کد خبر : 56
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس جمهور اندونزی:

جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری برای رفع پدیده های بحران زا در منطقه حمایت می کند

جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری برای رفع پدیده های بحران زا در منطقه حمایت می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به معضلات و بحران های منطقه ای گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری برای رفع پدیده های بحران زا در منطقه حمایت می کند.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی و هیات همراه که در رأس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به کشورمان سفر کرده، دیدار و گفت وگو کرد.

در ابتدای این دیدار دکتر لاریجانی سفر رئیس جمهور اندونزی به تهران را بسیار مهم و به عنوان نقطه عطفی در روابط دو کشور ارزیابی کرد و گفت: بسیار علاقه مندیم روابط و همکاری های فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی به عنوان دو کشور مهم و تاثیرگذار در جهان اسلام در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هر چه بیشتر گسترش یابد.

وی افزود: قطعاً ظرفیت های مناسب برای تعمیق مناسبات در جهت منافع مشترک ایجاب می کند که فصل نوینی در همکاری های اقتصادی، صنعتی، بانکی و فنی بین دو کشور گشوده شود و مجلس شورای اسلامی از هر ابتکار منتج به گسترش روابط و همکاری های مشترک استقبال و حمایت می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و اندونزی از کشورهای پرجمعیت جهان اسلام هستند و توسعه صنعت گردشگری و همکاری های دانشگاهی بین دو کشور در جهت توسعه روابط فرهنگی حائز اهمیت است و تجار دو کشور نیز با شناسایی و تحقق ظرفیت های تجاری مشترک باید هر چه بیشتر در جهت منافع متقابل اقتصادی فعال شوند.

دکتر لاریجانی با اشاره به مسائل مبتلابه جهان اسلام بر ضرورت ایجاد وحدت، همدلی و تقویت گفت وگو میان اعضای پیکره اسلام در حل و فصل مشکلات و بحران های منطقه ای و بین المللی در حوزه کشورهای اسلامی تاکید کرد و گفت: ایران و اندونزی دارای ظرفیت و امکان مناسبی در جهت کمک به حل معضلات و بحران هایی که موجب فرسایش انرژی و توان فراوان جهان اسلام و بهره برداری دشمنان آن شده است، می باشد.

وی گفت: برخی از مسائل حاکم بر روابط کشورهای اسلامی با یکدیگر ناشی از سوءتفاهم است و جمهوری اسلامی از هر ابتکار و اقدامی برای رفع مشکلات و پدیده های بحران زا در منطقه و استقرار ثبات و آرامش در آن قویاً حمایت می کند.

 

جوکو ویدودو: گفت وگو و مفاهمه تنها راه حل بحران های منطقه

در ادامه این دیدار جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، هدف از دیدار خود با مقامات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی را کمک به تسریع روند همکاری های مشترک متناسب با ظرفیت های موجود خواند و گفت: تمام تلاش خود را برای افزایش سطح مناسبات فیمابین در زمینه های اقتصادی، صنعتی، فرهنگی، گردشگری و سرمایه گذاری مشترک به کار خواهم گرفت تا سطح روابط و همکاری های مشترک به سطح قابل قبولی ارتقا یابد.

وی با اشاره به نقش مهم پارلمان در جمهوری اسلامی ایران در تسهیل ارتباطات بین دو کشور در زمینه های مختلف گفت: از تحرک روابط پارلمانی بین دو کشور بسیار خرسندم و از مجلس شورای اسلامی ایران خواستار حمایت از گسترش هر چه بیشتر مناسبات فمابین به ویژه در زمینه های تجاری و سرمایه گذاری های مشترک در زمینه نفت، گاز و برق هستند.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین دو کشور افزود: برقراری پرواز مستقیم بین تهران و جاکارتا بسیار مهم است و باید اجرایی شود.

رئیس جمهور اندونزی با اشاره به موضوعات منطقه ای گفت: از بروز بحران های تلخ منطقه ای بسیار متاسفیم و بر این باوریم که استمرار شرایط دشوار کنونی در جغرافیای جهان اسلام موجب اختلاف بین کشورهای اسلامی و در جهت بهره برداری رژیم صهیونیستی است و ما خواهان وحدت جهان اسلام هستیم.

وی در پایان گفت: اندونزی اعتقاد دارد راه حل بحران های منطقه تنها از طریق گفت وگو و مفاهمه صورت می گیرد و استفاده از گزینه های نظامی و خشونت راهگشا نخواهد بود./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تضعیف ریشه‌های انقلاب خیانت است

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی