کد خبر : 622
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

گزارشي از پيگيريهای دکتر علي لاريجاني براي بهبود حمل و نقل شهري درقم

رتبه دوم ساخت مترو و رتبه اول مونوريل دركشور/ اخذ مجوز و اعتباري كه شتاب ساخت مترو را چند برابر كرد + بنر

رتبه دوم ساخت مترو و رتبه اول مونوريل دركشور/ اخذ مجوز و اعتباري كه شتاب ساخت مترو را چند برابر كرد + بنر

با پيگيري و تلاش رييس مجلس سالانه در بودجه کشور برای 10 شهر پرجمعیت اعتبارات مناسبی برای اجرای پروژه مترو درنظر گرفته شد. او در كسوت رييس مجلس شوراي اسلامي در جلسات خود با مقامات كشور چين تلاش كرد تا آنها را براي حضور و مشاركت در امر ساخت قطار شهري(مترو) و مونوريل شهر قم ترغيب كند و پيگيريهاي گسترده اي براي تامين منابع مالي در دولت انجام داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر علی لاریجانی؛ قم هشتمين شهر پر جمعيت كشور است. با وجود اينكه اين كلان شهر همانند شهرهاي پر جمعيت از آلودگي هواي ناشي از سوخت هاي فسيلي در امان است اما از معضل بزرگ ترافيك سرسام آور در امان نمانده است. شهري كه به «مركز تجمع اقوام ايران» شهره شده است امروز به دليل افزايش جمعيت، حضور زوار از اقصي نقاط ايران اسلامي كه رقم سالانه آن به 18 ميليون نفر رسيده و ضعف در زير ساخت هاي شهري دچار مشكل جابجايي درون شهري و ترافيك شده است.

يكي از اصلي ترين اولويت هاي همه نمايندگان استان قم در مجلس شوراي اسلامي سامان بخشيدن به اين وضعيت بوده است و در اين ميان پيگيري ها و تلاش هاي دكتر علي لاريجاني براي ايجاد هماهنگي با مديريت شهري و كلان استان قم قابل چشم پوشي نيست. او در دو دوره فعاليت منتخبان مردم در شوراي شهر قم و مديريت شهرداران اين شهر يك ميليون و چهارصد هزار نفري جلسات متعددي براي حل مشكلاتي نظير اعتبار و زمينه سازي براي در اولويت قرار گرفتن موضوع حمل و نقل عمومي در بحث بودجه هاي سالانه و عمومي كشور انجام داده است.

با پيگيري و تلاش رييس مجلس سالانه در بودجه کشور برای 10 شهر پرجمعیت اعتبارات مناسبی برای اجرای پروژه مترو درنظر گرفته شد. او در كسوت رييس مجلس شوراي اسلامي در جلسات خود با مقامات كشور چين تلاش كرد تا آنها را براي حضور و مشاركت در امر ساخت قطار شهري(مترو) و مونوريل شهر قم ترغيب كند و پيگيريهاي گسترده اي براي تامين منابع مالي در دولت انجام داده است.

قم اولین شهر در کشور است که پروژه منوریل را تجربه می‌کند و این پروژه با سرعت خوبی در حال پيشرفت است. دكتر لاريجاني با رايزني با مسئولان شهري اصرار دارد طی دو سال آینده به اتمام برسد و البته برای حل این پروژه مشکلی در نزدیکی حرم مطهر تلاش خود را بكار بسته است.

 در سايه اين تلاشهاست كه امروز مدير عامل سازمان قطار شهري به شهروندان قم اعلام مي كند كه در گام اول آماده بهره برداري آزمايشي از دو ايستگاه مونوريل و افتتاح خط بطول دو كيلومتر هستيم و صورت تامين منابع مالي توسط دولت در وقت تعيين شده مونوريل قم به بهره برداري خواهد رسيد.

پیگیری رفع مشکلات و معضلات پروژه منوریل 

اجرای پروژه منوریل که از سوی دولت در سال 1389 پیشنهاد و مورد حمایت قرار گرفت ، در روند اجرا با مشکلات زیادی روبرو بود و پروژه ای که مقرر بوده در عرض سه سال به بهره برداری برسد، دچار چالش شد و تبعات منفی اجتماعی به دنبال داشت. لذا در راستای برون رفت از وضعیت موجود و به سامان رساندن پروژه مذکور ، جلسات و پیگیری های مکرری از سوی دکتر لاریجانی انجام شد:

1-   برگزاری چندین جلسه با مدیران سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در راستای تخصیص اعتبارات مورد نیاز پروژه.

2-   هماهنگی با سیستم بانکی جهت تخصیص ارز مورد نیاز خرید ناوگان منوریل.

3-   برقراری تعامل دربین مدیران استان درجهت برنامه ریزی برای تکمیل قطعه اول منوریل(تامیدان مطهری).

4-   پیگیری در جهت ترخیص سری اول ناوگان منوریل از گمرک.

 

خط مترو نيز كه كلنگ آن در آخر فروردين سال 1388 خورده شد امروز پيشرفت هاي مشحوني داشته است. دكتر لاريجاني كه پيش تر از ساخت 6 كيلومتر از اين خط كه 14 ايستگاه دارد و از جمكران آغاز و به قلعه كامكار ختم مي شود ابراز خوشحالي كرده و گفته بود؛ در شرایط کنونی اجرای پروژه مترو قم بسیار با اهمیت و ضروری است و قطعا بايد به شهرداری و شورای شهر كمك كرد تا با جذب و اختصاص اعتبارات این پروژه را محقق کنند.

هماهنگی جهت صدور مجوز آغاز عملیات اجرایی و تخصیص پروژه مترو

با توجه به مطالعات ترافیکی انجام شده در سال های 1384 و 1385 ، اجرای دو خط مترو در کلانشهر قم به جهت رفع مشکل ترافیکی به ویژه در هسته مرکزی شهر و در مجاورت حرم کریمه اهل بیت(س) ضروری به نظر مي رسيد. اجراي اين طرح با معضل طولانی بودن زمان احداث و پیش بینی مدت زمان بین چهار تا هشت سال برای اجرای هر خط مواجه بود. در این راستا با پیگیری و هماهنگی به عمل آمده از سوی دکتر لاریجانی مجوز آغاز عملیات اجرایی خط A متروی قم صادر گردید و رسما از سال 1389 ردیف بودجه مربوط به قطارشهری قم در قانون بودجه سالیانه کشور گنجانده شد ، از زمان آغاز به کار پروژه مذکور، رفع موانع پیش روی پیشرفت این پروژه ، همواره از دغدغه های وي بوده است.

از اقدامات قابل توجه رييس مجلس شوراي اسلامي مي توان به موارد ذيل اشاره كرد كه انجام هيچ يك ميسر نبود مگر به واسطه جايگاه شخصيتي و حقوقي نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي :

1-برگزاری جلسات متعدد با قرارگاه خاتم الانبیاء (پیمانکار پروژه مترو) در جهت ترغیب پیمانکار به استفاده حداکثری از ظرفیت های خود برای سرعت بخشی به فرایند احداث پروژه ؛ به گونه ای که قبل از هر گونه پرداختی ، مبلغ 900 میلیارد ریال توسط پیمانکار ، به این پروژه تزریق شده است.

2- برگزاری جلسات متعدد با مدیران ارشد دولتی و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در جهت افزایش بودجه تخصیصی به متروی قم.

3- اخذ مصوبه افزایش سهمیه انتشار اوراق مشارکت به میزان دو برابر ارقام پیش بینی شده در سقف 300/3 میلیارد ریال، که منجر به شتاب بخشی اجرای عملیات گردیده، به گونه ای که تا نیمه بهمن 1394 بیش از شش کیلومتر از تونل خط A متروی قم حفر گردیده است. 

4- هماهنگی جهت اختصاص سهمیه فاینانس(تسهیلات خارجی) جهت اجرای خط B متروی قم که منتج به امضای تفاهم نامه با طرف خارجی شده و در فرآیند اداری اخذ مجوز می باشد.با وجود اينكه هر كيلومتر حفاري بين يك ميليارد و 200 هزار ريال تا يك ميليارد و 400 هزار ريال هزينه دارد ، دكتر لاريجاني در جلسات خود با مسئولان شهري قم تاكيد كرده است كه اگر مترو و مونوريل براي شهر طراحي و ساخته نشود قطعاً با اين حجم جمعیت و ترافیک در آینده نزديك يعني 5 تا 10 سال ديگر با مشکلات بسیاری روبرو خواهيم شد. قم در حال حاضر ركورد دار حفاري در بين استان هاي كشور است.

شهر قم براي جبران عقب ماندگي هاي خود كه به تعبير رهبر معظم انقلاب بر آن تحميل شد نيازمند تدبير و تلاش همه مديران، مسئولان و نمايندگان خود در مجلس شوراي اسلامي است تا قطب فرهنگي كشور شهري الگو و نمونه در سراسر كشور باشد.

 

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی