کد خبر : 596
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

گزارشي از عملكرد رييس مجلس براي جلوگيري از تعطيلي صنايع در دوران تحريم:

تبلور اقتصاد مقاومتي در صنايع قم/ شركت هاي دانش بنيان در قم قد مي كشند + بنر

تبلور اقتصاد مقاومتي در صنايع قم/ شركت هاي دانش بنيان در قم قد مي كشند + بنر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی لاریجانی؛ استان قم به دليل قرار داشتن در ميان شهرهاي صنعتي تهران، اراك و اصفهان شرايط ويژه اي براي توسعه صنايع دارد. با اين حال قم در 125 كيلومتري تهران به دليل محدوديت هاي ناشي از قانون منع سرمايه گذاري و استقرار كارخانه هاي صنعتي در نزديكي پايتخت رنج مي برد تا اينكه اين مشكل با پيگيري رييس مجلس شوراي اسلامي مرتفع شد. حالا اين شهر كه با كمترين مشكل جابجايي و بازاريابي محصولات روبروست جايگاه ويژه اي در صنعت كشور پيدا كرده است. اگرچه در حال حاضر صنايع كشور و استان به دلايل مختلف با ركود مواجه است اما اين چيزي از اهميت قم كم نمي كند.
صنعت همواره یکی از بخشهای مهم برای رونق اقتصاد و رفع بیکاری بوده است. رشد بخش صنایع استان قم يكي از اهداف دکتر لاریجانی پس از برگزيده شدن به نمايندگي از سوي مردم اين شهر است. وي با جدیت براي  ايجاد و رفع مشکلات شهرکهای صنعتی و توسعه آنها تلاش كرده و اتفاقا اين پيگيري ها در دوران تحريم دوچندان شده است تا مبادا واحدهاي صنعتي متوقف شوند. به همين منظور مسئولین خاصی برای این امرتعیین كرد تا درصورت بروز مشکلی با سرعت مشكلات اين واحدها رفع شود.
دکتر لاریجانی تاكيد دارد كه استان قم به علت نزدیکی به استان تهران و قرار گرفتن در چهارراه مواصلاتی دارای مزیت‌های بسیاری است، او معتقد است استان از نظر نیروی انسانی و سرمایه‌گذار مشكل ندارد اما ضعف هايي براي استفاده از این ظرفیت‌ها وجود دارد. تلاش رييس مجلس براي حذف قانون منع سرمايه گذاري در شعاع 120 كيلومتري تهران در استان قم با پیگیری های به ثمر نشست تا امروز شاهد افتتاح برخي واحدهاي صنعتي در شهرك هايي نظير شهرك صنعتي محمودآباد به دست معاون اول رييس جمهوري باشيم كه در نوع خود بي نظير هستند و زمينه اشتغال مستقيم و غير مستقيم دهها نفر را فراهم كرده اند.
اگر يكي از بزرگترين درخواست هاي صنايع منابع مالي براي عبور از مشكلات و توسعه كار باشد شايد يكي از بزرگترين اقدامات دكتر لاريجاني را بايد در اين حوزه جست و جو كرد. جلسات مكرر با مديران بانك هاي استان براي در خدمت قرارگرفتن سرمايه در گردش مورد نياز واحدهاي توليدي برگزار شده تا علاوه بر ايجاد دلگرمي ميان صاحبان صنايع و توليد كنندگان، اهداف توسعه ي استان محقق شود.
دكتر لاريجاني كه در سطح كلان و ملي نيز بر اقتصاد سالم كه اقتصادي زاینده است تاكيد دارد و بارها به تعبیر مقام معظم رهبری مبني بر اينكه اقتصاد باید درون زا باشد و برون گرا و بتواند محصول صادر کند، تصريح كرده است، مي خواهد كه استان با تكيه بر منابع خود رشد صنعتي و صادرات كالا داشته باشد.
پيگيريهاي شخصي نماينده مردم قم از وزرا براي حل مشكلات صنايع بسيار است كه نمونه بارز آن؛ پيگيري وضعيت شركت فولاد غرب آسیا بود.  طی بازدید دکتر لاریجانی از اداره کل صنعت ، معدن و تجارت ، در اواخر سال 1393، یکی از بحثهای اصلی، مشکلات  فولاد غرب آسیا بود که بیش از 600 نفر در آن اشتغال دارند - بحث  استمهال اعتبار از بانک سپه تهران - که با دستور  و پیگیری وي از وزیر مربوطه و تشکیل جلسات توسط وزیر ، این موضوع مرتفع شد .همچنین مشکل بدهی مالیاتی این شرکت که منجر به مسدود شدن حسابهای شرکت و ممنوع الخروج شدن اعضای هیات مدیره شده بود با پیگیری ریاست مجلس و برگزاری جلسات با هیات مدیره  و سازمان مالیاتی کشور ، مسئله  به راه حل رسيد .
از ديگر پيگيريهاي انجام شده توسط رييس مجلس در بسترسازي به منظور استقرار و توسعه صنايع مي توان به جلسات فیمابین اداره کل صنعت ، معدن و تجارت استان و برق  منطقه ای و هماهنگی کشوری اشاره كرد كه نتيجه مستقيم اين پيگيريها رفع کمبود برق و گاز شهرکهای شکوهیه ، محمودآباد و نی زار بود .
با كوشش هاي رئیس قوه مقننه کشور وضعیت تولید و صنعت در قم نسبت به دیگر استان‌ها بهتر است هرچند مشکلات هنوز وجود دارد، زیرا رکود اقتصادی موضوع عام کشور است. دكتر لاريجاني همواره قول داده كه نهايت تلاش خود را بكار خواهد بست تا در قم از همه ظرفیت‌ هاي مختلف استفاده شود و مشکلات واحدهای تولیدی حل شود.
با توجه به شرايط خاص اقتصادي کشور و نياز واحدهاي تولیدی استان به منابع ارزی ، پيگيرهاي لازم توسط آقای دکتر لاریجانی در جلسات متعدد و با حضور مسئولان ذيربط و مدير عامل بانك صنعت و معدن انجام و پروژه هاي پيشنهادي استان ، براي تامين منابع ارزي مشخص شد و در اولويت براي كارسازي از طريق صندوق توسعه ملي قرار گرفت. اهم اين مجموعه ها عبارتند از شركت پترو فيلم آريا ، شركت فولاد گستر كشش و هلدينگ توليدي لينا كه جمع اعتبارات اختصاص یافته ، حدود يكصد ميليون يورو مي باشد.
در خواست ايجاد رديف اعتباري براي پارك علم و فناوري استان قم
همزمان با رشد صنايع دانش بنيان و آثار مثبت آنها در ايجاد درآمد، اشتغالزايي و هماهنگي با محيط زيست توجه به اين صنايع در راس توجهات دكتر لاريجاني به عنوان نماينده استان قم قرار گرفت. پس از احداث پارك هاي علم و فناوري در تهران، اصفهان و تبريز حالا قم نيز به جرگه شهرهايي پيوسته كه مي خواهد همزمان با تحولات روز اقتصاد جهان حركت كند و در عرصه صنايع با فناوريهاي جديد حرف براي گفتن داشته باشد.
پارك علم و فناوري قم در حال حاضر از دهها شركت دانش بنيان شكل گرفته و از لحاظ رتبه كشوري جزء 10 پارك فعال و معتبر كشور مي باشد. دكتر لاريجاني در جلسات متعدد با مديران پارك مذكور براي حل مشكلات آنها از جمله ايجاد رديف اعتباري براي پارك علم و فناوري استان قم و تامين زمين براي محل پارك مذكور ، دستورات مقتضي را به مسئولان ملي و استاني صادر كرد كه در حال حاضر با پيگيري هاي فراوان دفتر ايشان ، با واگذاری 20 هكتار از اراضي مجاور شهرك ICT استان، در مجاورت اتوبان قم - تهران براي ساخت ساختمان جديد پارك موافقت شد.
دكتر لاريجاني معتقد است كل كشور و به ويژه صنايع استان قم بايد خود را براي رشد در دوران پسا تحريم كه وارد آن شده ايم آماده كنند. به نظر مي رسد امروز بستر كار بيش از پيش فراهم شده و با افزايش تعامل ايران با كشورهاي جهان و پيش بيني رشد اقتصادي بالاي پنج درصد، ايران بتواند با مشاركت همه فعالان اين عرصه و رفع محدوديت ها به اهداف تعيين شده از سوي رهبر معظم انقلاب در سند چشم انداز بيست ساله كشور دست يابد.
 
  
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی