کد خبر : 586
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست صمیمانه با فرهیختگان و دست اندرکاران حوزه چاپ و نشر؛

بخشی از مشکلات حوزه فرهنگ متاثر از مسائل اقتصادی است/ اختصاص یارانه، حوزه چاپ و نشر را دولتی می‌کند

بخشی از مشکلات حوزه فرهنگ متاثر از مسائل اقتصادی است/ اختصاص یارانه، حوزه چاپ و نشر را دولتی می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از مشکلات حوزه فرهنگ متاثر از مسائل اقتصادی است، گفت: در شرایط کنونی در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه قرار داریم از این رو مجلس آمادگی دریافت پیشنهادات فعالان این حوزه را دارد تا دغدغه‌ها و مسائل مربوطه به درستی در برنامه پنج ساله دیده شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به شهر مقدس قم سفر کرده، امشب (سه‌شنبه، 4 اسفندماه) در نشست صمیمانه با فرهیختگان و دست اندرکاران حوزه چاپ و نشر با بیان اینکه من در عرصه انتخابات به صورت مستقل حاضر شده‌ام، گفت: من با دعوت آقایان مراجع عظام در حمایت جامعه مدرسین در انتخابات شرکت کردم و هیچ ائتلافی با هیچ جریانی ندارم اما اینکه دیگران و برخی کاندیداها خودشان اقدام هایی کرده باشند این به معنای ائتلاف نیست.

نماینده مردم قم با اشاره به توافق هسته‌ای گفت: دغدغه اصلی من همیشه این بوده که حماسه ملی تامین شود، در بحث هسته‌ای ما در چند سال اخیر مورد تحریم کشورهای غربی قرار گرفتیم و آن‌ها به ما ظلم بسیاری کردند اما ما ایستادگی کردیم و در نهایت به دانش و فناوری هسته‌ای رسیدیم.

دکتر لاریجانی ادامه داد: پس از آن به درخواست کشورهای غربی به ویژه آمریکا مذاکرات هسته‌ای آغاز شد البته این مذاکرات بسیار دقیق و با حساب و کتاب و با نظارت صورت گرفت، پس از توافق هسته‌ای موضوع تفسیر برجام مطرح شد که در نهایت نظام به این نتیجه رسید که این توافق در شورای عالی امنیت ملی در مجلس به تصویب رسیده و در نهایت به تائید رهبری برسد از این رو شورای عالی امنیت ملی 8 جلسه برای برگزاری برجام برگزار کرد و با چند ملاحظه توافق در شورا به تصویب رسید.

رئیس قوه مقننه افزود: در موضوع مجلس نیز مباحث بسیاری در سطح نظام مطرح شد که چگونه برجام مورد بررسی و تفسیر قرار گیرد و همچنین در داخل مجلس و فراکسیون‌ها اقدامات و نشست‌های بسیاری برگزار شد و در نهایت در این مسئله توافق صورت گرفت و در صحن علنی مجلس نیز در یک روز کامل این موضوع بحث و بررسی شد و همچنین قرار بود 3، 4 پیشنهاد براساس توافق صورت گرفته در مجلس مطرح شود که آن پیشنهادها نیز مطرح شد البته در بحث طرح برجام توافق شده بود اما آن‌ها مانند عرصه انتخابات این توافق را زیر پا گذاشتند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: پس از تصویب طرح برجام در مجلس و تصویب توافق در شورای عالی امنیت ملی این موضوع خدمت رهبر معظم انقلاب ارائه شد و ایشان نیز اصل توافق را تائید کرده و ملاحظاتی را فرمودند.

رئیس قوه مقننه گفت: قطعا من در مسئله هسته‌ای به دولت و دیگران کاری ندارم بلکه براساس تجربه 20 ساله خود تصمیم گرفته و عمل کردم و بین خود و خدای خود موظف بودم این سد را از جلوی پای ملت بردارم از این رو در نهایت خوشبختانه در موضوع برجام و توافق هسته‌ای تصمیم مناسبی اتخاذ شد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای توافق هسته‌ای ضمن لغو تحریم‌ها، تصویب پیشرفت‌های هسته‌ای کشورمان بود و حال پس از توافق هسته‌ای ما می‌توانیم این صنعت صلح آمیز را ارتقاء دهیم.

وی با اشاره به مشکلات کنونی در حوزه چاپ و نشر گفت: یکی از مشکلات این حوزه در شرایط کنونی عدم فروش اینگونه محصولات است که این مسئله به علت وجود رکود در کشور رخ داده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رونق اقتصادی موجب تقویت حوزه نشر می‌شود، افزود: در شرایط کنونی بخش فرهنگ متاثر از مسائل اقتصادی است البته برخی از مشکلات بویژه در حوزه کتاب از دیرباز وجود داشته است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات حوزه چاپ و نشر مسئله آراستگی و نحوه صحافی کتب است از این رو ناشرین باید برای ارتقای این حوزه اقدام به تجهیز تکنولوژی‌های جدید کنند که قطعا ما آمادگی حمایت از این موضوع را داریم.

وی با تاکید بر اینکه چرخه اقتصادی حوزه چاپ و نشر باید تقویت شود، تصریح کرد: در شرایط کنونی در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه قرار داریم از این رو مجلس آمادگی دریافت پیشنهادات فعالان این حوزه را دارد تا دغدغه‌ها و مسائل مربوطه به درستی در برنامه پنج ساله دیده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی اختصاص یارانه برای حوزه چاپ و نشر مشکل ساز است و قطعا با این موضوع این حوزه دولتی شده و اگر زمانی این اعتبارات قطع شود متولیان و فعالان این بخش دچار مشکلات بسیاری می‌شوند بنابراین چرخه اقتصادی حوزه چاپ و نشر باید مستقل باشد./

پایان پیام

 

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی