کد خبر : 5587
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با معلمان کشور:

تلاش مجلس برای تصویب بودجه موردنیاز آموزش وپرورش/ منزلت معلمان حفظ شود

تلاش مجلس برای تصویب بودجه موردنیاز آموزش وپرورش/ منزلت معلمان حفظ شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفتار آمریکایی ها در دنیا ناامنی ایجاد می کند، گفت: آمریکایی‌ها به هیچ تعهدی پایبند نبوه و در صحنه بین الملل گسست ایجاد می‌کنند.

دکتر علی لاریجانی عصر امروز (چهارشنبه، 19 اردیبهشت ماه) در دیدار با معلمان و مدیران آموزش و پرورش کشور با قدردانی از زحمات جامعه فرهنگی کشور گفت: معلمان نقش بسیار موثری در آینده کشور دارند چرا که در راه تعلیم و تربیت فرزندان ایران اسلامی تلاش می کنند.

 

نمایندگان با جدیت مسائل آموزش و پرورش را پیگیری می کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بسیاری از نمایندگان مجلس جزو خانواده فرهنگیان هستند و در کل نمایندگان با جدیت مسائل آموزش و پرورش را پیگیری می کنند و امیدوارم تلاش های مجلس در زمینه قانونگذاری و تصویب بودجه مورد نیاز آموزش و پرورش باعث ارتقاء شرایط شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به بدعهدی و شیطنت آمریکا در توافق هسته ای گفت: شیطنت آمریکا در توافق هسته ای داستانی طولانی دارد و امروز مقام معظم رهبری خیلی خوب مسیر را روشن کردند و اجمالا گذشته مسائل بین ایران با این کشورها را بیان کردند و برای آینده راهبرد مشخص تبیین کردند.

وی افزود: این تجربه بسیار موثری است که غربی ها مخصوصا آمریکایی ها نگاه از بالا به پایین دارند و هر وقت احساس کنند چنین چیزی نیست بازی را به هم می زنند؛ این اتفاق در موضوع هسته‌ای رخ داد این در حالی بود که خود آمریکایی ها تقاضا و درخواست و نامه برای انجام مذاکره می نوشتند و با شروطی مذاکره آغاز شد و بعد از چند سال به توافق منجر شد که این توافق به تائید سازمان ملل رسید اما اینگونه رفتارهای آنان کاملا مخل امنیت جهانی است و اینکه هیچ تعهدی نسبت به توافق قائل نیستند بیانگر این است که کار با آن ها برخلاف ادعاهای آنان، مشکل است.

 

رفتار آمریکایی ها در دنیا ناامنی ایجاد می‌کند

وی ادامه داد: رفتار آمریکایی ها در دنیا ناامنی ایجاد می کند چرا که آنان به هیچ تعهدی پایبند نبوده و در صحنه بین‌الملل گسست ایجاد می‌کنند البته جمهوری اسلامی تجربه های زیادی دارد و این موضوع هم می تواند با دقت نظر ساماندهی شود و از آن عبور کرد ولی این نقطه در روابط بین الملل باقی می ماند که کشوری که مدعی مدیریت جهانی است و علی القاعده باید به نظامات بین الملل بیش از دیگران پایبند باشد تا این اندازه غیرمسئولانه برخورد می کند.

دکتر لاریجانی گفت: کسانی که مدعی مدیریت جهانی هستند باید بیش از دیگران به نظامات و اصول بین المللی پایبند باشند اما اینگونه نیست و به همین دلیل آشفتگی در صحنه بین الملل قابل مشاهده است. باید فرزندان ایران بدانند که چه سوابق و نامه نگاری ها و حرف هایی در جریان موضوع هسته ای صورت گرفته و به چه اصولی کشورها دست یافتند و  همچنین باید بدانند که همه این اصول را آمریکایی ها به سادگی زیرپا گذاشته اند.

وی با اشاره به اینکه ساختمان مجلس قدیم یادگاری از دوره مشروطه و آغاز مردم سالاری در ایران است، گفت: ابتدا از معلمان و جامعه فرهنگی این سوال را می پرسم که مهم ترین مشکل آموزش و پرورش را در چه می دانید؟ مهم ترین چیزی که در ذهن‌ها می آید این است که باید منزلت معلمان حفظ شود و آنان از مشکلات مادی فراغت داشته باشند و ذهنشان درگیر نباشد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: زندگی معلمان باید قابلیت پیش بینی داشته باشد و به اندازه ای که زحمت می کشند به آن ها توجه شود البته به دلیل مشکلات مالی کشور رسیدگی های مطلوب صورت نگرفته است شاید این موضوع مطرح شود که بودجه های آموزش و پرورش چند هزار میلیارد تومان افزایش یابد اما آیا این موضوع راه حل است؟ واقعا اینگونه نیست چرا که بودجه با محدودیت هایی روبه رو است و بنده در این سال های متمادی در مجلس مشاهده کردم که نمایندگان برای رفاه فرهنگیان تلاش کرده اند.

وی ادامه داد: حدود 310 هزار میلیارد تومان مجموع منابع درآمدی بودجه است و بودجه جاری کشور نیز همین حدود است و در کل برای انجام کارهای عمرانی بودجه ضعیفی باقی می ماند که گاهی از فروش شرکت ها تامین می‌شد و در سال های اخیر نیز منابع از راه فروش اوراق مشارکت تامین شده که البته راه حل مناسبی نیست چرا که دولت های بعدی را مقروض می کند.

دکتر لاریجانی افزود: باید با همدیگر راحت حرف بزنیم در حال حاضر منابع موجود کافی نیست و از معلمان می خواهم که راه حل ارائه بدهند و با ایجاد مکانیزم هایی کارها به مردم واگذار شود و آن مقداری از کارها که باقی می ماند حمایت شده تا در حد مطلوبی انجام شود بنابراین باید ساز و کاری پیدا کرد تا سطح کارهای ستادی کاهش یابد و انجام این مهم با واگذاری کارها و اعمال نظارت و سیاستگذاری ممکن می شود.

رئیس نهاد قانونگذاری خطاب به معلمان گفت: با توجه به منابع بودجه دورنمای بهتری هم برای ارتقاء قابل توجه بودجه آموزش و پرورش نیست، بنابراین بنشینید و راه حل هایی را بیابید، ما هم کمک می کنیم به گونه ای که بتوان پیش بینی کرد که با این راه حل ها و قواعد مثلاً ظرف ۳ سال وضعیت معلمان بهتر می شود.

 

ضرورت بهره گیری از فناوری های روز دنیا در آموزش و پرورش

دکتر لاریجانی بر ضرورت بهره گیری از فناوری های روز دنیا در آموزش و پرورش تاکید کرد و افزود: در این رابطه هم مجلس و هم شورای عالی فضای مجازی می توانند به آموزش و پرورش کمک کنند.

وی ادامه داد: باید به مسئله آموزش های فنی وحرفه ای در کشور توجه شود و نیازهای کشور اقتضا می‌کند در این موضوع تمرکز بیشتری وجود داشته باشد چرا که در حال حاضر جمعیت قابل توجه بیکاران را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند.

دکتر لاریجانی افزود: در حال حاضر بیشتر گرایش به تحصیل در رشته های پزشکی وجود دارد و استعدادهای برتر به سمت پزشکی می رود این در حالی است که باید به علوم پایه و مهندسی نیز توجه کرد و این موضوع باید تنظیم شود تا به توسعه کشور لطمه وارد نشود.

وی ادامه داد: البته با توجه به وضعیت فعلی برخی از کسانی که در رشته های پزشکی پذیرفته نمی شوند به خارج از کشور می روند و بعدها به دلیل اینکه وزارت بهداشت و درمان برخی از مدارک دانشگاه‌ها را قبول ندارد فارغ‌التحصیلان با مشکلات دیگری روبه رو می شوند.

 

کنکور و تست زنی تمامی زحمات معلمان را از بین می برد

رئیس مجلس در خصوص مسئله کنکور گفت: بحث کنکور و تست زنی تمامی زحمات معلمان را از بین می برد چرا که تست زنی یک حرفه شده و آموزشگاه ها که در این زمینه تاسیس شده اند نیز کیفیت کار را در آموزش و پرورش از بین می برند.

وی با بیان اینکه تست زنی باعث کاهش ابتکار دانش آموزان شده است، افزود: باید به موضوع برداشتن کنکور توجه شود چرا که برای رخ دادن سند تحول باید به نوآوری و ابتکار دانش آموزان توجه شود.

دکتر لاریجانی گفت: حجم کار درسی روی دانش آموزان زیاد است و این موضوع مانع از ابتکار و نوآوری دانش آموزان شده است بنابراین باید از روش های قدیمی غیرموثر پرهیز شود تا مجال برای تحقیق و تفکر دانش آموزان فراهم شود.

 

به جای افراد پشت میز نشین، جوانان مبتکر پرورش دهیم

وی ادامه داد: برای آینده نیاز به کارخانه محفوظات نداریم و باید به جای اینکه افراد پشت میز نشین تربیت شود سعی کنیم تا جوانان مبتکر پرورش دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس دغدغه ها و مشکلات فرهنگیان را پیگیری خواهد کرد و حمایت های لازم را در این راستا انجام می دهد.

گفتنی است در ابتدای این مراسم بطحایی وزیر آموزش و پرورش گزارشی از عملکرد این وزارتخانه به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کرد./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

رئیس مجلس شورای اسلامی

،

مدیران آموزش و پرورش

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی