کد خبر : 5656
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست مشترک فراکسیون قرآن و عترت مجلس:

قرآن پایه و اساس تمام امور فرهنگی است/ سازوکار آموزش قرآن اصلاح شود

قرآن پایه و اساس تمام امور فرهنگی است/ سازوکار آموزش قرآن اصلاح شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش قرآن باید همراه با ایجاد علاقمندی در دانش‌آموزان باشد، گفت: آموزش روخوانی و مفاهیم قرآنی به دانش‌آموزان باید در کنار یکدیگر باشد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (سه شنبه، 12 تیرماه) با اعضای فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

قرآن پایه و اساس تمام امور فرهنگی است/ طرح رابطان استانی مجلس باعث انگیزه کار مؤسسات قرآنی می‌شود

دکتر لاریجانی در این دیدار با بیان اینکه هیچ کار فرهنگی سالم تر از کار قرآنی نیست، گفت: قرآن پایه و اساس همه امور فرهنگی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه طرح ایجاد رابطان استانی مجلس را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: این طرح باعث می شود مؤسسات قرآنی که بیش از 8 هزار مؤسسه هستند هماهنگ شده کار کنند ضمن اینکه دریافت حس حمایت از طرف آنها باعث انگیزه کار این مؤسسه ها می شود.

سازوکار تدریس قرآن و زبان عربی اصلاح شود

وی در ادامه با بیان اینکه قرائت قرآن بسیار مهم است، عنوان کرد: باید پیش از ورود به بحث معنا، اصل روخوانی قرآن اصلاح شده و راه های ایجاد علاقه در دانش آموزان به قرآن پیدا شود.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه به طور کلی آموزش زبان های خارجی نظیر عربی و انگلیسی به دانش آموزان سازوکار سختی دارد که باعث می شود آنها پس بزنند، ابراز داشت: لازم است از متن به ضوابط دستوری رسید و مبنا ضوابط دستور زبان نباشد از این رو نحوه تدریس و متد آموزشی بسیار مهم است.

ضرورت آموزش مفاهیم و روخوانی قرآن به دانش آموزان در کنار یکدیگر

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه 50 درصد زبان فارسی را عربی تشکیل می دهد پس دانش آموزان باید به راحتی این زبان را فرا بگیرند، عنوان کرد: اما از آنجایی که مربیان از صرف و نحو وارد تدریس عربی می شوند، دانش آموزان نیز خسته می شوند پس باید ابتدا مباحث قرآنی مثل احترام به والدین، دروغ نگفتن، اسراف نکردن و سایر موارد از قرآن استخراج شده و به دانش آموزان آموزش داده شود که هم فهم و هم روخوانی قرآن را با هم بیاموزند.

وی در ادامه با اشاره به طرح نامه سعادت که مجموعه ای از رفتارهای روزانه درباره رفتار با والدین، همسایه، معلم و غیره بود، گفت: این طرح بسیار خوب بود که باید از آن الگوبرداری شود.

جاذبه آموزش اذان پیش از آموزش قرآن به کودکان/ نهادهای آموزش قرآن مردمی بمانند

دکتر لاریجانی با اشاره به توانایی دانش آموزان در به خاطر سپردن مطالب، بیان داشت: لازم است حفظ قرآن در دانش آموزان نیز تقویت شود به خصوص بحث اذان برای کودکان بسیار جاذبه دارد که می توان از همان ابتدا به کودکان آموزش اذان با صدای بلند داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در خصوص تخصیص بودجه قرآنی مساعدت می کنیم البته باید اقدامات به گونه ای باشد که نهادهای آموزش قرآن مردمی بوده و دولتی نباشند./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی ، رییس مجلس شورای اسلامی ، فراکسیون قرآن و عترت مجلس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی