کد خبر : 5544
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در جلسه شورای اداری شهرستان قوچان:

مشکلات کشور با هم افزایی و همگرایی حل می شود/انتقاد از واردات بی رویه در بازارچه های مرزی

مشکلات کشور با هم افزایی و همگرایی حل می شود/انتقاد از واردات بی رویه در بازارچه های مرزی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط آشفته منطقه کشتی جمهوری اسلامی ایران به خوبی هدایت شد.

دکتر علی لاریجانی که به شهرستان قوچان سفر کرده امروز (دوشنبه، 21 اسفندماه) در جلسه شورای اداری این شهرستان گفت: در کل امروز شرایط ایران هم متقضی است هم ضروری، همه یک دل به دنبال آبادانی کشور باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شرایط کشور از این نظر مقتضی است چون زمینه های خوبی از لحاظ کار فراهم شده و برخی از چالش ها در حال مرتفع شدن است البته ممکن است به ذهن خطور کند که در حال حاضر نیز مشکلاتی در صحنه بین الملل به وجود می آورد که بنده نیز از شیطنت های دشمنان در صحنه بین الملل آگاه هستم، دشمنان گاهی هیاهو به راه می اندازند اما در کل نظام جمهوری اسلامی با رهبری و هدایت های مقام معظم رهبری در امور مختلف به صورت دقیق تصمیم گیری می کنند.

دکتر لاریجانی افزود: برخلاف برخی از طرح های سطحی در رسانه های بیرونی و برخی رسانه های داخلی تصور می کنم که در سال های گذشته ایران گام های سنجیده برداشته و در موضوع هسته ای نیز عملکرد دقیقی داشت.

وی افزود: در دیگ جوشان منطقه از لحاظ امنیتی، امنیت جمهوری اسلامی ایران خوب است و در زمینه ملاک های امنیتی عملکرد روبه جلویی دارد و نباید فراموش کرد در کشورهای اطراف ایران مانند عراق و افغانستان و پاکستان مشکلات به لحاظ امنیتی وجود دارد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: امنیت ایران براساس برنامه ریزی و فکر ایجاد شده و برخی از کشورها در منطقه مسئله ساز شده اند و گاهی حرف های بیهوده در صحنه بین الملل می زنند و حتی غرش های نابه هنگام دارند اما باید توجه داشت حتی تهدیدهای گنده تر نیز بوده اما جمهوری اسلامی ایران با تدبیر مسائل را حل کرده است و توانسته در آشفتگی منطقه کشتی ایران را به خوبی هدایت کند.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: حتی برخی از موسسات در سطح بین الملل به تصمیمات خوب جمهوری اسلامی ایران و رفتار سنجیده ایران اذعان دارند هرچند که این موضوع را با عنوان زرنگی تلقی می کنند البته دشمنی ها علیه رفتار سنجیده ایران زیادتر می شود بنابراین باید مسائل مستمرا رصد شود و باید توجه داشت شرایط برای تحولات اقتصادی فراهم است.

وی ادامه داد: از لحاظ سیاسی شاید اختلاف نظرهایی باشد اما سه قوه با هدایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری با هم کار می کنند در ضمن از این جهت خوشحالم به طور مثال در شهرستان قوچان امام جمعه، فرماندار، نماینده مجلس، سپاه و سایر دستگاه ها با هم کار می کنند و در جلسه شورای تامین نیز به صورت همگرا حضور داشتند که این یک کار ضروری و عاقلانه است.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: مشکلات و چالش ها قدری به هم ارتباط دارند بنابراین باید با هم افزایی و همگرایی مسائل را حل کرد.

وی گفت: موضوع اشتغال زایی با گفتن حل نمی شود بنابراین باید بستر سرمایه گذاری فراهم شود و به موضوع اقتصاد مردمی توجه شود چرا که زمینه ساز اشتغال است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی کارها دست مردم باشد اشتغال به وجود می آید. نرخ بیکاری در استان خراسان رضوی عجیب است بنابراین باید کارهای بیشتری برای اشتغال زایی انجام شود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: تمامی دستگاه ها اگر حس ملی و انقلابی دارند باید با هم کار کنند، انقلابی بودن به این است که حواشی کم بشود و به نیازهای اصلی مردم پرداخته شود.

وی افزود: اگر علایق مختلف به جان هم بیفتند و مسئله برای کشور بسازند این صاحبان سلیقه دیگر انقلابی مسئولیت شناس نیستند.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: ایجاد دانشکده پزشکی در شهرستان قوچان را در صورت رعایت شروط لازم پیگیری خواهم کرد و همچنین موضوع پروژه آزادراه مشهد- قوچان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

دکتر لاریجانی افزود: با رایزنی هایی که با مقام معظم رهبری انجام شد ایشان اجازه دادند اگر دولت و وزارت راه و شهرسازی طرح های مهم در خصوص توسعه راه آهن را دنبال می کنند بتوانند 15 درصد سهم دولت را از منابع صندوق توسعه ملی برداشت کنند که انجام این مهم فرصت خوبی برای توسعه راه آهن فراهم کرده است.

وی افزود: در سال های گذشته بیشتر به توسعه صنعت نفت و گاز توجه شده و به بخش معادن کمتر توجه شده بنابراین شورای عالی معادن استان ها و شهرستان ها می توانند شرایط اکتشاف و استفاده از معادن کشور را فراهم کند که به طور طبیعی اشتغال زایی به همراه دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: طرحی برای رفع موانع تولید در نظر گرفته شده بود که با توجه به اصلاحیه آن کارخانجاتی که با مشکل سرمایه در گردش روبه رو شده اند می توانند در صورت تائید هیات بررسی به بانک مراجعه کنند و تسهیلات بگیرند حتی اگر بانک با پرداخت تسهیلات موافقت نکرد می توانند موضوع خود را از طریق هیاتی با همکاری بانک مرکزی پیگیری کنند چرا که ساز وکاری برای رفع مشکل کارخانجات تولیدی طراحی شده است تا اگر یک واحد تولیدی با تزریق تسهیلات بانکی قابلیت رونق دارد بتواند پیشرفت کند و بانک ها باید در خصوص ارائه تسهیلات بانکی در این زمینه تمکین داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به در نظر گرفتن 10 هزار میلیارد تومان منابع برای سرمایه گذاری در روستاها گفت: تقویت چرخه اقتصاد روستاها از مهاجرت بی رویه جلوگیری می کند و در این راستا در تبصره 18 قانون بودجه نیز تاکید شده که منابع برای سرمایه گذاری در روستاها لحاظ شود.

وی در خصوص مسائل شهرستان قوچان گفت: موضوع ارتقاء فرمانداری شهرستان قوچان توسط دولت انجام شود اما بنده پیگیری های لازم را انجام می دهم، انشاءالله تلاش می شود منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان قوچان در مجلس تصویب شود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در خصوص احداث کارخانه پتروشیمی در شهرستان قوچان باید به موضوع تامین آب و خوراک پتروشیمی توجه شود و اگر در این زمینه به ملاحظات توجه شود و شرایط فراهم باشد در صورت سرمایه گذاری بخش خصوصی، حمایت های لازم می شود اما بنده توصیه می کنم توجه به هم مرز بودن این شهرستان با کشور ترکمنستان از مزیت های صادراتی در منطقه بیشتر استفاده شود و حتی مجلس نیز به موضوع ارائه مشوق های صادراتی توجه کرده است به طور مثال می توان محصول کشمش این منطقه را صادر کرد.

وی با اشاره به اینکه تا صادرات راه نیفتد اوضاع کشور خوب نمی شود، افزود: کار صادرات نیاز به مدیریت و هنر دارد و اینکه در بازارچه های مرزی فقط جنس وارد شود نکته خوبی نیست چرا که هدف اصلی بازارچه های مرزی صادرات است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: فلسفه اصلی ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی این است که مقررات دست و پا گیر حذف شود تا هدف صادراتی محقق شود بنابراین در صورت مصوب شدن منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان چناران باید کار از اول به نحوی برنامه ریزی شود که در این منطقه صادرات در اولویت باشد.

گفتنی است در این مراسم هادی شوشتری نماینده مردم قوچان در مجلس شورای اسلامی با خیرمقدم به رئیس مجلس گفت: آقای دکتر لاریجانی شخصیتی خردگرا و تعقل گرا است که به موضوعات کلان و مختلف کشور اشراف دارد.

نماینده مردم قوچان در مجلس شورای اسلامی افزود: شهرستان قوچان از ظرفیت های خوبی برای پیشرفت برخوردار است و می تواند نقش مهمی در صادرات داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس همچنین افزود: باید پروژه راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان به سرانجام برسد چرا که نقش مهمی در توسعه اقتصادی حوزه انتخابیه ام دارد، همچنین باید وضعیت جاده ها در منطقه تقویت شود و مشکلات کارخانه های تعطیل شده رفع شود.

شوشتری یادآور شد: ارتقاء فرمانداری شهرستان قوچان، احداث کارخانه پتروشیمی در منطقه، رفع مشکل بیکاری و سرمایه گذاری از مطالبات مردم حوزه انتخابیه ام است.

لازم به ذکر است در مراسم شورای اداری شهرستان قوچان علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، حجت الاسلام والمسلمین دستجردی امام جمعه قوچان، قامتی فرماندار شهرستان قوچان و دیگر مسئولان شهرستان ضمن خیرمقدم به رئیس مجلس گزارشی به دکتر لاریجانی در خصوص وضعیت شهرستان و استان خراسان رضوی ارائه کردند./

پایان پیام   

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

رئیس مجلس شورای اسلامی

،

شورای اداری قوچان

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی