کد خبر : 568
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

نگاه ويژه رييس مجلس به حفظ زيست بوم قم؛

تغيير الگوي كشت ؛ مقابله با پديده خشكسالي و گرمايش

تغيير الگوي كشت ؛ مقابله با پديده خشكسالي و گرمايش

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی لاریجانی؛ استان قم استاني كويري است و تغييرات اقليمي وخشكسالي هاي اخير باعث شده تا منابع طبيعي وباغات آن در سالهاي اخير لطمات فراواني از اين بابت ببينند. شدت و حدت اين كم آبي بگونه اي بود كه امسال در برخي نقاط استان باغداران برای تامین آب باغات خود با خرید یخ و قرار دادن آن در پای درختان، باغات خود را آبیاری می‌کردند.
 
قم به واقع نيازمند اعتبار براي مبارزه با خشكسالي است و شاهد اين مدعا در يكي از شاخص ها كاهش میزان تولید علوفه از مراتع است كه رقم  46 هزار و 500 تن در سال امسال به میزان 11 هزار و 25 تن رسیده و به عبارتی 75 درصد کاهش داشته است. تبعات اين رويداد به اينجا ختم نشده است ؛ خشکسالی موجب از بین رفتن پوشش گیاهی شده که این امر خود خطر ایجاد حریق در مراتع و رواج برخی از آفات و بیماری‌ها را افزایش داده است.
 
اين وضعيت ازنگاه دكتر علي لاريجاني نماينده مردم قم نيز مغفول نمانده است. او كه در طول ساليان گذشته علاوه بر جلسات متعدد با باغداران به مراتع و محيط زيست استان نيز توجه داشته يكي از اهدافش در دوران نمايندگي رتقا و توسعه فضاي سبز شهر قم و اجراي طرحهاي مرتع داري و بيابان زدايي بوده است. حدود ۲۰درصد از اراضی کشاورزی استان را باغات تشکیل می‌دهد. عمده باغ‌های استان قم در مناطق معتدل و کوهستانی جنوب و غرب استان پراکنده‌اند. عمده محصولات تولیدی باغات استان میوه‌هایی چون زردآلو، فندق، گلابی و گیلاس هستند.
 
با توجه به كاهش حدود 11000 هكتار از باغات استان ظرف نيم قرن گذشته و خشكسالي هاي پياپي دو دهه اخير و افزايش ميانگين 5 درجه اي حرارت شهر قم ( كه اين امر به وضوح در چند سال گذشته با تغيير اقليم نمايان شده است)  دكتر لاريجاني با مسئولان جلسات مكرري برگزار كرده است تا راه هاي كاهش آسيب ها و جبران خسارات به محيط زيست از يك سو و باغداران از سوي ديگر بررسي شود . جلسات متعدد با  حضور دکتر لاریجانی، شهرداران استان قم ، مسئولان وزارت جهادكشاورزي و منابع طبيعي استان برگزار شده و طرحهاي اضطراري، ميان مدت و بلند مدت ، براي اين امر طراحي و به مرحله اجرا درآمده است. بطوريكه امروز شاهد هستيم سالانه دو هزار هكتار به سطح باغات پسته استان افزوده مي شود.
ا
ز جمله اين طرح ها ، طرح تغيير الگوي كشت از زراعت به باغ كه حدود 6000 هكتار آن عملياتي شده است، طرح كمربندي فضاي سبز قم، توسعه پاركهاي محلي، توسعه پاركهاي جنگلي مانند ثامن الائمه و در جاده گرمسار و اسلام آباد در جاده اراك و تهيه طرح جامع به وسعت 30000 هكتار مرتع داري در كانونهاي ايجاد ريزگرد در شرق و غرب استان قم از اهم تصميمات اتخاذ شده در اين ارتباط مي باشد كه با تامين اعتبار سالانه آن ، ظرف يك دهه آينده ، تحول عظيمي در اين موضوع ايجاد خواهد كرد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در ديدار با مسئولان جهاد كشاورزي استان با اشاره به ضرورت ساماندهی وضعیت تولید از نظر کشاورزی ، متذكر شده است كه در بخش کشاورزی به دلیل مشکلات آب در قم، تغییر الگوی کشت یک موضوع اساسی است که در این‌خصوص با دستگاه‌های اجرایی و وزارت جهاد کشاورزی رایزنی‌هایی انجام شده تا این بخش مورد حمایت قرار گیرد، زیرا بخشی از نیروی انسانی در این زمینه فعالیت می‌کنند.
 
در سالجاري بيش از 32 هزار تن انار از دو هزار و هشتصد هکتار باغات استان قم برداشت شد. باغداران قم البته توانسته اند با تغيير الگوي كشت گام هاي اساسي در توليد محصولات باغي بردارد.  2 هزار و 400 تن محصول پسته خشک و 200 تن محصول زیتون از باغات قم و هزاران تن جو و پنبه در سالجاري برداشت شده است و اين نشان مي دهد كه تدابير انديشيده شده نظير اصلاح بذر و آبياري به شيوه نوين كه نيازمند اعتبار بود تا حدودي توانسته راهنماي اين قشراز جامعه باشد و جلوي ضررهاي هنگفت به آنها رابگيرد.
 
امروز قم به دليل شرايط آب و هوايي بهترين محصول ارگانيك زيتون را توليد مي كند و به گفته مسئولان کامل‌ترین مجموعه کلکسیون درختان زیتون کشور در استان قم و در مجموعه فدک قرار دارد که بالغ بر 100 گونه از ارقام مختلف زیتون از اقصی نقاط کشور و حتی جهان در این مجتمع جمع‌آوری و کشت شده است.
 
در دیدار باغداران و کشاورزان با دکتر لاریجانی مسايل ديگري نيز مطرح مي شود كه متاسفانه به خاطر توجه رسانه ها به بعد ملي شخصيت رييس مجلس شوراي اسلامي اين مسايل انعكاس مناسبي نمي يابد موضوعاتي كه در سرنوشت كشاورزان و باغداران تاثير گذار است. از جمله اين مسايل مي توان به ساعت کارکرد چاهها و دستور وي در خصوص تدریجی کردن کاهش ساعت کارکردها بر اساس برنامه سازمان جهاد کشاورزی اشاره كرد و يا در خصوص نصب کنتور بر چاهها و دریافت پول کنتور توسط آب منطقه ای سخن به ميان آورد كه با دستور رييس مجلس در خصوص تشکیل جلسه با دیوان در خصوص حل این موضوع (دفتر قم) که جلسه تشکیل و مقرر گردید آب منطقه ای نسبت به نصب کنتور اقدام و بدهی کشاوران به آب منطقه ای جزء دیون کشاورزان به آب منطقه ای منظور گردد.
 
غير از جلساتي كه در دفتر رييس مجلس در قم برگزار مي شود دكتر لاريجاني هنگام حضور در مساجد روستاها بي واسطه سخنان آنان را شنيده و براي مشكلاتشان چاره جويي كرده است. او در همين آذرماه سالجاري با حضور در مراسم مسجد جامع بخش جعفر آباد در خصوص رفع مشکلات بخش کشاورزی و دامداری دستوراتي داد كه در بخش پیگیری در خصوص واگذاری اسناد کشاورزی انجام که مقداری از آن انجام شده و ما بقی در حال پیگیری است.
 
حفظ زيست بوم كشور و تاثير درختان برجوانب مختلف زندگي انسان باعث شده تا اين مهم به عنوان يكي از اولويت هاي اصلي برنامه توسعه ششم كشور مد نظر دولت و مجلس قرار گيرد. بدون ترديد تامين حيات اقتصادي باغداران و كشاورزان ازيك سو و مقابله با پديده هاي طبيعي نظير گرمايش زمين از سوي ديگر نيازمند عقلانيت و اتخاذ تدابير ويژه است و اين موضوع بايد سرلوحه همه مسئولان در سطح كشوري و استاني قرار گيرد.
 
پایان پیام
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی