کد خبر : 5594
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با وزیر خارجه ترکمنستان:

افق های روشنی برای گسترش روابط با ترکمنستان وجود دارد/لزوم توسعه تعاملات اقتصادی و سیاسی میان دو کشور

افق های روشنی برای گسترش روابط با ترکمنستان وجود دارد/لزوم توسعه تعاملات اقتصادی و سیاسی میان دو کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: افق های روشنی برای گسترش روابط با ترکمنستان وجود دارد که باید از این ظرفیت ها بهره برد.

 دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (یکشنبه، 23 اردیبهشت ماه) با رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاریجانی در این دیدار روابط ایران و ترکمنستان را برادرانه و دوستانه توصیف کرد و گفت: خوشبختانه رویکرد خوبی نسبت به توسعه روابط با ترکمنستان وجود دارد و قطعا باید از ظرفیت های موجود دو کشور برای ارتقاء سطح روابط استفاده کرد، همچنین روابط پارلمانی میان دو کشور بسیار خوب بوده و هر دو پارلمان علاقمند به گسترش روابط هستند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی افق های روشنی را برای گسترش تعاملات با ترکمنستان متصور است و این روابط می تواند در زمینه های مختلف اقتصادی، صنعتی و انرژی صورت گیرد.

رئیس قوه مقننه گفت: با توجه به نزدیک بودن فرهنگ دو کشور ایران و ترکمنستان، این مسئله می تواند به زمینه ای برای ارتقاء سطح روابط تجاری و اقتصادی تبدیل شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه جمهوری اسلامی تجارب و ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه صنعت و امور فنی دارد که از این ظرفیت ها می توان بهره برد به طور مثال در زمینه جاده سازی شرکت های ایرانی کارنامه و عملکرد خوبی داشته و می توان از آن ها برای اجرای پروژه ها استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی نقش پارلمان های دو کشور ایران و ترکمنستان در گسترش روابط را پررنگ و برجسته دانست و گفت: مجالس دو کشور باید از ظرفیت های موجود استفاده کنند.

در این دیدار همچنین رشید مردوف وزیر خارجه ترکمنستان با اشاره به روابط تاریخی، دیرینه و برادرانه ایران و ترکمنستان گفت: ما همواره به دنبال گسترش روابط با جمهوری اسلامی بودیم و تقویت تعاملات جزو اولویت هایمان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه گسترش همکاری های پارلمانی میان ایران و ترکمنستان ضروری است، گفت: روابط دو کشور به قرن ها قبل برمی گردد و مردم دو کشور، فرهنگ، تاریخ و ذهنیت مشترکی دارند که از این ظرفیت ها می توان برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی بهره برد.

مردوف با اشاره به روابط سیاسی ایران و ترکمنستان افزود: جمهوری اسلامی نخستین کشوری بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت و سفیر اعزام کرد و قطعا مردم ما این رویکرد حمایت های ایران را فراموش نمی کنند.

وزیر امور خارجه ترکمنستان ادامه داد: خوشبختانه ظرفیت های خوبی میان ایران و ترکمنستان در حوزه های مختلف از جمله سرمایه گذاری صنعتی، فنی، انرژی و راهسازی وجود دارد که باید از این زمینه ها استفاده کرد، در این زمینه مجالس دو کشور نقش تعیین کننده ای دارند./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

رئیس مجلس شورای اسلامی

،

رشید مردوف

،

وزیر امور خارجه ترکمنستان

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی