کد خبر : 573
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم بزرگداشت استقلال کانون وکلا؛

استقلال وکلا مسئله‌ای درست و سنجیده است/ وجود جایگاه وکالت در سیستم حقوقی یک امر لازم است

استقلال وکلا مسئله‌ای درست و سنجیده است/ وجود جایگاه وکالت در سیستم حقوقی یک امر لازم است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استقلال وکلا مسئله‌ای درست و سنجیده است، گفت: وجود جایگاه وکالت در سیستم حقوقی کشورمان یک امر لازم است.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به شهر مقدس قم سفر کرده، عصر (چهارشنبه، 5 اسفندماه) در مراسم بزرگداشت استقلال کانون وکلا گفت: وکلای مجلس یا همان نمایندگان و وکلای دادگستری وجه تشابهاتی با هم دارند به طوریکه نمایندگان مجلس باید افرادی متعهد، شجاع و مستقل باشند و وکلای دادگستری نیز باید همین خصایص و ویژگی‌ها را برای دفاع از موکلین خود داشته باشند.
 
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استقلال وکلا و کانون وکلا موضوع درست و سنجیده‌ای است، افزود: قطعا باید تلاش شود تا بخش‌های مختلف در جهت ایفای عدالت به جایگاه متناسب خود دست پیدا کنند، البته وقتی وکیل مستقل و شجاع باشد، این مسئله کمک می‌کند که حکم قاضی به عدالت نزدیک‌تر بوده یا حداقل مستندتر باشد از این رو در سیستم حقوقی کشورمان مسئله وکالت یک امر لازم است. 
 
وی با اشاره به موضوع ماده 48 آئین نامه دادرسی و درخواست کانون وکلا برای اصلاح این ماده قانونی تصریح کرد: این مسئله در طبقه‌بندی وکلا توسط قوه قضائیه مشکلاتی را ایجاد می‌کند زیرا براساس قانون کنونی برخی وکلا می‌توانند در مسائل امنیتی وکیل باشند و عده دیگر نمی‌توانند این امور را برعهده بگیرند البته من در نشست اخیر با اعضای هیات مدیره کانون وکلا گفتم که باید به دنبال راه‌حل‌های دیگر برای حل این مسئله بود.  
 
دکتر لاریجانی ادامه داد: یکی از راه‌حل‌های این موضوع ایجاد زیر رشته در حوزه وکالت است، در شرایط کنونی تمام علوم مانند حوزه پزشکی، تخصص‌های مختلف و متنوعی دارند که افراد به صورت تخصصی آن را دنبال می‌کنند از این رو برای حوزه وکالت نیز این مسئله خوب است که کار تخصصی صورت بگیرد به طور مثال عده ای از وکلا در مسائل اقتصادی و عده‌ای دیگر در موضوعات دیگر مانند حوزه بین الملل، دعاوی امنیتی و موضوعات مرتبط با مطبوعات کار خود را دنبال کنند که این مسئله موجب می‌شود که وکلا از ظرفیت‌های جدیدی برخوردار شوند البته من در این حوزه با مسئولان قوه قضائیه صحبت کردم و در شرایط کنونی آنچه که مصلحت کشور بوده اصلاح قانون مربوطه است. 
 
رئیس قوه مقننه تصریح کرد: ما در شرایط کنونی آمادگی داریم برای ایجاد یک نظامات عادلانه و دقیق تر با کانون وکلا همکاری داشته باشیم.
 
دکتر لاریجانی انتخابات هفتم اسفند را سرنوشت ساز خواند و گفت: با بررسی اوضاع کشورهای منطقه شاهد هستیم که این کشورها دچار تلاطم و بحران‌های بسیاری هستند البته مسائل امنیتی محدود به یک جغرافیا نیست بلکه نیاز است که ما نیز از امنیت خودمان دفاع کنیم البته بعید می‌دانم که کشمکش‌های تروریستی در منطقه در کوتاه مدت علاج شود. 
 
وی با اشاره به پرونده هسته‌ای کشورمان گفت: در بحث هسته‌ای در چند سال اخیر مجادلات سختی صورت گرفت اما خوشبختانه با تصمیم داهیانه نظام مذاکرات به نتیجه رسید و تحریم‌ها رفع شد از این رو این موضوع کاملا روشن و مبرهن است که مسئله هسته‌ای با دقت و صراحت نظام جلو رفت و دستاوردهای خوبی برای کشور داشت، حال شرایط کشور تغییر کرده و فضای تنفسی برای ملت ایران ایجاد کرده از این رو در شرایط کنونی باید از این ظرفیت‌ها بویژه مسئله سرمایه‌گذاری در کشور استفاده کنیم که این مسئله نیاز به یک دید ملی و کلان دارد. همچنین پس از توافق هسته‌ای ما شاهد تسهیل روابطمان در عرصه بین الملل بودیم که این روابط باید تبدیل به روابط اقتصادی شود. 
 
دکتر لاریجانی افزود: در شرایط کنونی که مسئله انتخابات مطرح است ما به افراد مدبر و هوشمند و کاردان نیاز داریم تا مسائل داخلی و بین المللی را شناخته و از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده کنند. همچنین با توجه به شرایط کنونی وظیفه ملی و انقلابی هر فرد پرهیز از دعوا و جنجال های سیاسی است زیرا این مسئله اذهان را از موضوع اصلی متفرق می‌کند از طرف دیگر بسیاری از مجادلات سیاسی در کشور در شرایط کنونی هیچ ارتباطی با منافع ملی ما ندارد بلکه برای دریافت پست و مقام و مسائل جزئی از سوی برخی افراد صورت می‌گیرد. 
 
رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم وحدت میان مسئولان و مردم در شرایط کنونی کشور تاکید کرد و گفت: تهمت زدن و ایجاد تفرقه تنها موجب سایش در انرژی افراد و مسئولان می‌شود.
 
در پایان این مراسم از دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به پاس حمایت های بی دریغ از کانون های وکلا با اهدای لوحی تقدیر شد.
 
پایان پیام 
 
   ‌
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی