کد خبر : 625
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

طرح هاي پنجاه ساله آبرساني به قم در هشت سال به ثمر نشست + بنر

طرح هاي پنجاه ساله آبرساني به قم در هشت سال به ثمر نشست + بنر

ايده تامين آب مطلوب براي شهر قم از 50 سال پيش جرقه خورد اما هيچ يك از ضرورت ها و يا مقامات استاني نتوانسته بودند اين فكر را از روي كاغذ به صحنه اجرا بياوردند. در انتهاي سال 1380 اجراي اين طرح كليد خورد و مردم قم كه هميشه آرزوي برخورداري از آب آشاميدني گوارا را داشتند اميدوار به دسترسي به منابع آب پايدار شدند. اما شروع كار به نوعي نمادين بنظر مي رسيد و پس از نقشه برداري و اقدامات اوليه اجراي طرح به سرعت لاك پشت پيش مي رفت. يك دهه از كلنگ زني طرح مي گذشت اما بخاطر مشكلات فراواني نظير تامين اعتبار

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر علی لاریجانی؛ تغيير اقليم ، خشكسالي هاي مكرر و افزايش جمعيت چالش كم آبي را در همه دولتمردان كشور قرار داده است. در برخي مناطق كشور زندگي مردم تحت تاثير اين معضل مختل و باعث تخليه برخي روستاها و قضابات شده است. شهر قم يكي از اصلي ترين كانون هاي بحران بود. شهر قم از نيم قرن پيش به اين سو در معرض آسيب ناشي از كمبود منابع آب قرار داشت و از همان سالها طرح هايي براي تامين آب مورد نيازمطرح شده بود كه تا ده سال پيش هيچ يك از طرح ها مجال اجرا نيافت.  يكي از اين طرح ها، پروژه خط لوله انتقال آب از سد کوچری به شهر قم بود.

ايده تامين آب مطلوب براي شهر قم از 50 سال پيش جرقه خورد اما هيچ يك از ضرورت ها و يا مقامات استاني نتوانسته بودند اين فكر را از روي كاغذ به صحنه اجرا بياوردند. در انتهاي سال 1380 اجراي اين طرح كليد خورد و مردم قم كه هميشه آرزوي برخورداري از آب آشاميدني گوارا را داشتند اميدوار به دسترسي به منابع آب پايدار شدند. اما شروع كار به نوعي نمادين بنظر مي رسيد و پس از نقشه برداري و اقدامات اوليه اجراي طرح به سرعت لاك پشت پيش مي رفت.  يك دهه از كلنگ زني طرح مي گذشت اما بخاطر مشكلات فراواني نظير تامين اعتبار اميدهاي مردم آرام آرام كمرنگ مي شد.

 هر چند مسولان وقت همه مساعي خود را براي اجراي طرح بكار بسته بودند اما لازم بود اراده اي قويتر براي پيگيري هاي مستمر وجود داشته باشد. اين شانس را مردم قم هنگامي بدست آوردند كه نماينده حوزه انتخابيه آنها بر كرسي رياست مجلس تكيه زد. يكي از نقش هاي مهمي كه دكتر لاريجاني در قامت رييس مجلس شوراي اسلامي در اين سالها بر عهده داشت پيگيري اجراي طرح هاي مربوط به آب و فاضلاب قم و از جمله طرح كوچري بود. ماهها تلاش و برگزاری جلسات متعدد با وزير نيرو ، مسئولین استانی ، قرارگاه خاتم الانبياء و رئیس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور ، بالاخره مشكلات اين پروژه مهم را حل نمود.  پس از درخواست از مقام معظم رهبری و موافقت معظم له با اختصاص 230 میلیون یورو از حساب ذخیره ارزی ، عملیات اجرایی پروژه در سال 1388 آغاز شد و در اواخر سال 1389 به پایان رسید .

بهره برداری از پروژه انتقال آب از سد کوچری به قم ، در سال 1390 شروع شد و تا به امروز حدود 500 میلیون متر مکعب آب ،  ازسرشاخه های دز به شهرقم وشهرهای مسیر و حدود 100 روستا انجام شده است.

همزمان با پروژه خط لوله انتقال آب پروژه احداث سد مخزنی کوچری نيز در دستور كار قرار گرفت. این پروژه نيز از طرح های آبرسانی از سرشاخه های دز به قم می باشدکه در سال1387 عملیات اجرایی آن آغاز شد. اين طرح نيز از همان ابتدا از کمبود بودجه رنج مي برد و بدون ترديد جايگاه ، نقش و پيگيري هاي دکتر لاریجانی براي جذب اعتبار مورد نیاز سد قابل كتمان نيست. برگزاري چندين جلسه و هماهنگی برای تأمین 60 میلیارد تومان از طریق اوراق مشارکت بانک صادرات بود يكي از اين اقدامات بود که باعث سرعت چشمگیری در پیشرفت پروژه شد.

معاون اول رييس جمهور كه روز 19 بهمن ماه امسال هنگامي كه براي افتتاح طرح فاضلاب شماره 3 شهر قم و افتتاح دهها طرح آبرساني به صدها روستا از طريق ويديو كنفرانس به قم سفر كرده بود خطاب به حاضران گفت: نقش دكتر لاريجاني در تامين اعتبار و پيگيري براي رفع موانع بي بديل بوده است. البته رييس مجلس هر وزيري را كه احضار كرده اند به حضورشان رفته اند و خود من نيز درباره مسايل شهر قم اگر نكته اي بود در جريان قرار گرفته و كمر به حل مشكل بسته ايم.

تاثير عملكرد دكتر لاريجاني در به ثمر رساندن طرح هاي آبرساني را مي توان در طرح  انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود مشاهده كرد. عملیات انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود  در اوایل دهه 80 آغاز شد اما تا اواسط این دهه ، از پیشرفت قابل توجهی برخوردار نبود ، در نیمه دوم دهه 80  و همزمان با آغاز دوره نمایندگی دکتر لاریجانی و با پیگیریهای انجام شده افزایش قابل توجه اعتبارات ، سرانجام در سال 1392 عملیات عظیم اجرایی 53 کیلومتر تونل به پایان رسید و این طرح بزرگ مورد بهره برداری قرار گرفت.

حفظ زيست بوم استان قم يكي از اولويت هاي نماينده مردم قم درمجلس شوراي اسلامي بوده است. يكي از مهمترين آنها حفظ دشت مسيله قم بود كه با اجراي طرح انتقال آبهای سطحی و پساب جنوب تهران به اين دشت رقم خورد.

جديت رييس مجلس در پيگيري طرح انتقال آبهای سطحی و پساب جنوب تهران به دشت مسیله قم که یکی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان قم می باشد زبانزد است. تاکنون نزدیک به ده جلسه ، در دفتر ایشان در مجلس شورای اسلامی ، با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی دولت های فعلی و سابق ، برگزار شده است و با پیگیریهای انجام شده ، تاکنون حدود 10 کیلومتر از لوله های مورد نیاز پروژه ، خریداری شده است.

از ديگر  پروژه های تأمین و توزیع آب در استان قم كه با پيگيري رييس مجلس شوراي اسلامي انجام شد مي توان به تصویب و تخصیص 20 میلیارد ریال از اعتبارت ملی و همچنین 20 میلیارد ریال به صورت استانی برای احداث مجتمع های آبرسانی روستایی و همچنین 40 میلیارد ریال برای تکمیل طرح آبرسانی 80 روستا در چارچوب مصوبات کمیته اصل 127 قانون اساسی در سال 1389 اشاره كرد.

امروز نه تنها كل مناطق شهري و روستايي استان قم از آب آشاميدني سالم بهره مند شده اند بلكه بيش از نيمي از جمعيت شهر تحت پوشش شبكه فاضلاب شهري قرار گرفته اند. استفاده از 70 ميليون يورو از اعتبارات بانك توسعه اسلامي براي اجرای شبکه فاضلاب در منطقه 2 و 3 و6 شهر قم با پيگيريهاي شخصيت ملي نماينده قم انجام شد تا مردم مناطقي نظير منطقه نيروگاه حل و فصل شود.

اما رئیس قوه مقننه با آينده نگري براي گسترش منابع آب شهر بر احداث سد گلپایگان نيز تاکید دارد و تاكنون برای اجرای این پروژه كه سرمایه‌گذاری بیشتری مي خواهد با وزیر نیرو جلساتی را برگزار کرده تا منابع لازم برای آن در نظر گرفته شود و با توجه به فصل آب‌گیری، اجرای این پروژه بتواند پشتوانه خوبی برای استان قم باشد.

بدون ترديد زايران حرم حضرت معصومه(ع) و مردم قم طعم شور آب قم در سالهاي نه چندان دور را از ياد نبرده اند و كساني نيز كه با زحماتشان آب گواراي دز را به اين شهر آورده اند طعم شيرين خدمت رساني را فراموش نخواهند كرد.


 

 

 

 

 

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی