کد خبر : 613
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی دردیدار با منتخبین اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی:

دانشگاه‌ها نباید با پول نفت یا توسط دولت اداره شود/پژوهش دانشگاهی در خدمت تولید باشد

دانشگاه‌ها نباید با پول نفت یا توسط دولت اداره شود/پژوهش دانشگاهی در خدمت تولید باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم انجام کارهای پژوهشی در دانشگاه‌ها برای تقویت بخش تولید گفت: دانشگاه‌ها نباید با پول نفت یا توسط دولت اداره شود.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به شهر مقدس قم سفر کرده، امروز (یکشنبه، 2 اسفندماه) در دیدار با منتخبین اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم گفت: اینکه در کلان دانشگاه آزاد به سمت توجه بیشتر به تحصیلات تکمیلی حرکت می‌کند و کادر هیات علمی را گسترش می‌دهد کار درست و سنجیده‌ای است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی کالبد خوبی دارد، افزود: دانشگاه آزاد باید از نظر علمی قوی‌تر شود و تلاش‌های آقای میرزاده برای بهبود شرایط و توجه بیشتر به پژوهش قابل تقدیر است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: دانشگاه‌ها خیلی نباید با پول نفت یا توسط دولت اداره شود، در بسیاری از کشورها دانشگاه ها با پول دولت و نفت اداره نمی‌شوند، مقداری از هزینه‌های دانشگاه به وسیله شهریه تامین می‌شود و حجم زیادی نیز از راه پژوهش به دست می‌آید که این پژوهش‌ها مربوط به بخش تولید است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور افزود: به دلیل درآمدهای نفتی در اداره دانشگاه‌ها از راهکار درآمدسازی از مقوله پژوهش پول به دست نیامد و حتی اگر بودجه‌ای برای پژوهش اختصاص داده شد نتیجه مطلوب نداده است.

دکتر لاریجانی افزود: صنعت کشور به دلیل انحصاری بودن نیز خیلی به موضوع مدرن شدن توجه نکرد و بخش R & D راه نیفتاد، بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنم دانشگاه‌ها را به نحوی تشویق کنید که به موضوع تولید بیشتر توجه کنند و مشکلات بخش تولید را حل کنند.

وی ادامه داد: بعد از به سرانجام رسیدن موضوع هسته‌ای شرایط جدیدی ایجاد خواهد شد، بنابراین اگر دانشگاه‌ها بتوانند از این شرایط به درستی استفاده کنند منابع کشور به صورت غیر صحیح استفاده نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر دانشگاه از بخش تولید سفارش بگیرد می‌تواند به تقویت تولید کمک کند و در برنامه ششم توسعه از لحاظ قانونی از حرکت صنعت به سمت پژوهش دانشگاهی حمایت خواهد شد و دانشگاه آزاد می‌تواند در این زمینه به یک الگو تبدیل شود و نباید فراموش کرد مدل‌هایی مانند دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه خیلی نتیجه نداد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: با وجود اینکه ارائه مقالات علمی برای دریافت مدرک PHD از لازمه‌های خوب در این رابطه است اما می توان حل کردن مسائل تولید داخلی را نیز به عنوان یک مدل برای اخذ مدرک PHD لحاظ کرد.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در قم یک اولویت است و باید صنعت در استان قم گسترش یابد و با توجه به برداشته‌شدن ضابطه فاصله 120 کیلومتری از تهران برای سرمایه‌گذاری، در آینده سرمایه‌گذاران بیشتری در قم سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: باید به توسعه صنایع غیر آبی در قم بیشتر توجه شود و همچنین به بخش توریسم زیارتی توجه ویژه تری شود و در این رابطه دانشگاه آزاد اسلامی باید آموزش‌های لازم را ارائه دهد و می‌توان آموزش‌هایی در خصوص موضوعاتی مانند هتلداری را تقویت کند.

وی گفت: با توجه به اینکه حرم مطرح حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران در قم قرار دارد، باید حوزه خدمات گسترش یابد و این موضوع اشتغال زایی نیز ایجاد می‌کند.

دکتر لاریجانی با اشاره به جایگاه فرهنگی استان قم گفت: باید به کارهای پژوهشی که به فرهنگ اسلامی مربوط می‌شود بیشتر توجه شود.

وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی نیز باید با توجه به کمبود منابع آبی به آبیاری‌های مدرن بیشتر توجه شود و همچنین صنایع جانبی در روستاها ایجاد شود و در این رابطه آموزش‌های لازم ارائه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تقویت ایجاد صنایع در بخش معدن گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم باید با توجه به اولویت‌ها و ظرفیت‌های منطقه نیروهای تحصیل کرده را آماده خدمت کند.

گفتنی است در ابتدای این مراسم میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با خیرمقدم و تشکر از حضور رئیس مجلس در دانشگاه آزاد اسلامی قم گزارشی از فعالیت‌های این دانشگاه به دکتر لاریجانی ارائه داد./

پایان پیام

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  حرکت تروریست‌های مهاجر به سمت لیبی و افغانستان/ مسائل یمن از طریق سیاسی حل می شود،نه لشکرکشی/دوران توسعه گرایی در آسیا آغاز شده است

  احتمال بروز مشکلات امنیتی ازسوی تروریست‌های مهاجر شکست‌خورده در سوریه/ اسرائیل نافع اصلی درگیری میان مسلمانان

  طراحی مجمع مجالس آسیایی در راستای صلح و توسعه بود/ افزایش هوشیاری و صراحت کشورهای منطقه در بیان شیطنت‌های آمریکا

  تعیین ساز و کارهایی جهت پیشبرد ثبات و امنیت در مجمع مجالس آسیایی/ نقش برجسته ایران در مبارزه با تروریسم

  دکتر لاریجانی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد

  بدرقه دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توسط معاون استاندار استانبول

  ائتلاف ضد داعش آمریکایی ها در حد شعار بود/ ضرورت استفاده از نیروهای مردمی با انگیزه برای مقابله با تروریسم در افغانستان

  باقیمانده تروریست‌ها به دنبال ماجراهای جدیدی هستند/ ضرورت تقویت همکار‌ی‌های امنیتی میان ایران و روسیه

  ضرورت افزایش روابط اقتصادی به‌دنبال گسترش روابط سیاسی میان ایران و کامبوج

  ظرفیت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار/ لطمات جدی به داعش وارد شد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی