کد خبر : 565
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

پيگيري شخصي مشكلات كشاورزان و دامداران قم/كمك سريع در ماجراي تب برفكي/مصوباتي كه زنگ توليد صنعتي دام را رقم زد

پيگيري شخصي مشكلات كشاورزان و دامداران قم/كمك سريع در ماجراي تب برفكي/مصوباتي كه زنگ توليد صنعتي دام را رقم زد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی لاریحانی؛ در دنیا صنایع مختلفی برای ایجاد اشتغال و همچنین تولید محصولات مصرفی وجود دارد که یکی از این صنایع مهم دام‌پروری است که بسیاری از کشورها بر روی این صنعت سرمایه‌گذاری مناسبی انجام داده‌اند. برزيل از كشورهايي است كه سرمايه گذاري بسياري در اين زمينه انجام داده و ايران نيز در سنوات گذشته واردات بسياري از اين كشور انجام داده است.
 
در حاليكه برخي از استان‌های کشور از کمبود امکانات و نبود زیرساخت‌های لازم در بخش كشاورزي و دامپروري رنج می‌برند، استان قم باوجود وسعت کم و در اختیار داشتن سهمی کمی از زمین‌های کشاورزی حاصلخیز کشور همواره به‌عنوان یکی از استان هاي موفق عملکرد خوبی را از خود در دو بخش کشاورزی و خصوصاً دامداری به‌جای گذاشته است.
 
پرورش دام در استان قم به دو صورت سنتى و صنعتى انجام مى‏گيرد. دامپرورى سنتى خود به دو صورت شبانى (رمه‏گردانى عشاير كوچنده) و خانگى است. ايلاتى مانند ايل زند، ايل كلكو و ايل شاهسون كه در استان قم زندگى مى‏كنند به پرورش گوسفند مى‏پردازند. نوع ديگر از پرورش دام در استان، گاودارى است كه بيشتر به صورت صنعتى و نيمه صنعتى مى‏باشد و توليدات آنها در بازارهاى قم و تهران به فروش مى‏رسد. در سالهاى اخير مرغدارى‏هاى صنعتى در اين استان پيشرفت چشمگيرى داشته است.
 
اشتغال صدها نفر در اين بخش باعث شده كه مسايل و مطالبات مربوط به اين افراد از سوي نمايندگان حوزه انتخابيه شان بيان و پيگيري شود. يكي از نقش هايي كه دكتر علي لاريجاني در طول دوران نمايندگي شهر قم ايفا كرده اند و به دليل نقش وي در مسايل ملي و كلان كمتر مورد علاقه رسانه ها قرار گرفته است، كمك و مساعدت براي حل و فصل مشكلات بخشي بوده كه ركوردهاي خوبي در توليد بجا گذاشته اند.
 
استان قم بالغ بر 3830 واحد گاوداری ( اعم از شیری و پرواری)، 3259 واحد دامداری گوسفند ( اعم از داشتی و پرواری) و تعداد 210 واحد پرورش شتر را به خود اختصاص داده همچنین تعداد 594 واحد مرغداری ( اعم از گوشتی ، تخم گذار ، بوقلمون و اردک) و 251 واحدکندوی زنبور عسل را در خود جای داده است .
 
  2% از تولیدات محصولات دام و طیور کشور در استان قم تولید می شود و از طرفی 49% تولیدات استان ، مازاد بر نیاز قم می باشد که در تنظیم بازار محصولات نقش عمده ای دارد. از نکات حائز اهمیت صنعت دام و طیور استان اشتغال  17623 نفر در این صنعت می باشد و همچنین با توجه به ارزش کل تولید محصولات صنعت دام و طیور در استان ، معادل20618 میلیاردریال است که سهم عمده ی اقتصاد بخش کشاورزی استان را شامل می شود.
 
دکتر لاریجانی غالبا مشکلات این بخشها را شخصا با جلساتی که با کشاورزان  و دامداران داشته اند پیگیر و در سطوح بالا کمکهای لازم را برای این قشر ارزشمند و زحمتکش فراهم کرده اند. نمونه اين كمك ها در ماجراي شيوع تب برفكي مشهود بود.
 
در سالجاري شیوع بیماری حاد پرندگان و تب برفكي در استان قم توليد كنندگان اين بخش را با مشكلات عديده اي مواجه کرد آنها با مراجعه به دفتر ريیس مجلس ، خواستار كمك سريع دولت به صندوق حمايت از بخش كشاورزي شدند. در اين ارتباط با دستور دكتر لاريجاني و پيگيري مداوم دفتر رئیس مجلس جلسات متعددي در استان و تهران برگزار شد که تاكنون 5/17 ميليارد تومان از خسارت وارده به مرغداران از طريق صندوق حمايت از بخش كشاورزي پرداخت شد و در خصوص تب برفكي نیز اعتبارات دولتي مورد نياز در اختيار استان قرار گرفت.
 
 چنين عملكردي براي جبران زیانهایی که بخاطر تلاطم اقتصادی برای كشاورزان و دامداران البته تنها معطوف به استان نبوده و رييس مجلس تلاش كرده است تا در سطح ملي نيز كمك حال اين قشر زحمتكش باشد.
اگر مي خواهيم تولیدات كشور به سطحی برسد که علاوه بر تأمین نیاز داخل بتوانیم به صادرات این محصولات رو بیاوریم نيازمند آموزش‌ها و تکنولوژی‌ها برتر هستيم كه فراهم كردن اين نيازها به خاطر نبود نقدينگي برطرف نشده است. از اين منظر دكتر لاريجاني به دنبال تقويت بخش كشاورزي، دام و طيور در قم بوده است.
 
به همين دليل پیشنهادات مندرج در ماده 17 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی با پیگیری های دکتر لاریجانی در مجلس شوراي اسلامي تصویب شد. همچنین به منظور تقویت سرمایه شرکتهای صندوق حمایت استانها بند ی ماده 143 و بند م ماده 194 قانون برنامه پنجم که در آن دستگاههای اجرائی می توانند قسمتی از اعتبارات تملکی خود را جهت افزایش سرمایه و همچنین قرارداد عاملیت با صندوقهای مذکور منعقد نمایند و این مهم توسط ایشان پیگیری و منجر به حکم قانونی شد.
 
اكنون صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی در اجرای ماده 12 قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شده و اين صندوق ها با تنوع در فعالیتهای مالی، اعتباری، بازرگانی، بیمه و ....مي توانند مشكل نقدينگي كشاورزان و دامداران سراسر كشور را مرتفع كنند.
 
در بخش جعفریه مجتمع دام شهر جایگاه ویژه‌ای را به استان قم در بخش دامداری داده است، این مرکز یکی از مراکز بسیار مهم دامی در کشور است و در حال حاضر در تعیین قیمت بسیاری از محصولات کشاورزی مانند علوفه و حتی محصولات دامی مانند شیر تأثیر بسیاری دارد. دامداران  براحتي با نماينده خود براي بيان مطالباتشان ديدار مي كنند. چنانچه چندي پيش جمعی از دامداران دام شهر و مهدی آباد قم با حضور در بیت مرحوم میرزا هاشم آملی با وي دیدار و گفت‌وگو کردند. لاریجانی نیز در این دیدار در مورد درخواست استمهال وام دامداری گفت: استمهال وام دامدارها مطابق با آیین‌نامه باید انجام شود و قول مساعدت داد تا با پيگيري بانک‌های عامل مشکلات مردم را در این زمینه حل کنند.
 
استان قم با برنامه ريزي و استفاده از ظرفيت هاي جغرافيايي و مديريتي خود مي تواند در حوزه دامپروري در كشور حرف براي گفتن داشته باشد و از اين طريق علاوه بر افزايش سرانه مصرف شير وپروتيين در استان، زمينه هاي رفع مشكل بيكاري و افزايش سرمايه را فراهم آورد.
 
پایان پیام
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی