کد خبر : 5456
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در گزارش شهردار و رییس شورای شهر تهران به رئیس مجلس مطرح شد:

۷۵ درصد از آلودگی هوای تهران ناشی از وسایل نقلیه است/سکونت ۱۵ درصد جمعیت تهران در ۳۲۰۰ هکتار بافت فرسوده /متروی تهران نیازمند ۲ هزار واگن

۷۵ درصد از آلودگی هوای تهران ناشی از وسایل نقلیه است/سکونت ۱۵ درصد جمعیت تهران در ۳۲۰۰ هکتار بافت فرسوده /متروی تهران نیازمند ۲ هزار واگن

شهردار و رییس شورای شهر تهران در ارائه گزارشی به رییس مجلس شورای اسلامی دلایل آلودگی هوای پایتخت و راهکارهای رفع آن را تشریح کردند.

محمدعلی نجفی شهردار، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران و مرتضی الویری رییس کمیسیون برنامه وبودجه شورای شهر روز گذشته با دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کردند.در این نشست شهردار تهران و رییس شورای شهر گزارش کاملی از وضعیت حمل و نقل عمومی پایتخت  و راهکارهای مقابله با آلودگی ارائه کردند.

بر اساس گزارش ارائه شده در این نشست، 3200 هکتار بافت فرسوده در تهران وجود دارد که 15 درصد از جمعیت پایتخت در این مناطق ساکن هستند. از سویی طبق گزارش مذکور 75 درصد از آلودگی هوای تهران ناشی از وسایل نقلیه است به گونه ای که در شرایط کنونی برخی از کامیون هایی مورد استفاده برای حمل ونقل بالای 20 سال عمر دارند و نباید در پایتخت تردد کنند.

در بخش دیگری از این نشست شهردار و رییس شورای شهر شهر گزارشی از وضعیت حمل ونقل عمومی در پایتخت ارائه کردند که بر اساس آن سهم مترو، ناوگان اتوبوسرانی و ناوگان تاکسیرانی  از جابجایی مسافر مجموعا 45 درصد است که عمر مفید 60 تا 70 درصد اتوبوس ها به پایان رسیده است.

از سویی در شرایط کنونی، متروی پایتخت با کمبود واگن روبه رو است به نحوی که هم اکنون حدود 1400 واگن مورد استفاده قرار گرفته که برای توسعه این حوزه به حدود  2هزار واگن جدید نیاز است.همچنین تجهیز خطوط 6 و 7 متروی پایتخت اهمیت بسزایی دارد که اگر فرآیند تجهیز این خطوط کامل شود امکان جابجایی 7 تا 8 میلیون مسافر فراهم می شود از طرفی پایتخت به ایجاد 12 خط مترو یعنی  8 خط در داخل و 4 خط در اطراف پایتخت نیاز دارد.

بر اساس گزارش ارائه شده، 7 خط مترو در تهران ساخته شده که 50 درصد آن با کمبود تجهیزات روبرو است و در صورت تجهیز می توان 7 میلیون مسافر را جابجا کرد از طرف دیگر به دنبال خریداری تعدادی واگن از طریق مناقصه بین المللی هستند.

در ادامه گزارش شهردار و رییس شورای شهر تهران، به وجود 3 میلیون موتورسیکلت کاربراتوری در پایتخت اشاره و علت عدم جایگزینی این وسایل نقلیه با موتورهای انژکتوری نبود منابع مالی اعلام شد.

در این نشست نجفی و هاشمی پیشنهاد دادند که از بخشی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت سوخت به حوزه حمل و نقل عمومی کشور اختصاص داده شود که تامین بخشی از این اعتبار باید در لایحه بودجه 97 مورد توجه قرار گیرد./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی ، رییس مجلس شورای اسلامی ، رئیس شورای شهرتهران ، شهردار تهران

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی