کد خبر : 586
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست صمیمانه با فرهیختگان و دست اندرکاران حوزه چاپ و نشر؛

بخشی از مشکلات حوزه فرهنگ متاثر از مسائل اقتصادی است/ اختصاص یارانه، حوزه چاپ و نشر را دولتی می‌کند

بخشی از مشکلات حوزه فرهنگ متاثر از مسائل اقتصادی است/ اختصاص یارانه، حوزه چاپ و نشر را دولتی می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از مشکلات حوزه فرهنگ متاثر از مسائل اقتصادی است، گفت: در شرایط کنونی در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه قرار داریم از این رو مجلس آمادگی دریافت پیشنهادات فعالان این حوزه را دارد تا دغدغه‌ها و مسائل مربوطه به درستی در برنامه پنج ساله دیده شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به شهر مقدس قم سفر کرده، امشب (سه‌شنبه، 4 اسفندماه) در نشست صمیمانه با فرهیختگان و دست اندرکاران حوزه چاپ و نشر با بیان اینکه من در عرصه انتخابات به صورت مستقل حاضر شده‌ام، گفت: من با دعوت آقایان مراجع عظام در حمایت جامعه مدرسین در انتخابات شرکت کردم و هیچ ائتلافی با هیچ جریانی ندارم اما اینکه دیگران و برخی کاندیداها خودشان اقدام هایی کرده باشند این به معنای ائتلاف نیست.

نماینده مردم قم با اشاره به توافق هسته‌ای گفت: دغدغه اصلی من همیشه این بوده که حماسه ملی تامین شود، در بحث هسته‌ای ما در چند سال اخیر مورد تحریم کشورهای غربی قرار گرفتیم و آن‌ها به ما ظلم بسیاری کردند اما ما ایستادگی کردیم و در نهایت به دانش و فناوری هسته‌ای رسیدیم.

دکتر لاریجانی ادامه داد: پس از آن به درخواست کشورهای غربی به ویژه آمریکا مذاکرات هسته‌ای آغاز شد البته این مذاکرات بسیار دقیق و با حساب و کتاب و با نظارت صورت گرفت، پس از توافق هسته‌ای موضوع تفسیر برجام مطرح شد که در نهایت نظام به این نتیجه رسید که این توافق در شورای عالی امنیت ملی در مجلس به تصویب رسیده و در نهایت به تائید رهبری برسد از این رو شورای عالی امنیت ملی 8 جلسه برای برگزاری برجام برگزار کرد و با چند ملاحظه توافق در شورا به تصویب رسید.

رئیس قوه مقننه افزود: در موضوع مجلس نیز مباحث بسیاری در سطح نظام مطرح شد که چگونه برجام مورد بررسی و تفسیر قرار گیرد و همچنین در داخل مجلس و فراکسیون‌ها اقدامات و نشست‌های بسیاری برگزار شد و در نهایت در این مسئله توافق صورت گرفت و در صحن علنی مجلس نیز در یک روز کامل این موضوع بحث و بررسی شد و همچنین قرار بود 3، 4 پیشنهاد براساس توافق صورت گرفته در مجلس مطرح شود که آن پیشنهادها نیز مطرح شد البته در بحث طرح برجام توافق شده بود اما آن‌ها مانند عرصه انتخابات این توافق را زیر پا گذاشتند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: پس از تصویب طرح برجام در مجلس و تصویب توافق در شورای عالی امنیت ملی این موضوع خدمت رهبر معظم انقلاب ارائه شد و ایشان نیز اصل توافق را تائید کرده و ملاحظاتی را فرمودند.

رئیس قوه مقننه گفت: قطعا من در مسئله هسته‌ای به دولت و دیگران کاری ندارم بلکه براساس تجربه 20 ساله خود تصمیم گرفته و عمل کردم و بین خود و خدای خود موظف بودم این سد را از جلوی پای ملت بردارم از این رو در نهایت خوشبختانه در موضوع برجام و توافق هسته‌ای تصمیم مناسبی اتخاذ شد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای توافق هسته‌ای ضمن لغو تحریم‌ها، تصویب پیشرفت‌های هسته‌ای کشورمان بود و حال پس از توافق هسته‌ای ما می‌توانیم این صنعت صلح آمیز را ارتقاء دهیم.

وی با اشاره به مشکلات کنونی در حوزه چاپ و نشر گفت: یکی از مشکلات این حوزه در شرایط کنونی عدم فروش اینگونه محصولات است که این مسئله به علت وجود رکود در کشور رخ داده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رونق اقتصادی موجب تقویت حوزه نشر می‌شود، افزود: در شرایط کنونی بخش فرهنگ متاثر از مسائل اقتصادی است البته برخی از مشکلات بویژه در حوزه کتاب از دیرباز وجود داشته است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات حوزه چاپ و نشر مسئله آراستگی و نحوه صحافی کتب است از این رو ناشرین باید برای ارتقای این حوزه اقدام به تجهیز تکنولوژی‌های جدید کنند که قطعا ما آمادگی حمایت از این موضوع را داریم.

وی با تاکید بر اینکه چرخه اقتصادی حوزه چاپ و نشر باید تقویت شود، تصریح کرد: در شرایط کنونی در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه قرار داریم از این رو مجلس آمادگی دریافت پیشنهادات فعالان این حوزه را دارد تا دغدغه‌ها و مسائل مربوطه به درستی در برنامه پنج ساله دیده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی اختصاص یارانه برای حوزه چاپ و نشر مشکل ساز است و قطعا با این موضوع این حوزه دولتی شده و اگر زمانی این اعتبارات قطع شود متولیان و فعالان این بخش دچار مشکلات بسیاری می‌شوند بنابراین چرخه اقتصادی حوزه چاپ و نشر باید مستقل باشد./

پایان پیام

 

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی