کد خبر : 567
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

پاسخ به دغدغه هاي مراجع و تلاش براي پيگيري مطالبات مردم قم

پاسخ به دغدغه هاي مراجع و تلاش براي پيگيري مطالبات مردم قم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی لاریجانی؛ يكي از اصلي ترين برنامه هاي علي لاريجاني نماينده مردم قم و رييس مجلس شوراي اسلامي ديدار و ملاقاتهاي متعدد با مراجع عظام تقليد، روحانيت معظم و بهره مندي از فرمايشات حضرات آيات عظام و توجه به نقطه نظرات آنان بوده است.
 
دکتر علی لاریجانی همانگونه که در آغاز با دعوت و اشارت علما ، فضلا و مراجع عظام تقلید، شهرمقدس قم را برای کاندیداتوری انتخاب کرد ؛ در طول سالهای مجالس هشتم و نهم ، همواره و مستمر، ضمن ملاقات با مراجع بزرگوار تقلید و ارائه گزارشی از مهمترین مسائل مهم داخلی و خارجی، آنان را در جریان مسائل مهم استان قرار می داد و از رهنمودهای این بزرگواران استفاده می نمود.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی همواره به اهمیت جایگاه حوزه علمیه، مراجع و علمای استان قم اشاره كرده و خاطرنشان ساخته است: قطعاً نظرات این بزرگواران برای اعتلای استان بسیار مفید است و به طور حتم علما می‌توانند مسئولان و نمايندگان استان قم را برای پیدا کردن و یافتن راه درست یاری کنند. لاريجاني كه در طول هفت سال و نيم گذشته هر بار به حوزه انتخابيه خود رفته تلاش كرده در صورت امكان به بيوت حضرات آيات شرفياب شود به صراحت مي گويد: بنده که هر وقت به خدمت مراجع می‌روم، دلسوزی و خیرخواهی را در نظرات این عزیزان به وفور می‌بینم، از این‌رو می‌توان از پیشنهادات و نظرات مراجع و علما در مسائلی همچون موضوعات حوزوی، فرهنگی، معیشتی و اقتصادی قم استفاده کرد.
 
بررسي اخبار مربوط به ديدار مراجع بزرگوار تقليد با رييس مجلس شوراي اسلامي نشان مي دهد كه اين بزرگواران علاوه بر مسايل كلان كشور در عرصه هاي مختلف بين المللي و داخلي، توجه ويژه اي به مسايل شهر قم و بويژه معيشت و رفاه مردم داشته اند. از اصلي ترين دغدغه هاي مراجع عظام تقليد در سالهاي اخير كه اتفاقا دغدغه و مطالبه مردم عادي شهر قم نيز هست مي توان به موضوع آب اين شهر در همه بخش هاي شرب، كشاورزي و اقتصاد و اشتغال جوانان ، بهداشت و درمان و البته طرح توسعه حرم حضرت معصومه(س) و رسيدگي به وضعيت زايران اشاره كرد.
 
دكتر علي لاريجاني در پيگيري حل مشكل آب شهر قم در سالهاي گذشته تلاشهاي قابل توجهي انجام داده است. او با اهتمامي كه به حل مسايل حوزه انتخابيه و رفع نگراني بزرگان حوزه براي حل مشكل آب هشتمين كلانشهر كشور داشته است جلسات و مكرري در سطح ملي و استاني برگزار و پيگيريهاي مستمري بعمل آورده است تا تخصيص اعتبار و تامين بودجه و اتمام پروژه طرح تامين آب آشاميدني قم هر چه سريعتر انجام شود . امروز از نگاه رييس مجلس ؛ استان قم از گردنه مشکلات مربوط به آب عبور کرده و هم اکنون تنها نیازمند کارهای تکمیلی است.
 
رهبر معظم انقلاب نيز در سال 89 از مساله آب آشاميدني به عنوان مهمترين مساله قم ياد كرده و از همه خواستند در اين زمينه كمر همت ببندند. با انتقال آب از سرچشمه هاي دز به قم ساليانه 183 ميليون متر مكعب آب به پشت سد كوچري وارد مي شود كه توانسته بخش عمده نياز آب شرب ، كشاورزي و صنعتي قم را برآورده كند. احداث سد پانزده خرداد نيز گام ديگري براي حل معضل كم آبي براي شهري است كه نام آن برگرفته از آب است. چنانچه دركتاب قم تاليف حسن بن محمد قمي، آمده است :«بدين علت اين منطقه را قم ناميدند كه محل جمع شدن آبها و آب انار بوده است. زيرا در زبان عربي جمع شدن آب را قم مي گويند.»
 
دکتر لاریجانی جايي گفته بود؛ درباره این پروژه 20 سال سخن گفته شده ولی نتیجه ای حاصل نشد اما امروز با تلاش های صورت گرفته و عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب، بودجه کافی اختصاص داده شده و به سرانجام رسیده است و ما قدردان مقام معظم رهبری هستیم.
 
دومين توصيه مراجع عظام تقليد در دهها بار ديدار علي لاريجاني با ايشان رسيدگي به وضعيت اشتغال جوانان بود. معضلي كه سخت همه مسئولان كشور را تحت فشار قرار داده است و عامل اصلي بسياري از ناهنجاريهاي اجتماعي تلقي مي شود.
 
منفي شدن رشد اقتصادي كشور، قوانين پيچيده و نظام بوركراتيك اداري باعث شده است تا نرخ رشد بيكاري بويژه در ميان جوانان تحصيل كرده افزايش يابد. مقابله با اين پديده نيازمنداجماع عمومي ميان همه كارگزاران نظام اسلامي است تا بسترهاي توسعه اقتصادي فراهم شود. رييس مجلس در سطح كلان و در صحن مجلس در برچيدن قوانين نادرست و فراهم كردن شرايط براي رونق اقتصادي و افزايش سرمايه گذاري داخلي و خارجي تلاش بسياري كرده است.
 
لاريجاني در جمع مردم قم خطاب به آنها براي رفع اين دغدغه گفت : ایجاد اشتغال برای جوانان تنها با سرمایه‌گذاری در بخش تولید فراهم می‌شود. او كه به استعدادهاي استان قم و ظرفيت هاي اشتغالزايي در حوزه گردشگري،‌ صنعت، معدن و به ویژه صنايع دستي آشناست در بيش از هفت سالي كه رداي نمايندگي مردم را به تن كرده است، بيش از 125 ديدار با مديران دولتي بخش هاي مختلف ، 30 ديدار با اصناف ، تشكل ها ، تعاوني ها و هيات مديره شركت هاي بزرگ  و 10 ديدار با مديران بانك هاي مختلف استان برگزار كرده است تا بتواند بنوبه خود گرهي از كار توليد و سرمايه گذاري باز كند و راه را براي گردش چرخ اقتصاد هموارتر كند امري كه موجب شده وضعيت استان قم در مقايسه با بسياري از استان هاي ديگر بهتر باشد.
 
نماينده مردم شهري كه بر اساس آخرين سرشماري ها جمعيت آن نزديك به يك ميليون و صدهزار نفر است اميدوار است حالا كه توافق هسته‌ای حاصل شده است گشایش بسیاری برای صادرات فرش به‌وجود ‌آید. او معتقد است بايد از  ظرفیت ايجاد شده استفاده کرد تا بار ديگر پايتخت فرش ابريشمي ايران و جهان را به مردم دنيا شناساند امري كه كليد آن پس از برجام، با هديه يك قطعه فرش ابريشمي بافت قم به رهبر كاتوليك هاي جهان توسط رييس جمهور در واتيكان رقم خورد و اين باور را زنده كرد كه صنايع دستي مي تواند هنوز در اشتغالزايي جوانان  و در آمدزايي براي كشور و استان تاثير گذار باشد.
 
همه كساني كه براي زيارت كريمه اهل بيت به قم رفته اند متوجه تغييرات فراوان در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) شده اند. با افزايش تعداد زايران و عبور و مرور خودروها مشكلات متعددي براي دوستداران آن حضرت به هنگام تشرف بوجود مي آمد و اين معضل را مراجع كه ميهمان دايمي آن بانوي مكرم هستند بيش از همه درك و به مسئولان از جمله رييس مجلس شوراي اسلامي منتقل مي كردند.
 
برگزاري جلسات متعدد به مديريت شهري و پيگيري مسايل مختلف آن از جمله پيگيريهاي دكتر علي لاريجاني در كسوت نمايندگي مجلس شوراي اسلامي بوده است. امروز علاوه بر تغييرات ايجاد شده ، طرح هاي وسيع تبري برای اطراف حرم مطهر در نظر گرفته شده است که البته نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری دارد. در این طرح، حرم مطهر حضرت معصومه(س) به عنوان محور و اطرافش مجامع علمی مختلفی در نظر گرفته شده که بخشی از این طرح اجرا شده و بخش دیگر آن باقی مانده است.
 
 در حوزه رفاهي و درماني اقدامات متعددي مد نظر قرار گرفت كه از جمله آن  احداث بیمارستان یک‌هزار تختخوابی در منطقه پردیسان قم بود كه شخص رييس مجلس برای اجرای این پروژه، پيگير مذاکرات با بانک پاسارگاد در جهت سرمایه‌گذاری برای ساخت بیمارستان بود تا زمین این پروژه در اختیار این بانک قرار گرفت و اقدامات اجرايي كليد خورد.
 
از آن سو رئیس مجلس شورای اسلامی تصريح دارد كه اگر در استان قم رجال دینی برجسته به ویژه مراجع عظام و ائمه جمعه کمک کنند  قم مي تواند به یک استان نمونه تبدیل شود و در آینده‌ای نزدیک الگوی کل کشور در تمام حوزه‌ها باشد.
 
تاكنون جلسات متعددي با حضور رييس مجلس براي پيگيري و اجرايي شدن مصوبات سفر مقام معظم رهبري به قم انجام شده است. رهبر انقلاب اسلامی در آن سفر از آب آشامیدنی، مناطق محروم، امکانات بهداشتی و درمانی بویژه در بخش زنان، صنایع دستی، آب کشاورزی و صنعت به عنوان مسائل اساسی شهر قم ياد كردند و فرمودند: خدمت به قم را خدمت به کشور است. زيرا: شهر مقدس قم آبروی جمهوری اسلامی ایران است زیرا این شهر پایگاه انقلاب و روحانیت و محل بزرگترین حوزه علمیه و شخصیت های برجسته علمی و دینی است.
 
پایان پیام
 
 
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی