف اهل بیت و سکونتگاه مراجع و علمای بزرگ است که این مسئله کمک می‌کند که در ایجاد شعر، ادبیات، داستان، رمان و سایر آثار هنری زمینه بلوغ فکری بیشتر فراهم شود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: به طور حتم هر اثر هنری در خود یک اکتشاف حقیقت داشته و به نوعی پرده‌برداری از حقیقت از نهان آن اثر است.

رئیس قوه مقننه بر لزوم توجه به حوزه فرهنگ و هنر در استان قم تاکید کرد و گفت: براساس اظهارات مسئولان اداره ارشاد اسلامی استان قم در رتبه‌بندی جزء ادارات درجه سه محسوب می‌شود حال با توجه به ظرفیت‌های بالای استان در حوزه فرهنگ و هنر به نظر می‌رسد که وزارتخانه باید در جهت ارتقای جایگاه این اداره اقدام کند تا هنرمندان از مزایای این موضوع استفاده کنند.

وی با اشاره به ضرورت توسعه زیرساخت‌های هنری به ویژه حوزه تئاتر در استان قم گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در جهت تجهیز امکانات مربوطه اقدام کند، همچنین امیدوارم برای ارتقاء این بخش‌ها اعتبارات و بودجه‌های مناسبی در سطح ملی در نظر گرفته شود.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: به طور حتم این مسئله قابل پذیرش نیست که با توجه به ظرفیت‌ها و ویژگی‌های استان قم در حوزه فرهنگ و هنر امکانات این بخش ضعیف باشد از این رو امیدوارم با تغییر وضعیت کشور و خروج از تنگناها شرایط برای حمایت از حوزه فرهنگ و هنر فراهم شود.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: متاسفانه در وضعیت‌های مختلف کشور پس از انقلاب نگاه به هنر و فرهنگ حاشیه‌نشین بوده از طرفی دیگر این توقع اشتباه است که بخواهیم اقدامات و امور فرهنگی و هنری به سرعت جواب دهد اما قطعا وقتی که این امور در درازمدت اثرگذار شد هویت‌ها را تغییر می‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه مقوله فرهنگ و هنر باید در متن جامعه قرار گیرد، گفت: مسئولان و متولیان این حوزه باید توجه بیشتری به اهداف و رفع دغدغه‌های هنرمندان داشته باشند.

در پایان مراسم با حضور دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان حوزه فرهنگ و هنر استان قم از کتابی با عنوان دستان ماندگار رونمایی شد./

پایان پیام

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی