کد خبر : 612
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

يادگاري فرش ابريشمي قم از رييس مجلس شوراي اسلامي؛

حمايت از قاليبافاني كه اثرشان ارز آور و پرآوازه است

حمايت از قاليبافاني كه اثرشان ارز آور و پرآوازه است

دكتر لاريجاني آذرماه امسال در همايشي با بيان اينكه بسیاری از کارگران استان قم به بافندگی فرش مشغول هستند تصريح كرد كه تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی بخشی از مشکلات آن‌ها برطرف می‌شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر علی لاریجانی؛ شهر قم پایتخت فرش ابریشم دستباف ایران و جهان است. جایگاهي مهم كه در کمتر از ۱۰۰ سال گذشته ایجاد شده است. گرچه فرش بافی از دیرباز بین عشایر و روستاییان قم رایج بوده، اما طراحی و تولید فرش دستباف ابریشم با دقت و ظرافت امروزی آن، در دهه دوم قرن بیستم میلادی یعنی زمانی که بازرگانان کاشان، دارهای قالی را به شهر قم منتقل نمودند، شکل گرفت. امروز فرش دستباف قم كه عصري هنري متمایز و منحصر به فرد به شمار مي آيد زیباترین کاخ های دنیا را تزئین می کند و در زیباترین تالارهای دنیا گسترده می شود.

فرش ابریشم قم یکی از معدود کالاهایی است که ده ها هنرمند گمنام، آن را طراحی و تولید می کنند، همانند یک ارکستر، که در آن نوازنده های مختلفی همراه با یک هارمونی، نت موسیقی را می نوازند و از یک رهبر اکستر پیروی می کنند، یک فرش ابریشم نیز نتیجه همراهی و همکاری و هارمونی ده ها هنرمند است که از طراحی گرفته تا تولید رنگ طبیعی تا رنگرزی و بافت این شاهکار هنری خلق می کنند.

با اين وجود بافندگان اين اثر هنري كه سهم بالایی از اشتغال را در استان به خود اختصاص داده اند ، عمدتا از اقشار محروم جامعه هستند که نیاز به حمایت جدی دارند.  هزینه های درمانی و آینده نامشخص ، دغدغه اصلی این قشر جامعه است که بايد بنوعي مورد توجه قرار مي گرفت تا اين صنعت باارزش نسل به نسل منتقل شود و براي شاغلان اين حرفه انگيزه ايجاد كند. اين موضوع سالهاست كه مغفول مانده و زنان و مردان روستايي كه پاي دار قالي خلاقيت مي آفرينند دل نگران از فرداي خود بودند. شايد يكي از بهترين اقدامات رييس مجلس شوراي اسلامي كه همواره نسبت به صيانت از ميراث بومي و فرهنگي اين مرز و بوم حساسيت دارد فراهم كردن شرايط براي پوشش بیمه ای بافندگان زحمت کش فرش  بود موضوعي كه با رفع نگرانی قاليبافان موجب دلگرمی آنها شد.

دكتر لاريجاني آذرماه امسال در همايشي  با بيان اينكه بسیاری از کارگران استان قم به بافندگی فرش مشغول هستند تصريح كرد كه تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی بخشی از مشکلات آن‌ها برطرف می‌شود.

همچنین توافق نامه ای چهار جانبه با پیگیری دفتر رئیس مجلس،  بین  وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ؛  اتحادیه فرش کشوری ، سازمان فنی و حرفه ای و موسسه مهر امام رضا(ع) ، در راستای حمایت از تعاونی ها و اتحادیه های تعاونی تولید  فرش در کشور انجام گرفت که تعاونی های فرش قم نیز از این حمایت ها بهره مند شدند.

حالا فرش قم از تنها محصولاتی خواهد بود که به تولید کنندگان آن تقريبا اجحافی نمی شود و از بافندگان آن نیز هیچ سوء استفاده ای نمی شود به این شکل که از يك سو پس از پایان بافت، شورای مزد تشکیل می شود و میزان مزد را بر اساس کیفیت بافت و ابعاد فرش تعیین می کنند و مدیرتولید فرش، موظف است کل مبلغی که شورای مزد برای آن تعیین کرده را به بافنده پرداخت کند و حق و حقوق بافنده ضایع نمی شود. از سوي ديگر فعالان اين رشته از بازنشستگي و استفاده از مزاياي بيمه هاي اجتماعي برخوردار مي شوند.

  تار و پود فرش قم، از ابریشم خالص است و فرش نفیس قمی با نخ های ظریف ابریشمی بافته می شود. تنوع رنگ كه گاه به عدد شگفت انگيز صد مي رسد و نقشه آنها كه با اقتباس از داستان ها و تاریخ های مدون و نیز گستردگی و تنوع زیادی طراحی می شود ارزشي به اين اثر داده كه لياقت برنامه ريزي بهتري دارد.

شايد یکی از نیازمندیهای استان قم نمایشگاه فرش بود. به همين دليل در سفر مقام معظم رهبری  به قم  در سال 1388 اعتبار خاصی بدین موضوع در نظر گرفته شد. اما با توجه به مشکلات استان در بعد نمایشگاهی و برخي مشكلات دريافت اعتبار با مشكل روبرو بود تا با پیگیری مستمر دکتر لاریجانی در این زمینه ،  اواخر سال 1394 اعتبار سه میلیاردی سفر مقام معظم رهبری  و 500 میلیون تومان  از ماده 180 برای اتمام نمایشگاه فرش تخصیص داده شد که پیمانکار آن هم مشخص و انشاالله تا مردادماه سال 95 کار به اتمام خواهد رسيد     ويژگي فرش دستباف قم اين است كه خلق ارزش می کند و به عنوان یک کالای لوکس و عتیقه، هر چه هم از آن استفاه شود، باز هم قیمت می گیرد و ارزش افزوده ایجاد می کند.

فردا براي هنرمندان قاليباف شهر قم است. هنري كه رييس مجلس شوراي اسلامي باور دارد پس از پايان تحريم ها مي تواند موجب اشتغالزايي در روستاهاي قم و بويژه براي زنان و دختران شود. يادگاري كه نماينده حوزه انتخابيه قم و رييس مجلس شوراي اسلامي براي قاليبافان و فرش ابريشمي قم بجا گذاشت هيچگاه از حافظه اين خطه پاك نخواهد شد.چه اين اثر سازگار با محيط زيست كه همه مواد آن از طبيعت استخراج شده مي تواند در چند رشته جانبي نيز اشتغال آفريني كند و براي كشور ارزآفريني داشته باشد كه هر كس در عرصه اقتصادي فعاليتي اينگونه دارد از نگاه نظام يك مجاهد است.

 

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی