کد خبر : 5491
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در پاسخ به تذکر محبی نیا:

بدعتی در بررسی و تصویب لایحه بودجه صورت نگرفته است

بدعتی در بررسی و تصویب لایحه بودجه صورت نگرفته است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه سال 97 طبق آیین نامه و مطابق روال تصویب بودجه در 2 سال گذشته در حال بررسی است، گفت: تغییرات و بدعتی در آیین نامه داخلی مجلس جهت بررسی بودجه صورت نگرفته است.

جهانبخش محبی نیا در نشست علنی امروز (چهارشنبه 11 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 در تذکری با استناد به ماده 184 آیین نامه داخلی مجلس، خطاب به رئیس مجلس با بیان اینکه قاعدتاً تمامی تذکرات نمی تواند، رد شود، چرا که کلیدی هم به عنوان وارد است، وجود دارد، گفت: تقاضا دارم نسبت به تذکرات نمایندگان توجه بیشتری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: کلید در دست من نیست، در دست رئیس جمهور است، من هیچ وقت کلید نداشتم.

در ادامه محبی نیا نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای  اسلامی خطاب به رئیس مجلس بیان کرد: در جلسه علنی پس از رسیدگی به کلیات و تصویب آن، باید پیشنهادات صرفاً مربوط به درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار بودجه عمومی، مورد رسیدگی قرار گیرد چراکه در آیین نامه نیامده است که تمامی تبصره ها و بندها جداگانه بررسی و تصویب شود، لذا ارجاع دادن رسیدگی به ماده 153 و مراجعه به اصل و قانون ویژه به عنوان قانون استثنا بدعت است، به همین دلیل خواهشمندم تذکر دوستان در این خصوص پذیرفته شود تا ما آرام در خدمت شما باشیم.

دکتر لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده با بیان اینکه ما از خدا می خواهیم که شما همیشه آرام باشید، گفت: در قانون برنامه نحوه رسیدگی به کار به صورت ریز آمده است، اما در قانون بودجه یک بخشی را آورده و سپس به مابقی آیین نامه ارجاع داده است.

وی ادامه داد: مثلا در همین بند 4 در جلسه علنی آمده است که پس از رسیدگی کلیات بودجه و تصویب آن به پیشنهادات مربوط به درآمدها و سایر تامین اعتبار بودجه رسیدگی شود، حال سوال این است چگونه باید رسیدگی شود؟ براساس مابقی مواد آیین نامه از جمله ماده 153.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با مراجعه به ماده 153 آیین نامه داخلی مجلس متوجه می شویم که اول باید نظر کمیسیون مطرح، سپس اگر رأی نیاورد، پیشنهادات مختلف بیان شود. ضمن آنکه الحاقیه ها نیز می توانند طرح و مورد بررسی قرار گیرند، اما این در صورتی است که پیشنهاد کمیسیون رأی نیاورده باشد.

دکتر لاریجانی اظهار کرد: واقعا فهم من از این آیین نامه همین است، ضمن آنکه در دو سال گذشته نیز بودجه را براساس این آیین نامه بررسی و تصویب کرده ایم و امسال چیز جدیدی ابداع نشده است، لذا اشکال آیین نامه ای نداریم./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

رییس مجلس شورای اسلامی

،

صحن علنی مجلس

،

بررسی لایحه بودجه 97

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی