کد خبر : 5584
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با اعضای هیأت رئیسه اتاق تعاون و فراکسیون تعاون مجلس:

تعاونی ها باید نسبت به جذب نقدینگی درکشور اقدام کنند/ آمادگی مجلس برای اصلاح قانون جهت تسهیل فعالیت تعاونی ها

تعاونی ها باید نسبت به جذب نقدینگی درکشور اقدام کنند/ آمادگی مجلس برای اصلاح قانون جهت تسهیل فعالیت تعاونی ها

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش ویژه تعاونی ها در کشور، بر ضرورت تلاش این بخش برای هدایت نقدینگی به سمت حوزه تولید و سرمایه گذاری تأکید کرد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز با اعضای هیات رئیسه اتاق تعاون کل کشور و رؤسای اتحادیه های تعاونی و اعضای فراکسیون تعاون مجلس دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاریجانی در این دیدار با اشاره به جایگاه مهم و اساسی تعاونی ها در کشور گفت: قبول داریم که تعاونی ها در سطحی که قانون اساسی برای آن تعیین کرده قرار ندارند که به نظر من در این رابطه نقش قوانین به ویژه قانون تعاون بسیار قابل توجه است، حال به نظر می رسد که این قانون مزاحمت هایی را برای تشکیل تعاونی ها و روند فعالیت این تشکل ها ایجاد کرده است زیرا در شرایط کنونی شرکت های خصوصی در قیاس با تعاونی ها راحت تر و روان تر مشغول به کار هستند.

آمادگی مجلس برای اصلاح قانون جهت تسهیل فعالیت تعاونی ها

وی ادامه داد: در شرایط کنونی باید فکر و برنامه ریزی درستی صورت داد تا بخش تعاون در کشور سامان یافته و حضور افراد و سرمایه گذاران در این بخش ساده تر صورت گیرد البته در این رابطه اقداماتی نیز انجام شده به طوری که مجامع سهامی عام را با فرضیه و نصاب های مشخص، جز تعاونی ها قرار دادیم تا این بخش تا حدودی تقویت شود از این رو اعضای فراکسیون تعاون و نمایندگان مجلس برای بهبود وضعیت تعاونی ها و تسهیل روند فعالیت این بخش، آمادگی لازم را برای اصلاح قانون تعاون دارند.

لزوم همت تعاونی ها  در جذب نقدینگی ها در کشور 

دکتر لاریجانی با بیان اینکه تعاونی ها باید با برنامه ریزی نسبت به جذب نقدینگی در کشور اقدام کنند، گفت: در شرایط کنونی میزان نقدینگی در کشور بسیار بالا است البته بسیاری از این منابع به دلیل آنکه مسیر مشخص و شفافی برای بهره گیری در تولید وجود ندارد به سمت بازارهای دیگر مانند ارز و طلا منتقل می شوند از این رو اتاق تعاون می تواند برنامه ریزی ویژه ای را برای جذب این منابع و سرمایه ها انجام دهد.

تعاونی ها نسبت به ایجاد شرکت های سهامی بزرگ برای سرمایه گذاری در بخش های سودآور اقدام کنند

وی ادامه داد: اتاق های تعاون و بازرگانی در شرایط کنونی می توانند برنامه ای را تدوین کنند که براساس آن با ایجاد شرکت های سهامی عام بزرگ، سرمایه گذاری خوبی را در حوزه های سودآور مانند پتروشیمی و خودروسازی صورت دهند که این مسئله می تواند به جذب نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید کمک شایانی کند، از این رو مجلس و مسئولان مرتبط در اتاق های تعاون و بازرگانی باید در این رابطه برنامه ریزی کنند.

تمام دستگاه ها برای ارتقای جایگاه صادرات فرش تلاش کنند/ ضرورت تأمین هزینه های تبلیغات و حضور در نمایشگاه های بین المللی

دکتر لاریجانی با اشاره به اهمیت حوزه صادرات فرش و ضرورت حمایت از این بخش گفت: قطعاً باید تمام دستگاه ها برای ارتقای جایگاه صادرات فرش به کشورهای مختلف تلاش کنند، زیرا در شرایط کنونی این حوزه آسیب هایی دیده که باید برای رفع و بهبود آن برنامه ریزی کرد. البته متولیان این بخش نگرانی های مالی در مورد حضور در نمایشگاه های بین المللی و همچنین انجام تبلیغات برای فروش محصولات خود دارند، از این رو مجلس در بودجه سال جاری اعتبارات خوبی را برای جایزه های صادراتی در نظر گرفته است، از این رو وزارت صنعت، معدن و تجارت باید سهم حوزه فرش از این اعتبارات را مشخص کند تا فعالان این بخش بدون دغدغه مالی به فعالیت بپردازند.

رئیس قوه مقننه کشور ادامه داد: اخیرا پیشنهادی را مطرح کردیم که خوشبختانه دستگاه های اجرایی در حال فراهم ساختن بسترهای اجرای آن هستند که براساس آن دستگاه های دولتی برای حمایت از محصول چای داخلی تشویق به استفاده از آن به جای محصولات خارجی می شوند، از این رو  ما روش را می توانیم برای حمایت از صنعت فرش نیز عملیاتی کنیم، به طور مثال کارت های اعتباری در نظر گرفته شود تا افراد برای تهیه فرش خود جهت تکمیل جهیزیه از آن استفاده کنند.

تعلل در روند پوشش بیمه ای قالیبافان تخلف است

وی با اشاره به موضوعات مطرح شده در نشست امروز درخصوص عدم حمایت بیمه ای سازمان تامین اجتماعی از فرشبافان و قالیبافان گفت: اگر این سازمان در بحث بیمه کردن فرشبافان و قالیبافان تعلل و تخلفی می کند باید با آن برخورد شود،زیرا حمایت های بسیاری برای بهبود وضعیت سازمان تامین اجتماعی صورت گرفت.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه امروز درخصوص مشکلات مرزنشینان گفت: قطعاً مرزنشینان مشکلات بسیاری دارند که باید برای حل آنها تلاش و برنامه ریزی صورت گیرد.

مصوبه ویژه مجلس برای توسعه اشتغال در روستاها/ سهم تعاونی ها از اعتبارات اشتغالزایی پرداخت شود

رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم توسعه روستاها تاکید کرد و گفت:مجلس برای توسعه روستاها مقرر کرده تا تسهیلات کم سود برای سرمایه گذاران ارائه شود تا اشتغال درروستاها رونق بگیرد که قطعا تعاونی ها نیز جزو این حوزه محسوب شده و سهم این بخش از اعتبارات مذکور باید پرداخت شود.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه بخش تعاونی مسکن گفت:در شرایط کنونی مشکلات بسیاری برای سرمایه گذاران در این حوزه وجود دارد و عملا افراد برای گذراندن مراحل اداری باید کفش آهنی به پا کنند،البته در قانون برنامه توسعه تاکید شده که پنجره واحدی ایجاد تا براساس آن یک دستگاه متولی رسیدگی به امور شود.

در این دیدار حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید و اصل 44 قانون اساسی مجلس با اشاره به اقدامات این کمیسیون برای حمایت از حوزه تعاون گفت: خوشبختانه این کمیسیون در مجلس نهم با اصلاح قانون، اتاق تعاون را همتراز اتاق بازرگانی قرار داد. همچنین براساس آن قانون اصلاحی،نحوه انتخابات اتاق تعاون اصلاح شد،به طوریکه براساس قانون،دولت نمی تواند در انتخابات و مسائل مدیریتی اتاق تعاون دخالت کند.از طرف دیگر براساس اصلاحیه جدید قانون اصل 44، حساب تعاونی های سهامی عام از نیم درصد به 5 درصد ارتقا یافت تا با این اقدام تعاونی های سهامی عام برای سرمایه گذاران جاذبه پیدا کنند.

همچنین سیدناصر موسوی لارگانی در این دیدار با اشاره به جایگاه تعاونی ها گفت:در قانون اساسی تعاونی ها سهم 25 درصدی از اقتصاد کشور دارند،اما متاسفانه در شرایط کنونی تنها 5 درصد از اقتصاد به این بخش اختصاص یافته است که این آمارها نشان می دهد که مسئولان ما اعتقادی به بخش تعاون ندارند که امروز شاهدیم که ضعیف ترین بخش وزارتخانه تعاون،کار و رفاه اجتماعی معاونت تعاون آن است، از این رو باید برای توسعه و تقویت این بخش برنامه ریزی درستی صورت گیرد.

وی با اشاره به مشکلات کنونی قالیبافان در کشور گفت: متاسفانه امروز قالیبافان با مشکلات بسیاری به ویژه در بحث بیمه روبرو هستند، به طوری که این افراد 10 سال حق بیمه به صورت مداوم پرداخت کرده اند، اما زمانی که تنها یک ساعت حق بیمه را دیرتر پرداخت کنند، بیمه آنها قطع و سازمان تامین اجتماعی حتی از پرداخت سنواتی که بیمه را پرداخت کرده اند، امتناع می کند، سپس برای بازنشسته کردن همان افراد که سنشان گذشته است، اعلام می کند که باید 20 میلیون تومان پرداخت کنند.

در این دیدار شهبازحسن پور بیگلری نیز با اشاره به اهمیت اجرای قانون مرتبط با فعالیت تعاونی ها،گفت:متاسفانه هیچکدام از دستورالعمل های مرتبط با قوانین فعالیت تعاونی ها از سوی دولت تصویب و ابلاغ نشده است، از این رو باید کارگروهی برای رسیدگی به این امور در مجلس تشکیل شود.

در این دیدار؛ بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران، با بیان اینکه بخش تعاون یکی از ارکان مهم اقتصاد کشور محسوب می شود،گفت: در شرایط کنونی 100 هزار تعاونی فعال درکشور وجود دارد که متاسفانه در 5 سال اخیر فعالیت یک سوم آنها متوقف شده است.از طرف دیگر براساس آمارها هم اکنون حدود 13 میلیون نفر در تعاونی ها عضو بوده و 25 میلیون نفر از این طریق مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه داد:همچنین طبق آمارها 52 درصد از تعاونی ها در حوزه کشاورزی،تولیدی، صنعتی، 31 درصد از تعاونی ها درحوزه خدمات و 17 درصد از این بخش در حوزه توزیع مشغول به کار هستند.از طرف دیگر 80 درصد از بخش کشاورزی دراختیار بخش غیردولتی بوده که از این میزان 70 درصد از این بخش را تعاونی ها اداره می کنند.همچنین 75 درصد از حمل و نقل درون شهری و برون شهری،بخشی از تولید دام و طیور، لبنیات و شرکت های دانش بنیان تحت مدیریت تعاونی ها است.

عبداللهی با بیان اینکه در شرایط کنونی بزرگترین مشکل تعاونی ها عدم اجرای قانون است،گفت:متاسفانه 90 درصد از قوانین حوزه تعاون اجرایی نمی شود،حال امیدواریم که مجلس نسبت به ایجاد سازوکارهای جدید برای حل این مشکل اقدام کند.

در این نشست همچنین بهرامی رئیس اتحادیه فرش و صنایع دستی گفت:در سال 94 حدود 470 هزار نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند اما متأسفانه این آمار بعد از آن 158 هزار نفر ریزش داشته است،از طرف دیگر برای حمایت از کالای فرض ایرانی نیاز به یارانه نمایشگاهی است که باید مبلغی برای این حوزه صورت گیرد.

همچنین در این جلسه ؛خلیل زاده مدیر عامل اتحادیه مرزنشینان کشور گفت: در 17 استان مرزی بالغ بر 10 میلیون نفر جمعیت زندگی می کنند اما متأسفانه مشکلاتی به وجود آمده که این مسئله موجب بسته شدن شرکت هایمان شده است.

همچنین؛قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی و دامپروری اتاق تعاون در این نشست گفت:هم اکنون در بخش کشاورزی حدود 25 هزار شرکت تعاونی و 20 اتحادیه ملی تعاونی در این حوزه فعال هستند،حال در شرایط کنونی این بخش با مشکلات بسیاری از جمله تغییرات اقلیمی،گرمازدگی، آفات و بیماری ها رو به رو است که باید برای حل آن ها تلاش کرد.

دراین نشست همچنین مسئولان بخش تعاون توضیحاتی را درباره موانع بخش تولید و صنعت و همچنین مشکلات صادرکنندگان و تولیدکنندگان،نقش بانوان در حوره تعاون،میزان اشتغالزایی تعاونی ها برای بانوان و مشکلات سرمایه گذاران در حوزه مسکن ارائه کردند. /

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

رئیس مجلس شورای اسلامی

،

اعضای هیأت رئیسه اتاق تعاون

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی