کد خبر : 56
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس جمهور اندونزی:

جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری برای رفع پدیده های بحران زا در منطقه حمایت می کند

جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری برای رفع پدیده های بحران زا در منطقه حمایت می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به معضلات و بحران های منطقه ای گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری برای رفع پدیده های بحران زا در منطقه حمایت می کند.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی و هیات همراه که در رأس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به کشورمان سفر کرده، دیدار و گفت وگو کرد.

در ابتدای این دیدار دکتر لاریجانی سفر رئیس جمهور اندونزی به تهران را بسیار مهم و به عنوان نقطه عطفی در روابط دو کشور ارزیابی کرد و گفت: بسیار علاقه مندیم روابط و همکاری های فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی به عنوان دو کشور مهم و تاثیرگذار در جهان اسلام در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هر چه بیشتر گسترش یابد.

وی افزود: قطعاً ظرفیت های مناسب برای تعمیق مناسبات در جهت منافع مشترک ایجاب می کند که فصل نوینی در همکاری های اقتصادی، صنعتی، بانکی و فنی بین دو کشور گشوده شود و مجلس شورای اسلامی از هر ابتکار منتج به گسترش روابط و همکاری های مشترک استقبال و حمایت می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و اندونزی از کشورهای پرجمعیت جهان اسلام هستند و توسعه صنعت گردشگری و همکاری های دانشگاهی بین دو کشور در جهت توسعه روابط فرهنگی حائز اهمیت است و تجار دو کشور نیز با شناسایی و تحقق ظرفیت های تجاری مشترک باید هر چه بیشتر در جهت منافع متقابل اقتصادی فعال شوند.

دکتر لاریجانی با اشاره به مسائل مبتلابه جهان اسلام بر ضرورت ایجاد وحدت، همدلی و تقویت گفت وگو میان اعضای پیکره اسلام در حل و فصل مشکلات و بحران های منطقه ای و بین المللی در حوزه کشورهای اسلامی تاکید کرد و گفت: ایران و اندونزی دارای ظرفیت و امکان مناسبی در جهت کمک به حل معضلات و بحران هایی که موجب فرسایش انرژی و توان فراوان جهان اسلام و بهره برداری دشمنان آن شده است، می باشد.

وی گفت: برخی از مسائل حاکم بر روابط کشورهای اسلامی با یکدیگر ناشی از سوءتفاهم است و جمهوری اسلامی از هر ابتکار و اقدامی برای رفع مشکلات و پدیده های بحران زا در منطقه و استقرار ثبات و آرامش در آن قویاً حمایت می کند.

 

جوکو ویدودو: گفت وگو و مفاهمه تنها راه حل بحران های منطقه

در ادامه این دیدار جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، هدف از دیدار خود با مقامات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی را کمک به تسریع روند همکاری های مشترک متناسب با ظرفیت های موجود خواند و گفت: تمام تلاش خود را برای افزایش سطح مناسبات فیمابین در زمینه های اقتصادی، صنعتی، فرهنگی، گردشگری و سرمایه گذاری مشترک به کار خواهم گرفت تا سطح روابط و همکاری های مشترک به سطح قابل قبولی ارتقا یابد.

وی با اشاره به نقش مهم پارلمان در جمهوری اسلامی ایران در تسهیل ارتباطات بین دو کشور در زمینه های مختلف گفت: از تحرک روابط پارلمانی بین دو کشور بسیار خرسندم و از مجلس شورای اسلامی ایران خواستار حمایت از گسترش هر چه بیشتر مناسبات فمابین به ویژه در زمینه های تجاری و سرمایه گذاری های مشترک در زمینه نفت، گاز و برق هستند.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین دو کشور افزود: برقراری پرواز مستقیم بین تهران و جاکارتا بسیار مهم است و باید اجرایی شود.

رئیس جمهور اندونزی با اشاره به موضوعات منطقه ای گفت: از بروز بحران های تلخ منطقه ای بسیار متاسفیم و بر این باوریم که استمرار شرایط دشوار کنونی در جغرافیای جهان اسلام موجب اختلاف بین کشورهای اسلامی و در جهت بهره برداری رژیم صهیونیستی است و ما خواهان وحدت جهان اسلام هستیم.

وی در پایان گفت: اندونزی اعتقاد دارد راه حل بحران های منطقه تنها از طریق گفت وگو و مفاهمه صورت می گیرد و استفاده از گزینه های نظامی و خشونت راهگشا نخواهد بود./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی