کد خبر : 613
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی دردیدار با منتخبین اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی:

دانشگاه‌ها نباید با پول نفت یا توسط دولت اداره شود/پژوهش دانشگاهی در خدمت تولید باشد

دانشگاه‌ها نباید با پول نفت یا توسط دولت اداره شود/پژوهش دانشگاهی در خدمت تولید باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم انجام کارهای پژوهشی در دانشگاه‌ها برای تقویت بخش تولید گفت: دانشگاه‌ها نباید با پول نفت یا توسط دولت اداره شود.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به شهر مقدس قم سفر کرده، امروز (یکشنبه، 2 اسفندماه) در دیدار با منتخبین اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم گفت: اینکه در کلان دانشگاه آزاد به سمت توجه بیشتر به تحصیلات تکمیلی حرکت می‌کند و کادر هیات علمی را گسترش می‌دهد کار درست و سنجیده‌ای است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی کالبد خوبی دارد، افزود: دانشگاه آزاد باید از نظر علمی قوی‌تر شود و تلاش‌های آقای میرزاده برای بهبود شرایط و توجه بیشتر به پژوهش قابل تقدیر است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: دانشگاه‌ها خیلی نباید با پول نفت یا توسط دولت اداره شود، در بسیاری از کشورها دانشگاه ها با پول دولت و نفت اداره نمی‌شوند، مقداری از هزینه‌های دانشگاه به وسیله شهریه تامین می‌شود و حجم زیادی نیز از راه پژوهش به دست می‌آید که این پژوهش‌ها مربوط به بخش تولید است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور افزود: به دلیل درآمدهای نفتی در اداره دانشگاه‌ها از راهکار درآمدسازی از مقوله پژوهش پول به دست نیامد و حتی اگر بودجه‌ای برای پژوهش اختصاص داده شد نتیجه مطلوب نداده است.

دکتر لاریجانی افزود: صنعت کشور به دلیل انحصاری بودن نیز خیلی به موضوع مدرن شدن توجه نکرد و بخش R & D راه نیفتاد، بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنم دانشگاه‌ها را به نحوی تشویق کنید که به موضوع تولید بیشتر توجه کنند و مشکلات بخش تولید را حل کنند.

وی ادامه داد: بعد از به سرانجام رسیدن موضوع هسته‌ای شرایط جدیدی ایجاد خواهد شد، بنابراین اگر دانشگاه‌ها بتوانند از این شرایط به درستی استفاده کنند منابع کشور به صورت غیر صحیح استفاده نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر دانشگاه از بخش تولید سفارش بگیرد می‌تواند به تقویت تولید کمک کند و در برنامه ششم توسعه از لحاظ قانونی از حرکت صنعت به سمت پژوهش دانشگاهی حمایت خواهد شد و دانشگاه آزاد می‌تواند در این زمینه به یک الگو تبدیل شود و نباید فراموش کرد مدل‌هایی مانند دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه خیلی نتیجه نداد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: با وجود اینکه ارائه مقالات علمی برای دریافت مدرک PHD از لازمه‌های خوب در این رابطه است اما می توان حل کردن مسائل تولید داخلی را نیز به عنوان یک مدل برای اخذ مدرک PHD لحاظ کرد.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در قم یک اولویت است و باید صنعت در استان قم گسترش یابد و با توجه به برداشته‌شدن ضابطه فاصله 120 کیلومتری از تهران برای سرمایه‌گذاری، در آینده سرمایه‌گذاران بیشتری در قم سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: باید به توسعه صنایع غیر آبی در قم بیشتر توجه شود و همچنین به بخش توریسم زیارتی توجه ویژه تری شود و در این رابطه دانشگاه آزاد اسلامی باید آموزش‌های لازم را ارائه دهد و می‌توان آموزش‌هایی در خصوص موضوعاتی مانند هتلداری را تقویت کند.

وی گفت: با توجه به اینکه حرم مطرح حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران در قم قرار دارد، باید حوزه خدمات گسترش یابد و این موضوع اشتغال زایی نیز ایجاد می‌کند.

دکتر لاریجانی با اشاره به جایگاه فرهنگی استان قم گفت: باید به کارهای پژوهشی که به فرهنگ اسلامی مربوط می‌شود بیشتر توجه شود.

وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی نیز باید با توجه به کمبود منابع آبی به آبیاری‌های مدرن بیشتر توجه شود و همچنین صنایع جانبی در روستاها ایجاد شود و در این رابطه آموزش‌های لازم ارائه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تقویت ایجاد صنایع در بخش معدن گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم باید با توجه به اولویت‌ها و ظرفیت‌های منطقه نیروهای تحصیل کرده را آماده خدمت کند.

گفتنی است در ابتدای این مراسم میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با خیرمقدم و تشکر از حضور رئیس مجلس در دانشگاه آزاد اسلامی قم گزارشی از فعالیت‌های این دانشگاه به دکتر لاریجانی ارائه داد./

پایان پیام

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی