کد خبر : 56
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس جمهور اندونزی:

جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری برای رفع پدیده های بحران زا در منطقه حمایت می کند

جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری برای رفع پدیده های بحران زا در منطقه حمایت می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به معضلات و بحران های منطقه ای گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری برای رفع پدیده های بحران زا در منطقه حمایت می کند.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی و هیات همراه که در رأس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به کشورمان سفر کرده، دیدار و گفت وگو کرد.

در ابتدای این دیدار دکتر لاریجانی سفر رئیس جمهور اندونزی به تهران را بسیار مهم و به عنوان نقطه عطفی در روابط دو کشور ارزیابی کرد و گفت: بسیار علاقه مندیم روابط و همکاری های فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی به عنوان دو کشور مهم و تاثیرگذار در جهان اسلام در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هر چه بیشتر گسترش یابد.

وی افزود: قطعاً ظرفیت های مناسب برای تعمیق مناسبات در جهت منافع مشترک ایجاب می کند که فصل نوینی در همکاری های اقتصادی، صنعتی، بانکی و فنی بین دو کشور گشوده شود و مجلس شورای اسلامی از هر ابتکار منتج به گسترش روابط و همکاری های مشترک استقبال و حمایت می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و اندونزی از کشورهای پرجمعیت جهان اسلام هستند و توسعه صنعت گردشگری و همکاری های دانشگاهی بین دو کشور در جهت توسعه روابط فرهنگی حائز اهمیت است و تجار دو کشور نیز با شناسایی و تحقق ظرفیت های تجاری مشترک باید هر چه بیشتر در جهت منافع متقابل اقتصادی فعال شوند.

دکتر لاریجانی با اشاره به مسائل مبتلابه جهان اسلام بر ضرورت ایجاد وحدت، همدلی و تقویت گفت وگو میان اعضای پیکره اسلام در حل و فصل مشکلات و بحران های منطقه ای و بین المللی در حوزه کشورهای اسلامی تاکید کرد و گفت: ایران و اندونزی دارای ظرفیت و امکان مناسبی در جهت کمک به حل معضلات و بحران هایی که موجب فرسایش انرژی و توان فراوان جهان اسلام و بهره برداری دشمنان آن شده است، می باشد.

وی گفت: برخی از مسائل حاکم بر روابط کشورهای اسلامی با یکدیگر ناشی از سوءتفاهم است و جمهوری اسلامی از هر ابتکار و اقدامی برای رفع مشکلات و پدیده های بحران زا در منطقه و استقرار ثبات و آرامش در آن قویاً حمایت می کند.

 

جوکو ویدودو: گفت وگو و مفاهمه تنها راه حل بحران های منطقه

در ادامه این دیدار جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، هدف از دیدار خود با مقامات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی را کمک به تسریع روند همکاری های مشترک متناسب با ظرفیت های موجود خواند و گفت: تمام تلاش خود را برای افزایش سطح مناسبات فیمابین در زمینه های اقتصادی، صنعتی، فرهنگی، گردشگری و سرمایه گذاری مشترک به کار خواهم گرفت تا سطح روابط و همکاری های مشترک به سطح قابل قبولی ارتقا یابد.

وی با اشاره به نقش مهم پارلمان در جمهوری اسلامی ایران در تسهیل ارتباطات بین دو کشور در زمینه های مختلف گفت: از تحرک روابط پارلمانی بین دو کشور بسیار خرسندم و از مجلس شورای اسلامی ایران خواستار حمایت از گسترش هر چه بیشتر مناسبات فمابین به ویژه در زمینه های تجاری و سرمایه گذاری های مشترک در زمینه نفت، گاز و برق هستند.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین دو کشور افزود: برقراری پرواز مستقیم بین تهران و جاکارتا بسیار مهم است و باید اجرایی شود.

رئیس جمهور اندونزی با اشاره به موضوعات منطقه ای گفت: از بروز بحران های تلخ منطقه ای بسیار متاسفیم و بر این باوریم که استمرار شرایط دشوار کنونی در جغرافیای جهان اسلام موجب اختلاف بین کشورهای اسلامی و در جهت بهره برداری رژیم صهیونیستی است و ما خواهان وحدت جهان اسلام هستیم.

وی در پایان گفت: اندونزی اعتقاد دارد راه حل بحران های منطقه تنها از طریق گفت وگو و مفاهمه صورت می گیرد و استفاده از گزینه های نظامی و خشونت راهگشا نخواهد بود./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  نگاه به قانونگذاری باید تغییر کند/ قانون‌نویسی بر اساس اقتضائات جدید کشور باشد

  ایران و آذربایجان همیشه دوست یکدیگر خواهند ماند/خزر بستر صلح و آرامش و همکاری ها خواهد شد

  منابع مالی جهت تکمیل پروژه های آبرسانی تحت فشار تأمین شود/ ضرورت هماهنگی وزارتخانه‌های نیرو و کشاورزی برای حل معضل دریاچه ارومیه

  افزایش ایمنی خودروها پیش شرط مجلس برای حمایت از صنعت خودروسازی/تولید و صادرات رونق نیابد،اشتغالزایی افزایش نمی‌یابد

  بازدید دکتر لاریجانی از گروه صنعتی ایران‌خودرو / افتتاح خط تولید دنا پلاس توربو و پژو ۲۰۷i صندوقدار

  بخش خصوصی ناجی دولت حجیم شود/ تشریح راهکارهای توسعه اقتصادی روستا در گیلان

  استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

  طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به ارزش ۵۰۰هزارمیلیاردتومان نیاز به ورود بخش خصوصی دارد

  ریشه تروریسم در منطقه به خاطر وجود روحیه اشغال است/ میرزا کوچک خان مانع دخالت خارجی شد

  پرده دری برخی کشورهای منطقه در همکاری با رژیم صهیونیستی به جهان اسلام خسارت زد/ مشوق های پایدار برای صادرات در جریان بررسی بودجه تعیین می کنیم

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی